26

Σκορ και θέαμα στον Αλμυρό οι Βετεράνοι! (pics)

26Παρά τις πολλές τους απουσίες, οι Βετεράνοι της Λαμίας έφυγαν τη Δευτέρα νικητές από τον Αλμυρό, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας σε φιλικό παιχνίδι με σκορ 7-5.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΛΜΥΡΟΣ: Θύμιος Αντωνόπουλος

Αν και παρατάχθηκε με 14 συνολικά παίκτες, η ομάδα μας ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πρόσφερε θέαμα, με τους γηπεδούχους να... βοηθάνε από την πλευρά τους, αφού έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο.

Σημειώνεται πως τα ημίχρονο ήταν 40λεπτα.

Μόλις στο 3' ο Καλύβας άνοιξε το σκορ, για να κάνει ισοφαρίσει άμεσα ο Γκόβαρης σε 1-1 στο 6'. Στο 10' ο Μπούσιος έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Λαμία, για να έρθει ο Αλεξίου στο 17ο λεπτό και να διαμορφώσει το 3-1 του ημιχρόνου. Όπως και το πρώτο μέρος, έτσι και η επανάληψη, ξεκίνησε με γκολ για την ομάδα μας και τον Μπούσιο στο 48' να κάνει το 4-1. Ο Κωτούλας στο 58' μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για τον Αλμυρό, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μάνταζρης έκανε το 4-3.

Με δύο σερί γκολ, στο 66' και στο 70' ο Μαντζίκος ξανά έδωσε... αέρα στη Λαμία, κάνοντας το 6-3, για να "γράψει" το 7-3 ο Μπούσιος στο 74'. Από εκεί και πέρα, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά, ήταν να μειώσουν με τον Αυγουλά στο 77' και τον Μάντζαρη στο 80', στο τελικό 7-5.

Αξίζει να αναφερθεί πως παρότι ήταν και πάλι τραυματίας, ο Σιλεβίστας παρακολούθησε από τον πάγκο το παιχνίδι, μαζί με τον πρόεδρο του Συνδέσμου Βετεράνων, Ντίνο Μάρκου. Στο γήπεδο για λίγο δε, βρέθηκε και ο Μιχάλης Ανδρωνάς (που έχει αγωνιστεί και στους δύο συλλόγους). Αν και θα αγωνιζόταν με τον Αλμυρό, εν τέλει δεν τα κατάφερε εξαιτίας των επαγγελματικών του υποχρεώσεων.

Να τονιστεί και η άψογη φιλοξενία των γηπεδούχων, που μετά το τέλος του φιλικού προσέφεραν δροσιστικό... κέρασμα, πριν ακολουθήσει το καθιερωμένο τραπέζι.

Από την πλευρά του, το Lamia Ole ευχαριστεί για μία ακόμα φορά τους παλαίμαχους ποδοσφαιριστές της Λαμίας, που βοήθησαν στη μετακίνησή μας, προκειμένου να καλύψουμε το παιχνίδι.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ: Κορδίστρας, Ράπτης, Κουτσογιάννης, Μπιζάτης, Γρούνας, Καραδήμος, Χατζηδημητρίου, Φωτιάδης, Μάντζαρης, Γιώργου, Γκόβαρης

Έπαιξαν και οι: Παππάς, Κωτούλας, Μπιρμπίλης, Τουραλιάς, Ελευθερίου, Αυγουλάς, Ευαγγελόπουλος, Παπανάτσος, Μπασαγιάννης, Μάνος

ΛΑΜΙΑ: Βλάχος, Μαδούρας, Τσάμης, Αλεξίου, Μαντζίκος, Σακελλάρης, Τόλιας, Μπούσιος, Καλύβας, Αποστολόπουλος, Κυριάκος

Έπαιξαν και οι: Βέλλιος, Αλπόγλου, Αργύρης

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Αλμυρού.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40