05

«Φρέναρε» απότομα στο Αίγιο!

Με το... αριστερό μπήκε στο 2017 η Λαμία, αφού το μεσημέρι της Τετάρτης γνώρισε στο Αίγιο την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, με σκορ 1-0 από τον Παναιγιάλειο.

Παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας. Έτσι, δεχόμενη το πρώτο της γκολ φέτος, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη χθεσινή ήττα του Άρη. Αντ' αυτού υποχώρησε στη δεύτερη θέση, καθώς την ίδια ώρα ο Απόλλωνας έπαιρνε το "τρίποντο".

Μπροστά σε περίπου 500 άτομα διεξήχθη ο αγώνας, μεταξύ τους και περίπου 20 εκδρομείς από τη Λαμία.

Σε κάκιστη κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, ενώ ντεμπούτο έκανε με τα "κυανόλευκα" -και μάλιστα βασικός- ο Δημήτρης Φερφελής, που ξεχώρισε για την ομάδα μας.

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τον Παναιγιάλειο να της αφήνει χώρο και να περιμένει κάποια κόντρα επίθεση. Στο δεκάλεπτο ωστόσο το ματς ισορρόπησε και μέχρι το εικοσάλεπτο δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο. Μοναδική άξια αναφοράς στιγμή της ομάδας μας μέχρι τότε, ήταν η προσπάθεια του Φερφελή στο 5' να μπει ανάμεσα σε Ντέμο και Ρότσα, με τον Στρέζο να μπλοκάρει. Από πλευράς γηπεδούχων, τρία λεπτά αργότερα, ο Κατίδης επιχείρησε να... κρεμάσει από μακριά τον Τσενάμο, στέλνοντας όμως τη μπάλα άουτ. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ωστόσο, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ ανέβασαν την απόδοσή τους και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο πολύ δραστήριος Φερφελής στο 23' σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 25', οι Αιγιώτες συνδυάστηκαν ωραία, με τον Τσέναμο να διώχνει την μπάλα προ του Σκαρτσίλα σε κόρνερ όμως. Στο 29ο λεπτό, οι "κυανόλευκοι" άγγιξαν το γκολ. Από μπαλιά του Βάντερσον, ο Φερφελής βγήκε μόνος του με τον Στρέζο από θέση μέσα δεξιά, όμως σούταρε στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να σκοράρει. Δύο λεπτα αργότερα δε, χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Στρέζος έκανε μεγάλη επέμβαση στο πολύ καλό γυριστό σουτ του Καραγιάννη, ύστερα από σέντρα από τα αριστερά. Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξε τίποτα μέχρι την ανάπαυλα, με τον Βασιλόγιαννη να στέλνει άουτ τη μπάλα στο 39', μετά από ατομική προσπάθεια. Έτσι, το 0-0 παράμεινε.

Ο Παναιγιάλειος μπήκε πιο... ανεβασμένος στην επανάληψη, με τη Λαμία να διατηρεί την κατοχή της μπάλας, αλλά τους γηπεδούχους να δείχνει παραπάνω διάθεση. Στο 49' ο Κρητικός σούταρε, με τον Τσέναμο να μπλοκάρει. Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού στις αρχές του ημιχρόνου, το κατάφεραν στο 59'! Ο Μπούζας εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, ο Αναστασιάδης απομάκρυνε με το κεφάλι και με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Τσιλιγκίρης σκόραρε. Δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Τσενάμο, που είδε τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί του "παραθυράκι". Το γκολ αυτό, όπως ήταν φυσικό "πάγωσε" την ομάδα μας.

Οι "κυανόλευκοι" ωστόσο ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους, πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τον Παναιγιάλειο ωστόσο να αμύνεται μαζικά και να μην της επιτρέπει να γίνει επικίνδυνη. Στο 64ο λεπτό ο Φερφελής σούταρε, η προσπάθειά του όμως δεν ανησύχησε καθόλου τον Στρέζο. Από εκεί και πέρα, η Λαμία δεν μπόρεσε να γίνει επικίνδυνη, έφτασε ωστόσο μια ανάσα από την ισοφάριση στο 82'. Ο Σπυρόπουλος εκτέλεσε από δεξιά ένα φάουλ με γέμισμα, ο Αναστασιάδης μέσα στη μικρή περιοχή έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά-ψαράκι, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Βλάχος (18' Κοντοές), Ντέμο, Τσιλιγκίρης, Καζναφέρης, Στίκας, Μπούζας, Κατίδης (62' Μωυσίδης), Κρητικός, Σκαρτσίλας

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου (46' Πεταυράκης), Αναστασιάδης, Κοτσώνης (74' Αυγενικού), Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης (68' Τσούκαλος), Βάντερσον, Φερφελής

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Αιγίου.