12

Επεισοδιακή ήττα για τους Νέους (pics)

12Την δεύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα, γνώρισε το πρωί του Σαββάτου η ομάδα Νέων της Λαμίας.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, οι παίκτες του Απόστολου Καραπλή, ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την αντίστοιχη ομάδα των Τρικάλων στο γήπεδο της ΕΠΣΦ, για την 6η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος υποδομών. Έχασαν έτσι την ευκαιρία, να περάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον, για να προκριθούν στην ημιτελική φάση, χρειάζονται ένα συνδυασμό νικών στα δύο εξ' αναβολής παιχνίδια με Παναιγιάλειο και Αναγέννηση Καρδίτσας, καθώς και "γκέλες" των Τρικάλων.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές αξιόλογες φάσεις, οι Τρικαλινοί μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και μάλιστα με τη σέντρα, έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παρθένης με σουτ μέσα από την περιοχή, ανάγκασε τον Πουλίτσα να εκτιναχθεί και να διώξει εντυπωσιακά. Η απάντηση ήρθε αμέσως από τους "κυανόλευκους", που είδαν τον Βουτσελά στο αμέσως επόμενο λεπτό να μπλοκάρει με δυσκολία την προσπάθειά τους. Από εκεί και πέρα, το ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και το 0-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Ότι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να κάνουν στην έναρξη του παιχνιδιού, το κατάφεραν με τη σέντρα στην επανάληψη. Στο 51ο λεπτό λοιπόν, ο Τοπτίδης νίκησε τον Πουλίτσα και άνοιξε το σκορ για τα Τρίκαλα. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 61' οι Θεσσαλοί διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμά τους και έκαναν το 2-0 με τον Παρθένη.

Η απάντηση της Λαμίας πάντως, ήταν άμεση και στο 64' μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης. Από σύγχυση της άμυνας των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Αντωνίου, που δεν αστόχησε και ξανά έβαλε τους "κυανόλευκους" στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Απόστολου Καραπλή πίεσαν στη συνέχεια για την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Να σημειωθεί εδώ, πως με την λήξη του αγώνα, τα αίματα ανέβηκαν, με τους παίκτες των δύο ομάδων να πιάνονται στα χέρια. Ωστόσο, με την παρέμβαση των πιο ψύχραιμων, το επεισόδιο τελείωσε γρήγορα και δεν δόθηκε συνέχεια.

ΛΑΜΙΑ Κ-19 (Απ. Καραπλής): Πουλίτσας, Γιακουμάκης, Βαλατσός, Μπαρμπάτσης (67' Χρυσαφόπουλος), Αντωνίου, Παπανικολάου, Χρυσαφόπουλος, Μανιάς, Πατσαρούχας, Παπαδάκης (57' Παπαλέξης), Καρακούσης (81' Φλέσσας)

ΤΡΙΚΑΛΑ Κ-19 (Δ. Ζήκος): Βουτσελάς, Μανώλης, Δράμπαλης, Παπουτσάκης, Τσιμπούκας, Τόλης, Κατσαντώνης (79' Νικολακούλης), Shtylla, Βαγενάς (71' Παπανικολάου), Τοπτίδης (90' Τσομπανίδης), Παρθένης (84' Σικόλας)

ΓΗΠΕΔΟ: Ενωσιακό ΕΠΣΦ.