«Διπλό» στην Καρδίτσα και ελπίζουν οι Νέοι!

Τις ελπίδες της για πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος υποδομών της Football League, διατήρησε ζωντανές η ομάδα Νέων της Λαμίας.

Οι παίκτες του Απόστολου Καραπλή, επικράτησαν το μεσημέρι του Σαββάτου με σκορ 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στην Ματαράγκα, σε εξ' αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου. Έτσι, έφτασαν τους 9 βαθμούς και παρέμειναν στον έναν πίσω από τα Τρίκαλα.

Πλέον, στην επίσης εξ' αναβολής εντός έδρας αναμέτρηση με τον Παναιγιάλειο, οι "κυανόλευκοι" θέλουν νίκη και ταυτόχρονα απώλεια των Τρικάλων, ώστε να τα προσπεράσουν στην βαθμολογία και να πάρουν την πρόκριση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης τώρα, η Λαμία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο η Αναγέννηση είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Συγκεκριμένα στο 21' ο Ξέρρας απείλησε την εστία του Βορύλλα, ο τελευταίος ωστόσο κράτησε το μηδέν. Έξι λεπτά αργότερα πάντως, η υπεροχή της ομάδας μας καρποφόρησε. Στο 27' λοιπόν και σε γέμισμα, ο Πατσαρούχας βρέθηκε σε θέση βολής ύστερα από ασυνεννοησία των γηπεδούχων και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Σκορ, που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, καθώς στην συνέχεια δεν καταγράφηκε κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση.

Στην επανάληψη, η Καρδίτσα μπήκε με... φόρα και στο 47' πλησίασε την ισοφάρισε, όταν το γυριστό σουτ του Ξέρρα στην κίνηση, έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βορύλλα. Η συνέχεια ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου και να μην υπάρχει θέαμα. Έπρεπε να φτάσουμε στο 70ο λεπτό για να δούμε και πάλι κάτι το άξιο αναφοράς και η Λαμία να... φλερτάρει με το 2-0, όταν ο Καρακούσης πέρασε τον Νταφόπουλο, ανοίχτηκε όμως πολύ πλάγια και επέτρεψε στον Χατζή να διώξει σε κόρνερ με τα πόδια πάνω στη γραμμή, το πλασέ που επιχείρησε.

Ένα σουτ του Παπανικολάου στο 75' έξω από την περιοχή, έφυγε άουτ, για να "κλειδώσουν" τη νίκη οι "κυανόλευκοι" στο 82', όταν ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε εύστοχα, πέναλτι που προηγουμένως είχε κερδίσει και να κάνει το 2-0. Από εκεί και πέρα, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Βορύλλα στο 85' να λέει "όχι" στο σουτ του Παπαδόπουλου και να κρατάει το 2-0 μέχρι τέλους.

Κ-19 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Τ. Δρόσος): Νταφόπουλος, Βαρλάμης (68' Καινούργιος), Νικολάου, Χατζής, Τσικρίκης, Τζέλλος (19' λ.τ. Δούρος), Αγγελάκης (80' Παπαδόπουλος), Κορέλας (45' Κοντέλι), Ζάγγος (76' Μπάτζιος), Τσέλιος, Ξέρρας (64' Μαντζιάρας)

Κ-19 ΛΑΜΙΑ (Απ. Καραπλής): Βορύλλας, Γιακουμάκης (86' Ζαγκότσης), Βαλατσός, Αντωνίου (66' Χ. Χρυσαφόπουλος), Μπαρμπάτσης (84' Κουδούνης), Παπανικολάου, Παπαλέξης (50' Φλέσσας), Καρακούση (71' Λίκα), Παπαδάκης, Κ. Χρυσαφόπουλος, Πατσαρούχας (83' Παπαναστασίου)

ΓΗΠΕΔΟ: Ματαράγκας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: karditsasportiva.gr