κ-20 πας λαμια κ-20 παναθηναικος φιλικο 0-2 στυλιδα

Ήττα με πολλά κέρδη για την Κ-20! (pics)

Τη φιλική ήττα με σκορ 2-0 από την Κ-20 του Παναθηναϊκού, γνώρισε η αντίστοιχη της Λαμίας το απόγευμα της Τρίτης στη Στυλίδα.

Οι παίκτες του Λάκη Παπανικολάου είχαν καλό πρόσωπο και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που ανέβασαν την απόδοσή τους, είδαν όμως τους «πράσινους» να πετυχαίνουν δύο τέρματα και να παίρνουν τη νίκη. Ασφαλώς βέβαια, σε τέτοια παιχνίδια το αποτέλεσμα είναι το τελευταίο που μετράει, με τους «κυανόλευκους» να αφήνουν πολύ θετικά σημάδια για το μέλλον.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και κάποιες καλές στιγμές. Βέβαια, αυτές δεν ήταν πολλές, με το «τριφύλλι» στο μισάωρο να πιέζει περισσότερο. Η Λαμία από την πλευρά της μετά το τάιμ-άουτ για να δροσιστούν οι δύο ομάδες στο 25', ισορρόπησε το ματς, αφήνοντας χώρους στους τυπικά φιλοξενούμενους και «χτυπώντας» με κόντρα επιθέσεις. Πάντως, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Η εικόνα των «κυανόλευκων» ήταν πολύ καλύτερη στην επανάληψη, όπου μπήκαν πιο δυνατά από τους «πράσινους» και τους πίεσαν ασφυκτικά. Ακόμα κι έτσι όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα, στο 64' με πλασέ του Σέχου μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Εννιά λεπτά αργότερα, η ομάδα μας έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Μουρούτη να μην μπορεί να βάλει την προβολή σε γύρισμα του Καρακούση από αριστερά.

Παρότι οι παίκτες του Λάκη Παπανικολάου είχαν πολύ καλή εικόνα, στο 77' ήρθε και το 2-0 από το «τριφύλλι» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουντουριώτη. Από εκεί και πέρα, τα τελευταία λεπτά είχαν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Λαμία να μην παρατάει όμως το παιχνίδι και να πιέζει για το γκολ. Μάλιστα στάθηκε άτυχη σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 85' το διαγώνιο σουτ του Γιατσά έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα η προσπάθεια του Μουρούτη το «τράνταξε». Έτσι, το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Κ-20 ΛΑΜΙΑ (Λάκης Παπανικολάου): Σκιαθίτης (59' Πουλίτσας), Καραγιάννης Χ. (71' Παντελάκης), Παπαλέξης (63' Μουρούτης), Νικολακούλης, Αντωνίου, Κασούμης (62' Βασιλειάδης), Κωστίκας (70' Γιάτσας), Μπουσάι, Λαμπρόπουλος (57' Μουρούτης), Φούντας (75' Λίκα), Καραγιάννης Η. (57' Καρακούσης)

Κ-20 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Χριστογιώργος, Παπαθανασίου, Ζωγραφάκης (60' Ξεπαπαδάκης), Μανιδάκης Γ. (60' Σέχου), Μανιδάκης Ν., Θεοχάρης, Θεοδωράκης (60' Τσίγκος), Καλομοίρης (60' Παλασκώνης), Ντιρμίσι (60' Δημητρούλας), Σούτσε (60' Σκεντεράι), Ραφαήλ (60' Κουντουριώτης)

ΓΗΠΕΔΟ: Αθλητικό Κέντρο Στυλίδας.