ας καρδιτσα εσπερος λαμιας 77-71

Φιλική ήττα για Έσπερο στην Καρδίτσα

Την ήττα στην Καρδίτσα με σκορ 77-71 γνώρισε ο Έσπερος Λαμίας το Σάββατο από το τοπικό ΑΣΚ στο δεύτερο φιλικό της φετινής του προετοιμασίας.

Μπροστά σε περίπου 150 φιλάθλους το παιχνίδι είχε περισσότερο χαρακτήρα... ξεμουδιάσματος για τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη, οι οποίοι έδειξαν κάποια στιγμή από αυτά που δουλεύουν στις προπονήσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τον Έσπερο όμως να εκμεταλλεύεται τη χαλαρότητα τους στη συνέχεια και να πηγαίνει με προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ, με την Καρδίτσα να πηγαίνει με κεφάλι (38-35) στο ημίχρονο, πετυχαίνοντας buzzerbeater.

Στην επανάληψη, οι Θεσσαλοί ήταν ελαφρώς καλύτεροι και βρήκαν λύσεις στην επίθεση. «Έχτισαν» ένα προβαδισμα (62-53) και το κράτησαν μέχρι τέλους, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 38-35, 62-53, 77-71

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: karditsasportiva.gr