Ερμής Αγιάς - Έσπερος Λαμίας 92-83 φιλικο

Καλός παρά την ήττα ο Έσπερος (pics)

Την ήττα με σκορ 92-83 γνώρισε το Σάββατο ο Έσπερος στην Αγιά από τον τοπικό Ερμή, στο πέμπτο φιλικό της φετινής του προετοιμασίας.

Κόντρα σε μια πιο δυνατή ομάδα, η οποία αγωνίζεται στην Α2, οι Λαμιώτες είχαν καλό πρόσωπο και έδειξαν πως βαδίζουν σε καλό δρόμο, ενόψει του πρώτου τζάμπολ της σεζόν στη Γ' Εθνική στις 15 Οκτωβρίου.

Κορυφαίος από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ο Σέττος με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Κατράνας με 17 και ο Ρουμελιώτης με 16.

Παίζοντας σοβαρά σε άμυνα και επίθεση, ο Έσπερος δεν άφησε τον Ερμή να ξεφύγει και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι. Στα 6' πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο +10, όμως με... αντεπίθεση οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στο -5 (39-34), για να πάνε εν τέλει στην τρίτη περίοδο πίσω στο σκορ με 51-42.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Αγιάς βρήκε τα σουτ και κατάφερε να ξεφύγει μέχρι και με 15 πόντους (79-64), με τον Έσπερο να το κάνει... ντέρμπι λίγο πριν το τέλος και να μειώνει στο καλάθι (83-81). Παίρνοντας ωστόσο και κάποια φαλτσοσφυρίγματα, ο Έρμης κατάφερε να ξανά ανοίξει τη διαφορά και να διαμορφώσει το τελικό 92-83.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 51-42, 71-62, 92-83

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτςς, Μπερτσιμάς, Σέττος 21 (6), Πάππος 3, Ρουμελιώτης 16 (2), Τριανταφυλλίδης, Φύκας 11 (1), Φούντας 4, Δαχρετζής, Κατράνας 17 (2), Παπανικολάου, Παπαργυρόπουλος 11, Κουνάνος.