εσπερος λαμιας πεντελη 79-66

Το «καθάρισε» στην επανάληψη! (pics)

Το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα έκανε το απόγευμα της Κυριακής ο Έσπερος, επικρατώντας στο Χαλκιοπούλειο της Πεντέλης με σκορ 79-66, για τη 2η αγωνιστική της Γ' Εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Η ομάδα της Λαμίας ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη και παρότι βρέθηκε να κυνηγάει στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, βρήκε τα σουτ και άνοιξε τη διαφορά, φτάνοντας σχετικά εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Πλήθος κόσμου παρακολούθησε το πρώτο εντός έδρας των παικτών του Γιάννη Σοφογιάννη. Μεταξύ τους, εκπρόσωποι του ΑΟ Λαμίας, μαζί με τον βουλευτή Φθιώτιδος της Νέας Δημοκρατίας, Χρήστο Σταϊκούρα. Στην κερκίδα βρέθηκαν και μέλη της ΠΑΛΕΦΙΛ με τους Cartoonistas, κάνοντας ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους.

Κορυφαίοι για τον Έσπερο οι Ρουμελιώτης, Κατρανάς που πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Δαχρετζής και 10 ο Παπαργυρόπουλος.

Ο Έσπερος ήταν άστοχος στα πρώτα λεπτά, έχοντας 1/4 βολές, με αποτέλεσμα η Πεντέλη να ξεφύγει με 10-3. Με καλάθια του Παπαργυρόπουλου και του Φούντα, η ομάδα της Λαμίας όμως ροκάνισε άμεσα τη διαφορά (11-7), ενώ ο Στογίλκοβιτς με τρίποντο έκανε στη συνέχεια το 15-10. Σέττος και Φούντας κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ (17-15), για να πάνε στη δεύτερη περίοδο προηγούμενοι οι φιλοξενούμενοι με σκορ 19-17.

Ο Ρουμελιώτης ισοφάρισε άμεσα με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου σε 19-19, για να δώσει και το προβάδισμα (21-19) στον Έσπερο εν συνεχεία, μετά από λάθος σε επίθεση της Πεντέλης. Με... βόμβα πίσω από τη γραμμή των 6.75 ο Στογίλκοβιτς έστειλε την ομάδα μας στο 24-21, ενώ ο Ρουμελιώτης έκανε το 26-21. Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν άμεσα (26-25), για να προηγηθούν εκ νέου στο 29-28. Οι δύο ομάδες σε εκείνο το σημείο πήγαν χέρι-χέρι, με την Πεντέλη να ξεφεύγει στο 35-30, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο Έσπερος μπήκε με τρίποντο του Κατρανά στο δεύτερο μισό του αγώνα (35-33), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στη συνέχεια και τους Λαμιώτες να ξεφεύγουν 41-37, χάρη σε τρίποντα του Δαχρετζή και του Κατρανά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν άμεσα (41-41), όμως οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη συνέχισαν να είναι εύστοχοι και με τον Παπαργυρόπουλο να παίρνει... μπρος και τον Κατρανά να συμπληρώνει, έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (51-41). Ο Έσπερος είχε πετάξει για τα καλά στα σχοινιά τους φιλοξενούμενους και παίρνοντας καλάθια από τον Δαχρετζή, τον Ρουμελιώτη και τον Πάππο, αλλά και βοήθεια από την κερκίδα που είχε ξεσηκωθεί για τα καλά, πήγε στην τελευταία περίοδο με σκορ 62-43.

Το σκηνικό δεν άλλαξε εκεί, με την ομάδα της Λαμίας να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας. Η Πεντέλη προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας σε 64-56, όμως με καλάθια του Ρουμελιώτη και του Κατρανά, ο Έσπερος ξέφυγε στο +15 (71-56). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα γρήγορο 4-0, όμως ο Παπαργυρόπουλος με δύο πόντους διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (73-62). Στη συνέχεια, οι Λαμιώτες βρήκαν δύο ακόμα καλάθια με τον Σέττο και το Δαχρετζή, για να διαμορφώσει στο τέλος η Πεντέλη το τελικό 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 30-35, 62-43, 79-66

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 6 (2), Μπερτσιμάς, Σέττος 7 (1), Πάππος 3 (1), Ρουμελιώτης 18 (2), Κουνάνος, Φύκας, Παπαργυρόπουλος 10, Φούντας 5, Δαχρετζής 12 (2), Κατράνας 18 (2), Σκαρμούτσος

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy11 copy12 copy13 copy14 copy15 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος