ικαροι τρικαλων εσπερος λαμιας 66-98 φιλικο

Άρεσε στο… κρας τεστ ο Έσπερος! (pics)

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο φιλικό του Έσπερου πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων του για φέτος, αφού επικράτησε στα Τρίκαλα των Ικάρων με σκορ 98-66.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΡΙΚΑΛΑ: Θύμιος Αντωνόπουλος

Κόντρα σε μία ομάδα από την ίδια κατηγορία (αγωνίζεται στο Βόρειο όμιλο της Γ' ΕΘνικής), η ομάδα της πόλης μας παρουσίασε πολύ σοβαρό πρόσωπο και βρήκε τις λύσεις επιθετικές. Έδειξε έτσι έτοιμη για το παιχνίδι της άλλης Κυριακής εκτός έδρας με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ρουμελιώτη, ο οποίος σημείωσε 29 πόντους, ενώ 19 πέτυχε ο Σέττος και 18 ο Παπαργυρόπουλος.

Ο Έσπερος είχε από το ξεκίνημα του ματς το προβάδισμα (6-4) και το διατήρησε, ανεβάζοντας τη διαφορά (15-9, 19-11) για να φτάσει στο δεκάλεπτο να προηγείται με 20-12. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν ένα επιμέρους 5-0 και μείωσαν σε 20-17. Στη συνέχεια όμως, οι Λαμιώτες ανέβασαν στροφές, ξανά ξέφυγαν στο +7 (26-19) και έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (29-19). Διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (34-25, 38-30, 42-34), πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 46-37.

Με ένα σερί 11-0, ο Έσπερος έφτασε στο τρίτο δεκάλεπτο να προηγείται με 20 πόντους (59-39), με τους Τρικαλινούς να μην μπορούν να αντιδράσουν (62-41, 72-52) και τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο με τη μέγιστη διαφορά (78-55). Η εικόνα δεν άλλαξε εκεί, με τους Λαμιώτες να παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας (87-59, 96-66), φτάνοντας εύκολα στο 98-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-46, 55-78, 66-98

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Μαντζούκας 2, Μπερτσιμάς, Σέττος 19 (5), Πάππος 6 (2), Ρουμελιώτης 29 (4), Τριανταφυλλίδης, Φύκας 7, Ζερντίτσκι, Δαχρετζής 3, Κατράνας 13 (3), Παπανικολάου 1, Παπαργυρόπουλος 18, Κουνάνος.