κρονος αγιου δημητριου εσπερος λαμιας 81-85

Έσπερος με… καρύδια στην πρεμιέρα! (vid)

Τεράστια νίκη με σκορ 85-81, σε ματς θρίλερ με τον Κρόνο στον Άγιο Δημήτριο, πανηγύρισε ο Έσπερος Λαμίας την Κυριακή το απόγευμα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Έχοντας τη συμπαράσταση περίπου 50 οπαδών της από τη Λαμία και την Αθήνα, η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη γύρισε από την... κόλαση και παρότι έχανε σε όλο το διάστημα του ματς, έκανε αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε το ροζ φύλλο αγώνα.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΘΗΝΑ: Θύμιος Αντωνόπουλος

Κορυφαίος ο Ρήγας Παπαργυρόπουλος, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Σέττος και Ρουμελιώτης με 21.

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Κρόνο να ξεφεύγει στο 10-4. Ο Έσπερος προσπάθησε να απαντήσει, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας (15-8, 22-11) και πήγαν στο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-17. Οι Λαμιώτες έτρεξαν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ένα γρήγορο 7-2 και μείωσαν στο καλάθι (26-24). Ωστόσο, η απάντηση του Αγίου Δημητρίου ήταν άμεση και ξανά ξέφυγε στο +8 (34-26). Το σκορ διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα, με τον Έσπερο λίγο πριν το τέλος να μειώνει στους πέντε (40-35) και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-36.

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κρόνο να έχει μόνιμο προβάδισμα (47-39) και τον Έσπερο να πλησιάζει στο 47-44. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πάλι τις λύσεις και ξέφυγαν στο 52-44, με τους Λαμιώτες να μειώνουν εκ νέου σε απόσταση τριών πόντων (60-57) και στο -1 στη συνέχεια (62-61). Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου δεν τα έχασε όμως και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 65-61. Το σκηνικό ίδιο και στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν βραχεία κεφαλή (68-65, 73-71). Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη όμως, με μια αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου να φέρουν το ματς στα ίσια, 75-75 και να το ξανά αρχίσουν από την αρχή. Αφού προηγήθηκαν στο 79-77, το παιχνίδι έγινε... θρίλερ (81-81).

Το φινάλε ωστόσο ήταν ακόμα πιο επεισοδιακό... Με τον Έσπερο να προηγείται 82-81, ο Ρουμελιώτης πήγε στη γραμμή των βολών. Εκεί ευστόχησε στην πρώτη από τις δύο, με τον Ρήγα Παπαργυρόπουλο να πηδάει σαν απομηχανής θεός, να παίρνει το ριμπάουντ και στη συνέχεια να διαμορφώνει το τελικό 85-81 για την ομάδα της πόλης μας.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-36, 65-61, 81-85

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 21 (3), Πάππος, Ρουμελιώτης 21 (1), Παπαργυρόπουλος 26, Φύκας 4, Κουνάνος, Φούντας, Δαχρετζής 3, Κατρανάς 10, Σκαρμούτσος

Θα ακολουθήσει αναλυτικό φωτορεπορτάζ...

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος