παοκ πας λαμια 4-0

Ήττα μέσα στο πρόγραμμα στην Τούμπα

Την ήττα με σκορ 4-0, γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής στην άδεια Τούμπα από τον ΠΑΟΚ η Λαμία για την 7η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα μας παρουσίασε μέτρια εικόνα και κόντρα στον -ούτως, ή άλλως- ανώτερο «Δικέφαλο» δεν κατάφερε να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα. Δέχθηκε δυο γρήγορα γκολ, είχε πρόβλημα επιθετικά, ενώ όταν ανέβηκε στην επανάληψη, οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν και τρίτο τέρμα και «καθάρισαν», για να κάνουν το 4-0 στο τέλος.

Με δέκα αγωνίστηκε το τελευταίο εικοσάλεπτο η Λαμία, λόγω της αποβολής του Αναστασόπουλου, ενώ ντεμπούτο στο πρωτάθλημα έκανε ο Ντακόλ.

Να σημειωθεί πως πριν τη σέντρα, οι δύο ομάδες κατέθεσαν ανθοδέσμες και στεφάνια στο μνημείο για τα θύματα των Τεμπών μπροστά από τη Θύρα 4.

Έκανε λάθη, τα πλήρωσε με... γκολ

Ο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε διάθεση να κάνει το παιχνίδι του, με τη Λαμία να μένει στο δικό της μισό, να κλείνει τους χώρους και να περιμένει την κόντρα επίθεση. Παρότι δεν άφησε κενά για να επιθετούν οι γηπεδούχοι, η ομάδα μας δυσκολευόταν αρκετά να κρατήσει τη μπάλα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Σαφώς ανώτερος ο «Δικέφαλος» έφτασε για πρώτη φορά κοντά στο γκολ στο 8', όταν από εκτέλεση φάουλ του Βιερίνια από αριστερά, ο Ελ Καντουρί πήρε την κεφαλία στο πρώτο δοκάρι, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ. Ο Λέοβατς μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή μετά από κάθετη μπαλιά του Μαουρίτσιο, με την άμυνα να μένει ψηλά και από πλάγια θέση νίκησε τον Παπαδόπουλο και έκανε το 1-0.

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν πολλά λάθη και εξακολουθούσαν να έχουν λανθασμένες μεταβιβάσεις, με αποτέλεσμα να αδυνατούν να βγουν με προυποθέσεις στο αντίπαλο μισό. Η πρώτη τελική τους καταγράφηκε στο 16', όταν βγήκαν οργανωμένα στην επίθεση, με τον Πίτι να ανοίγει αριστερά στον Παντελιάδη που συνέκλινε στην περιοχή και σούταρε, το σουτ του όμως ήταν αδύναμο και έφυγε άουτ. Η μακρινή προσπάθεια του Πέλκα στο αμέσως επόμενο λεπτό, έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει.

Μετά το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι, η Λαμία πήρε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κυκλοφόρησε περισσότερο τη μπάλα. Εξακολουθούσε να κυριαρχεί όμως ο ΠΑΟΚ. Στο 21' ο Πέλκας βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αφού του έγινε και φάουλ. Την εκτέλεση από τον άξονα ανέλαβε ο ίδιος, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 24ο λεπτό, ο «Δικέφαλος» έκανε και το 2-0. Ο Μαουρίτσιο έκανε πανέμορφη κίνηση και πάσα στον Πέλκα, που «τσίμπησε» τη μπάλα πάνω από τον Παπαδόπουλο και στο δεύτερο δοκάρι πριν περάσει την τελική γραμμή ο αμαρκάριστος Πρίγιοβιτς την έστειλε στα δίχτυα. Προσπάθησε να αντιδράσει η ομάδα μας και στο 27' έφτασε κοντά στο γκολ. Από κόρνερ του Πίτι από δεξιά, ο Αναστασιάδης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρέι.

Στο 32' οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για ένα τρίτο τέρμα, όταν ο Μαουρίτσιο έκανε τη μπαλιά για τον Πέλκα, με τον Ασίγκμπα να προσπαθεί να διώξει με το κεφάλι και τη μπάλα να πέρναει πορεία προς τα δίχτυα, όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε δύσκολα με το ένα χέρι. Στο επόμενο λεπτό, ο Ελ Καντουρί γύρισε και σούταρε μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δοκών, ενώ στην επαναφορά ο Σάκχοφ σούταρε άουτ.

Μια απευθείας εκτέλεση φαουλ του Βιερίνια στο 37' λίγο έξω από την περιοχή, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, η Λαμία ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να απειλήσει. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους «φώναξε» για πέναλτι σε χέρι του Μαουρίτσιο στην περιοχή, ύστερα από σουτ του Παντελιάδη, όμως ο διαιτητής κ. Τζήλος δεν το θεώρησε σκόπιμο και έδειξε «παίζεται»». Έτσι, το 2-0 έμεινε στην ανάπαυλα.

Ανέβηκε στην επανάληψη, αλλά...

Τα πρώτα λεπτά στο δεύτερο μέρος, η Λαμία έδειξε διάθεση να δημιουργήσει, όμως πριν καλά-καλά βρει τα πατήματά της, ο ΠΑΟΚ έκανε το 3-0. Στο 50' ο Ελ Καντουρί τροφοδότησε τον Βιερίνια, που γύρισε ωραία στην περιοχή για τον Πέλκα, ο οποίος προ του Αναστασιάδη έπιασε τρομερό σουτ και νίκησε τον Παπαδόπουλο. Επηρέασε αυτό τους «κυανόλευκους», με τον Ακόστα στο 53' να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και να πιάνει ένα συρτό σουτ, με τον Ρέι όμως να μην ανησυχεί, να πέφτει και να μπλοκάρει σταθερά.

Τρία λεπτά αργότερα και ύστερα από κόντρες ο Ελ Καντουρί βγήκε στην πλάτη της άμυνας, όμως το σουτ που έκανε ήταν κακό και έφυγε ψηλά άουτ. Η ομάδα μας ήταν σαφώς πιο κινητική στην επανάληψη, δυσκολευόταν όμως πολύ να φτιάξει φάσεις. Στο 67' ο Ελ Καντουρί από αριστερά πάτησε τη μπάλα και απέφυγε τον Βασιλαντωνόπουλο, το σουτ που δοκίμασε από την κορυφή της περιοχής όμως έφυγε αρκετά άουτ.

Το έργο των παικτών του Μπάμπη Τεννέ έγινε ακόμα πιο δύσκολο στο 71ο λεπτό, όταν ο Αναστασόπουλος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και μετά από 16' στο ματς, αποβλήθηκε και άφησε τη Λαμία με δέκα παίκτες. Τέσσερα λεπτά αργότερα και από εκτέλεση κόρνερ για το «Δικέφαλο» από αριστερά, ο Πρίγιοβιτς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα όμως έφυγε άουτ. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο με το τελευταίο τέταρτο να έχει εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο 88' ο Μπίσεσβαρ έκανε ωραία βαθιά μπαλιά για τον Λέο Μάτος, αυτός γύρισε παράλληλα με το κεφάλι και ο Πρίγιοβιτς από κοντά δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Παπαδόπουλο και να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Ζαμπράνο, Κρέσπο, Λέοβατς (68' Λημνιός), Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (75' Μπίσεσβαρ), Βϊερίνια, Ελ Καντουρί, Πέλκας (61' Μακ), Πρίγιοβιτς

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης (40' Ντακόλ), Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι (55' Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον (63' Λινάρδος)

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: paokfc.gr