πας λαμια καλλιθεα 1-0 κυπελλο

Κρατάει τη νίκη και συνεχίζει…

Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και μέτρια εικόνα, η Λαμία είχε την ουσία το βράδυ της Τρίτης και επικράτησε εντός έδρας της Καλλιθέας με σκορ 1-0 για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου.

Μπροστά σε λιγοστό κόσμο, η ομάδα μας δεν είχε καλό πρόσωπο στο πρώτο μισό, που αναλώθηκε σε πολλά λάθη. Στην επανάληψη και με την είσοδο των Παντελιάδη, Βάντερσον ανέβασε την απόδοσή της και ο τελευταίος τη λύτρωσε με το γκολ που σημείωσε.

Έτσι, παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στους «16» του θεσμού, στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου κόντρα στον Απόλλων Λάρισας.

Σημειώνεται πως για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια των «κυανολεύκων» βρέθηκε ο νεαρός τερματοφύλακας Μελίσσας, ενώ ντεμπούτο ως βασικοί έκαναν παράλληλα οι Κρισάντους και Ντακόλ.

Πολλά λάθη, κακή εικόνα

Με πολλά νέα πρόσωπα στη βασική ενδεκάδα, η Λαμία μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και αναλώθηκε στην κυκλοφορία της μπάλας. Την ίδια ώρα, η Καλλιθέα μπήκε πιο κεφάτη στο παιχνίδι και προσπάθησε να δώσει το ρυθμό της. Μόλις στο 3', ο Ταλέντο ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και μπήκε από δεξιά στην περιοχή, το σουτ που έκανε όμως, έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο ίδιος επιχείρησε και πάλι ένα σουτ, αυτή τη φορά από τον άξονα, όμως δεν ανησύχησε τον Μελίσσα. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μάκο στο 11', με την εικόνα της ομάδας μας στο πρώτο εικοσάλεπτο του ματς και τα πολλά λάθη να φέρνουν τη δυσαρέσκεια της κερκίδας.

Είναι χαρακτηριστικά, πως έπρεπε να φτάσουμε στο 22ο λεπτό, για να καταγράψουν οι «κυανόλευκοι» μια άξια αναφοράς φάση, όταν ο Καραγιάννης από δεξιά έκανε την κίνηση και πάσαρε στον Τσούκαλο, ο οποίος από τον άξονα σούταρε αδύναμα και ο Κορωνάκης μπλόκαρε σταθερά. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Βασιλείου μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε την μπαλιά για τον Ξόμπλιο και την τελευταία στιγμή αυτή κόπηκε από τους αμυντικούς.

Στο 27' ο Τσούκαλος ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα και σούταρε συρτά εκτός περιοχής, με τον Κορωνάκη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του, ο Καραγιάννης σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο. Σταδιακά, στο μισάωρο η Λαμία πήρε την κατοχή και τον έλεγχο του ματς, μεσοεπιθετικά όμως δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πατήσειπεριοχή.

Στο 34' πάντως, θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κρισάντους σούταρε από μέσα αριστερά, η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια τη «έσπασε» για τον Καραγιάννη, εκείνος σούταρε και ο Κορωνάκης απέκρουσε με δυσκολία. Στο 38' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μισού και ανήκε στην Καλλιθέα. Ο Ταλέντο με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ «σημάδεψε» τη συμβολή των δοκών και στη συνέχεια προ κενής εστίας ο Ξόμπλιος... κατάφερε να αστοχήσει!

Ορθά στο 41' ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Κουκόλη με το κεφάλι ύστερα από εκτέλεση φάουλ, αφού ο αμυντικός της Λαμίας ήταν εμφανώς εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ, ενώ ένα εντυπωσιακό γυριστό του Λινάρδου μέσα από την περιοχή, έφυγε ψηλά άουτ. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Βελτιώθηκε, είχε φάσεις, νίκησε!

Βλέποντας την εικόνα του πρώτου μέρους, ο Μπάμπης Τεννές προχώρησε σε δύο αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Παντελιάδη, Βάντερσον. Η Λαμία ανέβασε την απόδοση της και κυριάρχησε εντός αγωνιστικού χώρου, χωρίς να παίζει στα... κόκκινα. Μόλις στο 47' μάλιστα, έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Βάντερσον σούταρε από μέσα αριστερά και «τράνταξε» το δεξί δοκάρι του Κορωνάκη.

Ένα αδύναμο φαλτσαριστό σουτ του Ντακόλ μέσα από την περιοχή και αριστερά στο 56', δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας, που μπλόκαρε εύκολα. Οι «κυανόλευκοι» είχαν την υπεροχή με τη συμπλήρωση μίας ώρας στο πιχνίδι και προσπαθούσαν να απειλήσουν, όμως εξακολουθούσαν να μην έχουν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, δεν έβγαιναν εύκολα στην επίθεση και όποτε το έκαναν, προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ όπως αυτά του Σμυρλή και του Ταλέντο στο 63', που όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Μελίσσα. Στο 64' μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον, κατέληξε στην αγκαλιά του Κορωνάκη, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έδειξε τα αντανακλαστικά του στο καλό σουτ του Κουτρομάνου.

Εν τέλει, η υπεροχή της Λαμίας στο δεύτερο ημίχρονο, έφερε καρπούς στο 70ο λεπτό. Ο Καραγιάννης έβαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Βάντερσον με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδιωξε το άγχος που είχε αρχίσει να δημιουργείτε. Παρά το γκολ μάλιστα, οι «κυανόλευκοι» εξακολούθησαν να δείχνουν μεγαλύτερη διάθεση να παίξουν επιθετικά.

Στο 84' ο Κουτρομάνος δοκίμασε ένα σουτ από αρκετά μακριά και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, ενώ ο Βάντερσον δύο λεπτά αργότερα έκανε το γύρισμα από δεξιά, όμως ο Τσούκαλος ήταν άστοχος στο σουτ που επιχείρησε. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Κουτρομάνος, Παπαργυρίου (36' Βάντερσον), Ασίγκμπα, Κουκόλης, Αναστασόπουλος, Καραγιάννης, Κρισάντους (46' Παντελιάδης), Λινάρδος (64' Φράγκος), Ντακόλ, Τσούκαλος

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μαρσέλο Τροΐζι): Κορωνάκης, Βασιλείου, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Μίγγος, Καντέ (40' Μήλιος), Μάκο, Ταλέντο, Χοτζάλι (51' Σμυρλής), Ξόμπλιος (80' Φερέιρα)

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.

Θα ακολουθήσει αναλυτικό φωτορεπορτάζ...