πας λαμια παναθηναικος 1-1

Λαμιάρα, αγάπη μου!!!

Αγκαλιά με τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της βρέθηκε η Λαμία το βράδυ του Σαββάτου, όμως ο Παναθηναϊκός της την στέρησε, κρατώντας την στο 1-1.

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ η ομάδα μας είχε εξαιρετική εικόνα για ένα ημίχρονο και διαχειρήστηκε σωστά το δεύτερο, δεν κατάφερε ωστόσο να πάρει τη νίκη, έχοντας δικαιότατα παράπονα από τους φιλοξενούμενους, που δεν τήρησαν το fair play στη φάση της ισοφάρισης.

Άριστο στήσιμο των «κυανολεύκων» από τον Μπάμπη Τεννέ, που είχαν πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και έφτιαξαν αρκετές φάσεις κόντρα σε έναν ποιοτικά ανώτερο αντίπαλο. Στην επανάληψη, η Λαμία έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από όλους... διαχειρήστηκε άψογα το ματς και έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, κρατώντας το υπέρ της σκορ, μέχρι να έρθει η ισοφάριση.

Περίπου 5.500 κόσμος κατέκλυσε το ΔΑΚ, ενώ μεταξύ τους βρέθηκαν και περίπου 600 φίλοι του «τριφυλλιού». Πολυάριθμοι και όσοι δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν ένα «μαγικό χαρτάκι» και παρακολούθησαν το ματς από τις γύρω ταράτσες.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΙΑ!!!

Η Λαμία μπήκε εξαιρετικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο δεκάλεπτο πατούσε καλύτερα. Πίεσε ψηλά τον Παναθηναϊκό και εκβίασε το εύκολο λάθος του, χωρίς να του επιτρέπει να αναπτυχθεί σωστά. Μάλιστα, η ομάδα μας είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνλιδι, όμως στο 8' ο Παντελιάδης από μακριά βρήκε το χώρο στην αριστερή πτέρυγα και έπιασε μια... φωτοβολίδα, με τον Βλαχοδήμο να εκτινάσσεται και να διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Το παιχνίδι δεν είχε γρήγορο ρυθμό, με τους «κυανόλευκους» να τι έχουν φέρει στα μέτρα τους και να μην επιτρέπουν στους «πράσινους» να φτιάξουν φάσεις. Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα μετά το εικοσάλεπτο και άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Στο 20' λοιπόν, ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Μολίνς πήρε την κεφαλιά και αστόχησε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Κουρμπέλης έκλεψε τη μπάλα από τον Όμο και σούταρε εκτός περιοχής, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει εύκολα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του «τριφυλλιού» ήρθε στο 29'. Ο Χίλιεμαρκ έκανε την ατομική ενέργεια και τη σέντρα από δεξιά, με τον Λουντ να πιάνει το σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το αριστερό «Γ» του Παπαδόπουλου. Ο Παναθηναϊκός είχε ανεβάσει την απόδοσή του στο μισάωρο, με τη Λαμία να δίνει χώρους και να περιμένει την κόντρα να «χτυπήσει».

Στο 36ο λεπτό, η ομάδα μας «φώναξε» για πέναλτι, όταν ο Όμο έπεσε στην περιοχή μετά από μονομαχία με τον Κουλιμπαλί, όμως -όπως φάνηκε στο τηλεοπτικό ριπλέι- σωστά δεν δόθηκε παράβαση. Ένα λεπτό αργότερα και μετά από πολιορκία στα καρέ των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Πίτι και αυτός σούταρε από θέση πλάγια δεξιά, η προσπάθειά του όμως βρήκε πάνω στο σώμα του Λουντ και έφυγε κόρνερ, λίγο δίπλα από την εστία.

Ο Ισπανός εκτέλεσε τη στημένη φάση, η μπάλα έφτασε στον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος σούταρε από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής και δεξιά. Η προσπάθειά του... έσκασε στον αγωνιστικό χώρο, ο Χουλτ έσωσε την εστία της ομάδας του με κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Κουλιμπαλί και ο πεσμένος Χουλτ, πήγε να την απομακρύνει και την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-0 μέσα σε πανδαιμόνιο.

Το ΔΑΚ πήρε... φωτιά, ο κόσμος έδωσε ώθηση στους «κυανόλευκους» που δεν απειλήθηκαν στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι την ανάπαυλα. Μάλιστα, στο 45' θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Πίτι εκτέλεσε απευθείας με γέμισμα ένα φάουλ από μακρινή απόσταση και αριστερά, ο Όμο πήδηξε και πήρε την κεφαλιά στο πέναλτι, όμως η μπάλα βρήκε στον Ρέις και έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου κόρνερ. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε.

«Λύγισε», αλλά έχει παράπονα...

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και πίεσε για την ισοφάριση, με τη Λαμία να έχει δώσει χώρους και να περιμένει τις αντεπιθέσεις, αμυνόμενη σωστά. Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 47', όταν από κοντινή εκτέλεση φάουλ του Χίλιεμαρκ από αριστερά, ο Κολοβέτσιος βγήκε έξυπνα από τα μαρκαρίσματα και έπιασε την κεφαλιά στο πέναλτι, η μπάλα όμως έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 54' βγήκαν γρήγορα στην κόντρα, ο Μουνιέ από αριστερά γύρισε στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του Μολίνς δεν ήταν καλή και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα. Όσο περνούσε η ώρα, το «τριφύλλι» πίεζε περισσότερο, με την ομάδα μας να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και τους φιλοξενούμενους να... τριγυρνάν συνεχώς γύρω από την περιοχή. Δεν απειλούσαν ωστόσο.

Στο 74ο λεπτό, ο Βάντερσον εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τα 40 μέτρα, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βλαχοδήμου, ενώ έλα λεπτό αργότερα και από εκτέλεση φάουλ του Χίλιεμαρκ με γέμισμα από τα αριστερά, ο Μολίνς έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα όμως έφυγε άουτ. Όσο η ώρα περνούσε, οι «κυανόλευκοι» έφερναν στα μέτρα τους το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός ναι μεν πίεζε, αλλά η Λαμία διαχειριζόταν σωστά το ματς και δεν του επέτρεπαν να γίνει επικίνδυνος.

Εν τέλει, στο 85' ήρθε η ισοφάριση. Ο Βιγιαφάνιες έκανε την... τέλεια κάθετη πάσα και βρήκε τον Μολίνς, που με άψογο πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο και διαμόρφωσε το 1-1. Ωστόσο, οι παίκτες της ομάδας μας, έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται, αφού από την αρχή της φάσης βρισκόταν στο έδαφος ο Βάντερσον και οι αντίπαλοι δεν τήρησαν το fair play.

Όπως και να έχει, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι «πράσινοι» πίεσαν πολύ για ένα δεύτερο γκολ. Στο 91' ο Μολίνς έκανε το δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Παπαδόπουλο να είναι στη σωστή θέση και να μπλοκάρει, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Σουηδού τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ακόμα κι έτσι πάντως, το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα (61' Κουτρομάνος), Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι (66' Καραγιάννης), Ακόστα, Βάντερσον (87' Ντακόλ), Βασιλαντωνόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος (71' Πίσπας), Χουλτ, Ρέις (46' Μουνιέ), Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Χίλιεμαρκ, Λουντ (63' Καμπέσας), Μολίνς

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.

Θα ακολουθήσει αναλυτικό φωτορεπορτάζ...