αο λαμιας αεκ 0-3

«Λύγισε», αλλά άξιζε το χειροκρότημα! (pics)

Παρότι πάλεψε, ο ΑΟ Λαμίας ηττήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου από την ανώτερη ΑΕΚ με 3-0 σετ στο Χαλκιοπούλειο.

Απέναντι στο φαβορί της κατηγορίας και την αήττητη (χωρίς να έχει χάσει σετ) «Ένωση», η ομάδα της πόλης μας, ειδικά στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, είχε πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο. Στα κρίσημα σημεία ωστόσο, οι φιλοξενούμενες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες και έφτασαν στη νίκη.

Πλήθος κόσμου στο γήπεδο, μεταξύ των οποίων ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία, Γιώργος Ποντίκας, συνοδευόμενος από τον γενικό αρχηγό Γιάννη Συρογιάννη και τους Κόστα Βιάνα Βάντερσον, Πίτι, ενώ το «παρών» έδωσαν και εκπρόσωποι του Εσπέρου. Στο Χαλκιοπούλειο βρέθηκαν παράλληλα, τριάντα φίλοι της ΑΕΚ, μεταξύ των οποίων και ο εμβληματικός οπαδός της, Νίκος Ξηροκώστας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με την «Ένωση» να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα ως στο 12-11. Εκεί, ξέφυγε (15-11) και εν συνεχεία διεύρυνε το προβάδισμά της (18-13). Ο ΑΟΛ προσπάθησε να παραμείνει στο ματς, μείωσε σε 18-17, όμως οι φιλοξενούμενες είχαν καθαρό μυαλό και έφτασαν στο 1-0 με σκορ 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι Λαμιώτισσες ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 10-6. Οι «κιτρινόμαυρες» με ένα επιμέρους 5-1 ισοφάρισαν σε 11-11 και πήραν κεφάλι με 14-12 και 17-13 στη συνέχεια. Εν συνεχεία έφτασαν σχετικά εύκολα στο 22-17, για να κάνει μια μίνι-αντεπίθεση ο ΑΟΛ και να μειώσει σε 22-20. Ακόμα κι έτσι όμως, η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και η ΑΕΚ έκανε το 2-0 με 25-21.

Στο τρίτο σετ, η «Ένωση» έκανε γρήγορα το 7-2, με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 8-7 και να ισοφαρίζουν σε 8-8 με πολύ περειπετειώδη τρόπο. Μάλιστα, πέρασαν μπροστά και έφτασαν να προηγούνται 14-10, σηκώνοντας στο πόδι το Χαλκιοπούλειο. Όμως τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, με το «Δικέφαλο» να ισοφαρίζει στο 18-18 και να περνάει μπροστά στο σκορ. Ακολούθησε... θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 24-24. Εκεί, η ΑΕΚ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και έφτασε εν τέλει στο 27-25 και το τελικό 3-0.

Τα σετ: 19-25, 21-25, 25-27

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Σαββίδου, Ζαχαρή, Φαλέγκα, Τσιλαλή, Γιοκαρίνη, Αργυροπούλου, Νικολίτσα, Διπλάρη, Κόντρα, Παπαμίχου, Κλέτσα, Ταγαράκη, Τσατσούρη

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Χρυσομάλλη, Βάθη, Σουβαλιώτη, Ζίγκα, Μπίσκου, Βυζαντινού, Οικονομίδου, Μπέλια, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Ματσάδη, Λύρα, Αντωνιάδη.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος