αο λαμιας - πανιωνιος 3-2

Τρομερός ΑΟΛ, το πήρε στο τάι-μπρεικ! (pics)

Σε ένα ακόμα παιχνίδι-θρίλερ στο Χαλκιοπούλειο, ο ΑΟ Λαμίας επικράτησε στο τάι-μπρέικ του Πανιωνίου το Σάββατο με σκορ 3-2.

Παρότι είδαν τις φιλοξενούμενες να κάνουν την ανατροπή και να παίρνουν το προβάδισμα, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη παρουσίασαν πολύ σοβαρό πρόσωπο, έστειλαν το ματς σε πέμπτο σετ και πανηγύρισαν μία ακόμα σπουδαία νίκη.

Να σημειωθεί πως παρότι οι δύο ομάδες είχαν ενημερωθεί πως θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στην Μάνδρα Ατττικής, ο πρώτος διαιτητής δεν το τήρησε ποτέ, γεγονός που προκάλεσε πολύ αρνητικά σχόλια -όπως ήταν λογικό.

Ο ΑΟΛ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορο προβάδισμα (4-1), με τον Πανιώνιο να καταφέρνει να ισοφαρίσει στο 6-6. Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη όμως, συνέχισαν να έχουν κεφάλι στο σκορ (10-6, 14-10), με τις «κυανέρυθρες» να ισοφαρίζουν εκ νέου στο 16-16. Ωστόσο, οι Λαμιώτισσες δεν τα έχασαν, πήραν και πάλι προβάδισμα (20-16) και το κράτησαν μέχρι τέλους (22-17), για να φτάσουν στο 1-0 με 25-19.

Ίδια η εικόνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον ΑΟ Λαμίας να προηγείται (6-3, 10-5, 13-9) και τον Πανιώνιο να... επιστρέφει, μειώνοντας σε 16-15, για να ισοφαρίσει στο 17-17. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι στο σκορ στη συνέχεια (17-18, 18-20), όμως οι «κυανόλευκες» δεν τα έχασαν. Ισοφάρισαν (20-20) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (22-22), με τις Νεοσμυρνιώτισσες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες και να φτάνουν στο 1-1 με 25-22.

Με φόρα από την ισοφάριση, ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και πήρε από την αρχή κεφάλι (5-1). Ο ΑΟΛ προσπάθησε να παραμείνει κοντά στο σκορ (8-6), όμως οι φιλοξενούμενες είχαν ψυχολογία και συνέχισαν να έχουν διαφορά ασφαλείας (12-8, 17-12, 20-17), φτάνοντας σχετικά εύκολα στο 2-1 με σκορ 25-17.

Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη μπήκαν αποφασισμένα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν από την αρχή (6-2), διευρύνοντας το προβάδισμά τους ακόμα και στο 12-3. Προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά η ομάδα της Νέας Σμύρνης (17-10), αλλά ο ΑΟΛ παίρνοντας δύναμη και από την κερκίδα, εξακολούθησε να έχει σημαντικό προβάδισμα (21-13), φτάνοντας άνετα στην ισοφάριση με 25-19.

Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ. Εκεί, οι Λαμιώτισσες μπήκαν φουριόζες και πήραν το προβάδισμα (4-1), με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 6-4 και 8-6 αργότερα. Ο ΑΟ Λαμίας ξαναπήρε προβάδισμα τριών πόντων στο 12-9, οι φιλοξενούμενες όμως αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ψύχραιμες και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 12-12. Οι Λαμιώτισσες ξανά πήραν το προβάδισμα και βγάζοντας... μέταλλο στο τέλος έκαναν το 15-12 και πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 17-25, 25-19, 15-12

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Η. Αγγέλης): Σαββίδου, Ζαχαρή, Φαλέγκα, Γιοκαρίνη, Αργυροπούλου, Νικολίτσα, Διπλάρη, Κόντρα, Παπαμίχου, Τσιλαλή, Κλέτσα, Κόμνου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μ. Καλάρα): Λαγουδάκη, Χόρμη, Παγώνη, Κωνσταντίνου, Μανιατογιάννη, Χατζηκωνσταντά, Μπακοδήμου, Φλιάκου, Λακάσα, Δίκη, Γκουντιμένκο, Παπαγεωργίου, Μπάνσκα, Νικολοπούλου.