Απόλλων Σμύρνης - Λαμία 1-1

Όρθια με Πίτι στη Ριζούπολη!

Παρότι το ματς στη Ριζούπολη το Σάββατο... στράβωσε, με πέναλτι του Πίτι στις καθυστερήσεις, η Λαμία πήρε παλικαρίσιο βαθμό από τον Απόλλων Σμύρνης και το 1-1.

Με τρομερή άμυνα για σεμινάριο από τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, η ομάδα μας στάθηκε όρθια σε μιαέδρα που παραδοσιακά δεν κερδίσει. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 88', όμως με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του έμπειρου Ισπανού στο 92' πήρε έναν ανέλπιστο βαθμό και παρέμεινε για πέμπτο σερί ματς αήττητη.

Συγκλονιστική η παρουσία 150 περίπου φίλων της ομάδας μας στο γήπεδο.

Καλή αμυντικά, κράτησε εύκολα

Η Λαμία είχε ξεκάθαρο πλάνο να μην δεχθεί γκολ και πάτησε από την αρχή καλά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, ήταν αρκετά δραστήρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 8' ο Βουό προσπάθησε να πιάσει ένα γυριστό σουτ στη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και δεν πήρε πορεία προς την εστία, ενώ ένα λεπτό αργότερα έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Μπλάζιτς έκλεψε και βγήκε στην κόντρα, έκοψε ωραία στον Βουό που βγήκε σε θέση τετ-α-τε και πλάσαρε, όμως ο Τσόβιτς έδιωξε με τα πόδια.

Μετά το δεξάλεπτο, ο Απόλλων ισορρόπήσε και αφού η κεφαλιά του Καστιγέχος στη σέντρα του Κούρου στο 10' έφυγε άουτ, στο 15ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Κοντοές έκανε τη σέντρα, ο Αλμπάνης έπιασε την προβολή από το πίσω δοκάρι, η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από την εστία. Ο ρέφερι δεν είδε την κόντρα κι έδωσε ελεύθερο για την ομάδα μας. Ένα μακρινό σουτ του Μπλάζιτς δύο λεπτά αργότερα έφυγε έξω, ενώ στο 18' οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμα καλή στιγμή, με τον Αλμπάνη να κάνει ατομική ενέργεια και να σουτάρει μέσα από την περιοχή, τον Παπαδόπουλο όμως να μπλοκάρει.

Είχε καλό ρυθμό το παιχνίδι και στο 25' η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε και πάλι, όταν ο Κονέ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, ο Απόλλωνας πλησίασε και πάλι το γκολ, όταν σε νέο απευθείας φάουλ, του Κούρου αυτή τη φορά, η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία της Λαμίας.

Στο 34' οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν με τον Μάατσι να περνάει τη μπάλα κάτω από το σώμα του Παπαδόπουλου, όμως ο Ασίγκμπα έδιωξε πάνω στη γραμμή. Σταδιακά, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ πήραν μέτρα στα τελευταία λεπτά και κράτησαν τη μπάλα. Στο 41' πάντως, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε μία ακόμα καλή στιγμή. Ο Κοντοές έκανε το γύρισμα, ο Καστιγέχος δεν μπόρεσε να πάρει καλή θέση και έστειλε την μπάλα άουτ. Στην τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, ο Βάντερσον εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, όμως κανείς δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στην αγκαλιά του Τσόβιτς. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Όλο το ζουμί στο φινάλε

Στην επανάληψη, η Λαμία έδωσε χώρους στον Απόλλωνα και περίμενε την κόντρα για να χτυπήσει. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, ωστόσο η ομάδα μας έκλεισε σωστά τους χώρους και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πατήσουν περιοχή. Στο 59' η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πλησίασε το 1-0, όταν από εκτέλεση φάουλ του Κονέ, ο Παπάζογλου έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ελμπάζ έκανε ένα μακρινό σουτ, ο Παπαδόπουλος όμως με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Στο 67ο λεπτό και πάλι ο Απόλλωνας πλησίασε το γκολ, όταν ο Ελμπάζ τροφοδότησε τον Αλμπάνη, εκείνος σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας έπεσε και απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα και σε εκτέλεση φάουλ του Κονέ, ο Ελμπάζ δεν μπόρεσε να βρει γεμάτα την μπάλα, η οποία πέρασε άουτ, ενώ στο 78' οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, όμως ο Κουκόλης έκοψε καθαρά χωρίς παράβαση τον Αλμπάνη και σωστά δεν καταλογίστηκε.

Όσο η ώρα περνούσε, ο Απόλλωνας πίεζε όλο και περισσότερο, με την ομάδα μας να αμύνεται μαζικά. Στο Σιατραβάνης λοιπόν στην αμέσως επόμενη φάση έστειλε με σουτ στην κίνηση την μπάλα έξω, σε γύρισμα του Αλμπάνη, ενώ στο 81ο λεπτό και σε εκτέλεση κόρνερ του Κονέ, ο Μπιτζιμίν πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε επίσης άουτ τη μπάλα. Στο 84' η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άγγιξε και πάλι το γκολ, με τον Κονέ να εκτελεί κόρνερ, όμως ο Παπαδόπουλος είπε εντυπωσιακά «όχι» στην κεφαλιά του Κύργια.

Στην εξέλιξη της φάσης, η ομάδα μας έφυγε με τέσσερις παίκτες στην κόντρα, όμως ο Τσόβιτς πρόλαβε έγκαιρα και «καθάρισε» πριν οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ φύγουν μόνοι τους με το τέρμα. Εν τέλει, η υπεροχή του Απόλλωνα στην επανάληψη καρποφόρησε στο 88ο λεπτό. Σε εκτέλεση φάουλ του Ανιέτε, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Ελμπάζ προσποιήθηκε, απέφυγε Όμο και Παπαδόπουλο και άνοιξε το σκορ.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε ελάχιστα, αφού δύο λεπτά αργότερα, ο Όμο μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κύργια. Το πένατι σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Απόλλωνα, ωστόσο υπήρξε καθαρή παράβαση. Ο Πίτι ανέλαβε την εκτέλεση και στο 92' ισοφάρισε σε 1-1, σώζοντας τον ένα βαθμό, αφού από εκεί και πέρα δεν άλλαξε τίποτα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Μπιτζιμίν, Κούρος, Παπάζογλου, Κονέ, Μάατσι (66' Σιατραβάνης), Ανιέτε, Αλμπάνης, Καστιγέχος (52' Ελμπάζ)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος, Ασίγμπα, Κουκόλης, Παντελιάδης (63' Αναστασόπουλος), Όμο, Μπλάζιτς, Λινάρδος (51' Πίτι), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον (79' Ακόστα), Βουό

ΓΗΠΕΔΟ: «Γεώργιος Καμάρας».

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Αντώνης Ελευθερίου