εσπερος καλλιθεας εσπερος λαμιας 89-62

Βαριά ήττα στην Καλλιθέα! (pics)

Τη δεύτερη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε την Κυριακή το απόγευμα ο Έσπερος Λαμίας, με το βαρύ 89-62 από τον Έσπερο Καλλιθέας εκτός έδρας.

Η ομάδα της πόλης μας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει ο ρυθμό των γηπεδούχων και παρά την προσπάθεια δεν απέφυγε την ήττα.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΘΗΝΑ: Θύμιος Αντωνόπουλος

Κορυφαίος από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ο Παπαργυρόπουλος με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κατράνας με 12 και ο Φύκας με 9.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 9-9, όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με ένα επιμέρους 5-0 (14-9), για να φτάσουν εν συνεχεία να προηγούνται μέχρι και με 20-9 και να φτάσουν στο δεκάλεπτο με σκορ 25-11. Ανάλογη η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, όπου ο Έσπερος δεν μπορούσε να ροκανίσει τη διαφορά (33-22) και οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 16 πόντους (41-25), για να πάνε με το +22 στο ημίχρονο (49-27).

Η διαφορά εξακολούθησε και στο τρίτο δεκάλεπτο να είναι μεγάλη (54-35, 60-45), για να φτάσουν στο -12 οι Λαμιώτες (60-48) και να πάνε στην τελευταία περίοδο πίσω στο σκορ με 65-48. Εκεί, όλα είχαν κριθεί ουσιαστικά, με τα επίπεδα του σκορ να παραμένουν ίδια (72-50, 77-58) και την κόρνα της λήξης να βρίσκει τους γηπεδούχους νικητές με σκορ 86-62.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 49-27, 65-48, 86-62

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 6 (2), Πάππος 1, Ρουμελιώτης 7 (1), Τριανταφυλλίδης, Φύκας 9 (2), Παπαργυρόπουλος 14 (2), Φούντας 6, Δαχρετζής 7, Κατράνας 12 (2), Παπανικολάου.