εσπερος λαμιας αοκ χανια 82-63

Ωραίος και νικητής χωρίς να… γκαζώσει! (pics)

Χωρίς να φορτσάρει, ο Έσπερος πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής την τρίτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, με σκορ 82-63 του ΑΟΚ Χανίων.

Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ουσιαστικά δυσκολεύτηκαν για ένα δεκάλεπτο στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής του μπάσκετ και είχαν εύκολο απόγευμα το Χαλκιοπούλειο, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την δραματική ήττα στη Χίο.

Κορυφαίος για την ομάδα της Λαμίας ήταν ο Κατρανάς, ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ 19 σημείωσε ο Παπαργυρόπουλος και 16 ο Ρουμελιώτης. Σημειώνεται πως σε ένα ακόμα ματς, ο Έσπερος στερήθηκε ένα από τα... πρώτα βιολιά του, αφού ο Σέττος δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του και δεν αγωνίστηκε.

Ο Έσπερος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε γρήγορα να «χτίσει» μια διαφορά επτά πόντων (10-3). Τα Χανιά όμως επανήλθαν γρήγορα και με ένα επιμέρους 6-1 μείωσαν στο καλάθι (11-9), για να πάρουν πρώτη φορά στο ματς κεφάλι στο σκορ στο 14-13. Με τρίποντο του Κατρανά, οι Λαμιώτες ξανά πήραν το προβάδισμα (16-14), για να πάνε προηγούμενοι στη δεύτερη περίοδο με σκορ 18-16.

Εκεί, με τρίποντο οι Κρητικοί ξανά πήραν προβάδισμα (19-18), ενώ αμέσως μετά έκαναν το 22-18. Με νέο τρίποντο, ο Κατρανάς κράτησε τον Έσπερος κοντά στο σκορ (22-21), ενώ με... ξέσπασμα και σερί 12-1, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ξέφυγαν στο +10 (33-23). Λίγο αργότερα δε, με 2/3 εύστοχες βολές, ο Ρουμελιώτης έκανε το 36-24, για να φτάσει ακόμα και στο +14 η διαφορά (38-24). Πριν το ημίχρονο όμως, οι φιλοξενούμενοι την μάζεψαν και μείωσαν σε 38-30.

Ο Έσπερος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων, με ένα νέο σερί 12-4 έφτασε να προηγήθηκε με 16 πόντους (50-34) για πρώτη φορά στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με τον Παπαργυρόπουλο να ευστοχεί σε 1/2 βολές ύστερα από αντιαθλητικό και να κάνει το 51-36 και τους Λαμιώτες να πηγαίνουν εύκολα με το 60-45 στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, τα Χανιά προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και μείωσαν σε 60-50, όμως ο Έσπερος συνέχισε να είναι εύστοχος και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας (65-50), για να πάει για πρώτη φορά στο ματς και στο +18 (69-51) στη συνέχεια. Κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιστρέψουν (76-53) και τους Λαμιώτες να φτάνουν εύκολα στο τελικό 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-30, 60-45, 82-63

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλοβιτς, Μπερτσιμάς, Τριανταφυλλίδης 1, Πάππος 1, Ρουμελιώτης 16, Σκαρμούτσος, Φύκας 10 (1), Παπαργυρόπουλος 19 (1), Φούντας 4, Δαχρετζής 6 (1), Κατράνας 25 (3), Παπανικολάου.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος