εσπερος λαμιας αρης νικαιας 75-73

Αγχώθηκε, αλλά «καθάρισε» ο Έσπερος! (pics)

Αγχωτική νίκη πανηγύρισε ο Έσπερος το απόγευμα της Κυριακής στο Χαλκιοπούλειο, επικρατώντας με σκορ 75-73 του Άρη Νικαίας για την 6η αγωνιστική.

Παρότι η ομάδα της Λαμίας ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πολύ μαχητικό πρόσωπο και κατάφεραν μέχρι τέλους να μείνουν «ζωντανοί». Αξίζει πάντως να σημειωθεί και η κακή διαιτησία, που είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει ένταση στο ματς.

Κορυφαίος από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη, σε ένα ακόμα παιχνίδι, ο Ρήγας Παπαργυρόπουλος, που σημείωσε 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κατράνας με 16. Στους 10 σταμάτησε ο Σέττος.

Ο Έσπερος είχε ένα μικρό προβαδισμα στα πρώτα λεπτά (9-6, 14-8),με τον Άρη να μειώνει στο καλάθι στο 14-12 και στο 17-15. Ακόμα κι έτσι όμως, οι Λαμιώτες πήγαν με προβάδισμα (20-19) στη δεύτερη περίοδο. Εκεί, με ένα 4-0 ξέφυγαν στο +5 (24-19). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν στο 26-26. Στο σημείο εκείνο οι δύο πάγκοι χρεώθηκαν από μία τεχνική ποινή, με τον Κατράνα να ευστοχή σε μία βολή και με τρίποντο εν συνεχεία να ξανά δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Έσπερο (30-26). Μείωσε άμεσα ο Άρης (31-29), αλλά με νέο επιμέρους 4-0, η ομάδα της Λαμίας ξανά ξέφυγε με 35-29. Μάλιστα, λίγο αργότερα προηγήθηκε και με επτά (40-33), για να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 43-37.

Με ένα ξέσπασμα στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο Άρης Νικαίας έκανε γρήγορο comeback και μείωσε στο καλάθι (43-41), για να πλησιάσει στον πόντο στο 45-46 και να ισοφαρίσει στο 51-51. Η απάντηση από πλευράς Εσπέρου ήταν άμεση και με ένα επιμέρους 6-0, ξανά πήρε προβάδισμα έξι πόντων 57-51. Από το σημείο εκείνο και έπειτα επικράτησε πολύ ένταση με τις κακές διαιτητικές αποφάσεις να επηρεάζουν το ρυθμό του ματς. Ο Πάππος αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν από την γραμμή των βολών σε 57-53, ενώ με δύο ακόμα πόντους από τη γραμμή της... φιλανθρωπίας εν συνεχεία πλησίασαν στο -2 (57-55). Οι Λαμιώτες ωστόσο δεν τα έχασαν και έκαναν το 61-57, για να μειώσει ο Άρης στο τέλος του δεκαλέπτου σε 61-60.

Με δύο γρήγορα καλάθια στην τέταρτη περίοδο, ο Έσπερος πήρε και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων (65-60), με τον Άρη να μειώνει σε 67-64 και 69-66 στη συνέχεια. Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ωστόσο, είχαν το... μομέντουμ και κατάφεραν να ξεφύγουν στο +7 (73-66). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφεραν με την κόντρα της λήξης να βρίσκει την ομάδα της Λαμίας νικήτρια με σκορ 75-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-37, 61-60, 75-73

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 10 (2), Πάππος 8 (1), Ρουμελιώτης 9 (1), Τριανταφυλλίδης, Φύκας 6, Παπαργυρόπουλος 20, Φούντας 2, Δαχρετζής 4, Κατράνας 16 (3), Παπανικολάου.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος