φιλαθλητικος λαμιας - αργω βολου 1-3

Άντεξε μόνο ένα σετ… (pics)

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Β' Εθνικής ο Φιλαθλητικός, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ από την Αργώ Βόλου στο Χαλκιοπούλειο.

Στο παιχνίδι της πρεμιέρας η ομάδα της Λαμίας το βράδυ του Σαββάτου προηγήθηκε στα σετ, ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα και ηττήθηκε.

Σημειώνεται πως πριν την έναρξη του ματς, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στη Μάνδρα Αττικής.

Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι, με την Αργώ να επιστρέφει, αλλά εν τέλει έκανε το 1-0 με 25-17. Το δεύτερο σετ ήταν πιο μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Οι Βολιώτες ωστόσο, ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και έφτασαν στο 25-19 και το 1-1.

Κάπου εκεί πήραν ψυχολογία οι φιλοξενούμενοι και το 3-1 ήρθε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνουν τα 25-16 και το 25-14 του τρίτου και του τέταρτου σετ.

Τα σετ: 25-17, 19-25, 16-25, 14-25

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: Μπενιάτας, Μπάρας, Αθανασίου, Κουτσόβουλος, Φλώρος, Σταθόπουλος, Κουφιώτης, Τζουβάρας, Δικαστόπουλος, Μαυράδας, Κουτρομάνος

ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: Δρακάκης, Αναστασιάδης, Ιτούδης, Φουρκιώτης, Σκευοφύλαξ, Φιλιππίδης, Λημνιώτης, Σίμος.