Φθία Λαμίας - Αργώ Βόλου 3-2

Πήρε το… θρίλερ η Φθία! (pics&vid)

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου η Φθία με 3-2 σετ επί της Αργούς Βόλου στο Χαλκιοπούλειο.

Η ομάδα της Λαμίας παρότι προηγήθηκε με 2-0 σετ, ισοφαρίστηκε, ωστόσο είχε την ψυχραιμία στο τάι-μπρέικ και έκανε το τρία στα τρία στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ, όταν η Φθία ξέφυγε με 19-16. Η Αργώ ισοφάρισε άμεσα σε 19-19, με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν στο 22-20 και να κάνουν το 1-0 με 25-22.

Με κεκτημένη ταχύτητα, τα κορίτσια του Ηλία Ντάλλα έκαναν γρήγορα το 6-1 στο δεύτερο σετ, αναγκάζοντας την Αργώ να πάρει τάιμ-άουτ και το σερί της Φθίας να σταματήσει στο 7-1. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 10-5, με τη Φθία να ξεφεύγει στο 14-6 και 21-12 στη συνέχεια. Έτσι, έκανε εύκολα το 2-0 με 25-14.

Έχοντας την πλάτη στον τοίχο, η Αργώ μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε από νωρίς (5-4), διατηρώντας και διευρύνοντας το προβάδισμα (9-5, 17-12, 19-16). Η Φθία ισοφάρισε στο 19-19 και πέρασε μπροστά στο 20-19. Ωστόσο, οι Θεσσαλές δεν τα έχασαν και κατάφεραν να ξανά πάρουν κεφάλι (21-20, 23-22), φτάνοντας εν τέλει στο 2-1 με 29-27.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το τέταρτο σετ, με την Αργώ να έχει το προβάδισμα μέχρι το 9-9, όταν η Φθία έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε (10-9). Η ομάδα του Βόλου πήρε εκ νέου κεφάλι στο 12-10 και το διατήρησε μέχρι τέλους (17-13, 22-17, 23-20), ισοφαρίζοντας σε 2-2 με 25-22.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ. Εκεί οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 5-5, όταν η Φθία πήρε προβάδισμα και ψυχολογία (8-5). Οι Λαμιώτισσες διατήρησαν το πάνω χέρι (10-7, 13-8) και τελικά πήραν τη νίκη με 15-8.

Τα σετ: 25-22, 25-14, 27-29, 22-25, 15-8

ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ (Η. Ντάλλας): Φάτση, Ξάνθη Π-Β, Καραγιάννη, Τέντζερη, Τζουβάρα, Καϊμάκη, Δημητροπούλου, Μαυρίκη, Δημητρίου, Ντάλλα, Ξάνθη Ε., Παπακωνσταντίνου, Παπαγεωργίου

ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ (Ευ. Σταθόπουλος): Τάσσου, Νακανίκα, Γεωργουλοπούλου, Πώπου, Καλαπόδα, Φιλιππίδη, Αμυγδαλοπούλου, Γερολυμάτου, Χάρχαρη, Χειμάρα, Σουφλή, Παπάρα.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος