λεβαδεαιακός - πας λαμια 0-0

Πήρε βαθμό στη Λιβαδειά!

Πολύτιμη ισοπαλία 0-0 απέσπασε η Λαμία το βράδυ της Δευτέρας στη Λιβαδειά κόντρα στο Λεβαδειακό, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 10η αγωνιστική της Super League.

Έχοντας την τρομερή συμπαράσταση περίπου 500 φίλων της, η ομάδα μας πήρε ένα πολύτιμο βαθμό στη μάχη της για την παραμονή και με την εμφάνισή της έδειξε πως ο στόχος της μπορεί να επιτευχθεί.

Οι Βοιωτοί πίεσαν πολύ τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, οι οποίοι προβλημάτισαν επιθετικά και μάλιστα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το γεγονός πως αγωνίστηκαν για μισή ώρα με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Σε κάθε περίπτωση ωστόσο, ο βαθμός που πήρε η Λαμία είναι θετικότατος, με τον κόσμο να αποθεώνει τους ποδοσφαιριστές στο τέλος.

Κράτησε το μηδέν, έβγαλε... θέματα επιθετικά

Ο Λεβαδειακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έδειξε στα πρώτα λεπτά τη διάθεσή του να πρεσάρει ψηλά τη Λαμία. Είχε την πρώτη του καλή στιγμή μόλις στο 3', όταν ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Μπελγκαζουανί και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν από κόρνερ του Σίλβα, ο Μεντί πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα πάντως, δεν υπήρχαν εκατέρωθεν καλές στιγμές, με το παιχνίδι να έχει αρκετή ένταση και συνεχόμενα φάουλ στη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να έχει πέσει ο ρυθμός. Στο εικοσάλεπτο, η ομάδα μας έκλεισε τους χώρους και πήρε μέτρα στο γήπεδο, επιθετικά όμως ήταν πολύ νωθρή και δεν είχε καταγράψει τελική.

Με το πέρασμα του χρόνου, στο μισάωρο, οι «κυανόλευκοι» περιόρισαν τον Λεβαδειακό και ισορρόπησαν το παιχνίδι, εξακολουθούσαν ωστόσο να μην μπορούν να «χτίσουν» κάτι αξιόλογο όταν περνούσαν τη μεσαία γραμμή. Το θέαμα έλειπε από το ματς και γινόταν ακόμα χειρότερο όσο πλησιάζαμε στην ανάπαυλα.

Πάντως, λίγο έλειψε οι Βοιωτοί να πάνε με γκολ στα αποδυτήρια. Συγκεκριμένα, στο 43' και από εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Τριποτσέρη, που πλάσαρε αμαρκάριστος από τη μικρή περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε στο ημίχρονο.

Ανέβηκε και στο τέλος μπορούσε!

Το δεύτερο μισό ήταν ισορροπημένο, με τη Λαμία να προσπαθεί να βγει με προϋποθέσεις στην επίθεση και το Λεβαδειακό να είναι και πάλι πιο επικίνδυνος. Οι γηπεδούχοι στο 50' βρέθηκαν και πάλι κοντά στο γκολ, όταν ο Μεντί απέφυγε τρεις παίκτες από δεξιά και γέμισε στην περιοχή, με τον Γιακουμάκη να πιάνει την κεφαλιά στην κίνηση και να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου. Τέσσερα λεπτά αργότερα και από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Τριποτσέρης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Παπαδόπουλος παρακολούθησε τη φάση και μπλόκαρε σταθερά.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σίλβα προσπάθησε να απειλήσει από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η ομάδα μας κρατούσε και στο 62' οι ισορροπίες άλλαξαν. Ο Μεντί είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Βασιλαντωνόπουλο και αποβλήθηκε, αφήνοντας τους Βοιωτούς με δέκα παίκτες για την τελευταία μισή ώρα. Μετά από αυτή την εξέλιξη, οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν την πίεσή τους και πρέσαραν, εξακολουθούσαν ωστόσο να μην έχουν τελική.

Αυτή ήρθε στο 73ο λεπτό, όταν ο Πίτι βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε συρτά, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Επασί. Ο Λεβαδειακός είχε μείνει πλέον στο δικό του μισό, με τη Λαμία να προσπαθεί να βρει διόδους για να «τρυπήσει» την αντίπαλη άμυνα. Στο 90' και μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Πίτι έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και σούταρε, με τον Επασί να πέφτει και να μπλοκάρει.

Από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε, ενώ στα τελευταία λεπτά υπήρξε ένταση και διακοπή, όταν αντικείμενο που εκτοξεύτηκε από την πλευρά των φίλων του Λεβαδειακού, βρήκε τον βοηθό διαιτητή στην πλάτη.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Μεντί, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Τσαμπούρης, Μητρόπουλος, Νουάνκο (76' Νιάσε), Γιουσούφ, Μπλεγκαζουανί (73' Σουμπίνιο), Σίλβα (64' Φαβάρο), Γιακουμάκης

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουτρομάνος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς (82' Αναστασόπουλος), Ακόστα (59' Τσούκαλος), Πίτι, Βάντερσον (84' Φράγκος)

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Λιβαδειάς.