πας λαμια κερκυρα 1-1

Την… μπλόκαρε η Κέρκυρα!

Δύο πολύτιμους βαθμούς στέρησε η Κέρκυρα από τη Λαμία, αποσπόντας το 1-1 στο ΔΑΚ και παρότι αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με εννιά παίκτες.

Σε ένα παιχνίδι που έδειξε νωρίς να σταβώνει για την ομάδα μας, ο Πίτι την έστειλε ισόπαλη στα αποδυτήρια. Παρότι δε οι «κυανόλευκοι» είχαν στο μισό γήπεδο τους Φαίακες στην επανάληψη, δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνά τους και έχασαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν μία πολύ σημαντική νίκη.

Ακόμα κι έτσι πάντως, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ παρέμειναν για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητοι.

«Πάγωσε» νωρίς, τουλάχιστον ισοφάρισε!

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ στραβά για τη Λαμία, με τον Αναστασιάδη να νιώθει ενοχλήσεις και να μην μπορεί να αγωνιστεί, βγαίνοντας εκτός γηπέδου στα πρώτα λεπτά. Στην πρώτη φάση λοιπόν που δημιούργησε η Κέρκυρα, με την ομάδα μας να έχει δέκα παίκτες εντός γηπέδου, στο 6', ο Παμλίδης άνοιξε το σκορ. Ο Σοϊλέδης σέντραρε με το δεξί και ολομόναχος στην πλάτη της άμυνας, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Παρά το γρήγορο 1-0, οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως στο 12' έχασαν τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα από δεξιά, ο Μπλάζιτς κοντρόλαρε και πλάσαρε από μέσα αριστερά και σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκόμες γύρισε ωραία προς το πέναλτι, ο Επστάιν σούταρε με τη μία, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έγω. Στο 17' ο Πίτι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βάντερσον εκμεταλλεύτηκε το κακό γύρισμα του Σοϊλέδη στον Γιαννακόπουλο που άργησε να βγει, έβαλε την κόντρα, όμως η μπάλα έφυγε πλάγιο άουτ. Η Λαμία κυκλοφορούσε τη μπάλα, αλλά επιθετικά προβλημάτιζε, με το ρυθμό του ματς μετά το μισάωρο να πέφτει. Κύριως εκφραστής της ομάδας μας ο Πίτι, ο οποίος με στημένες φάσεις στο 35', το 39' και το 41' δεν βρήκε στόχο.

Στο 43' την ίδια κατάληξη είχε και το ξαφνικό μακρινό σουτ του Σιόντη. Στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα πάντως, οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν το ρυθμό τους και πίεσαν, για να δικαιωθούν στις καθυστερήσεις. Ο Σοϊλέδης φάνηκε να τραβάει μέσα στην περιοχή τον Πίτι, με τον διαιτητή Κατσικογιάννη να δείχνει το σημείο του πέναλτι, προκαλόντας την έντονη αντίδραση των Φαιάκων, αφού με δεύτερη κίτρινη κάρτα, απέβαλε τον άσο των φιλοξενούμενων.

Πάντως, βάσει του τηλεοπτικού ριπλέι, ορθά ο ρέφερι καταλόγησε την εσχάτη των ποινών αν θεώρησε πως υπάρχει τράβηγμα. Στην εξέλιξη της φάσης ωστόσο δεν υπήρξε καμία παράβαση. Όπως και να έχει, ο Πίτι από τα έντεκα βήματα ήταν εύστοχος και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Ισπανός άσος «κέρδισε» και την αποβολή του Μπαλάφα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν με πολύ ένταση στα αποδυτήρια.

Μονόλογος, αλλά...

Έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα δύο παικτών, η Λαμία ήταν απόλυτη κυρίαρχος στην επανάλψη, με την Κέρκυρα να αμύνεται μαζικά στο δικό της μισό. Η ομάδα μας μπήκε πολύ επιθετικά στο ματς, με τον Ιωάννου στο 49' να κόβει σωτήρια το πολύ επικίνδυνο γύρισμα του Βασιλαντωνόπουλου. Δέκα λεπτά αργότερα, οι «κυανόλευκοι» σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία, με τον Κουτρομάνο να σεντράρει, τον Βάντερσον να πιάσει το σουτ με τη μία και από κοντά να αστοχεί.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα, το γεγονός πως με τη συμπλήρωση μίας ώρας στο ματς, η Λαμία είχε 68% κατοχή, έναντι 32% των Φαιάκων. Στο 69ο λεπτό, η ομάδα μας έφτασε και πάλι κοντά στο 2-1, όταν ο Κουτρομάνος έβγαλε νέα σέντρα, ο Πίτι πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε ελάχιστα άουτ τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από κόντρα, ο Βάντερσον έγινε κάτοχος της μπάλας, σούταρε με τη μία από μέσα δεξιά, όμως ήταν άστοχος.

Οι «κυανόλευκοι» έχασαν μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία στο 76', με τον Πίτι να σουτάρει εντός περιοχής και τον Γιαννακόπουλο να του λέει «όχι», ενώ όσο η ώρα περνούσε οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ τόσο περισσότερο κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκλειναν ακόμα περισσότερο τους χώρους και δεν τους επέτρεπαν να γίνουν απειλητικοί.

Στο 88' ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε ένα καλό μακρινό σουτ του Πίτι, ενώ η προσπάθεια του Κουτρομάνου ένα λεπτό αργότερα, ήταν άστοχη. Στις καθυστερήσεις, ο Πίτι σέντραρε, με τον Ντακόλ να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως ούτε αυτός κατάφερε να βρει δίχτυα. Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Αναστασιάδης (7' Κουκόλης (51' Τσούκαλος)), Κουτρομάνος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα (67' Ντακόλ), Πίτι, Βάντερσον

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σοϊλέδης, Γκόμες, Παμλίδης, Κοντός (46' Αρτυματάς), Σιόντης, Ιωάννου, Μπαλάφας, Επστάιν (76' Νούνες), Ντιόγκο (55' Σπίνουλας), Γρομητσάρης

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.