πας λαμια παναιτωλικος 2-2

Λαμιάρα τρέλα!!!

Ακόμα και στη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, η Λαμία αποδείχθηκε επτάψυχη και κατάφερε να... γυρίσει από την κόλαση, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον Παναιτωλικό στο ΔΑΚ στο 97ο λεπτό!

Μπροστά σε 2.000 οπαδούς της (μεταξύ των οποίων και λιγοστοί Αγρινιώτες), η ομάδα μας «πέταξε» ένα ημίχρονο με πολύ κακή εμφάνιση. Στην επανάληψη ωστόσο και με ανέλπιστο τρόπο μείωσε, για να τη λυτρώσει ο Βουό στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διατηρήθηκε έτσι το απόρθητο του ΔΑΚ σε επίπεδο Super League με τα τελευταία λεπτά να γίνονται... θρίλερ και τους «κυανόλευκους» να ολοκληρώνουν το ματς με εννιά παίκτες. Αποβολή είχε και ο Παναιτωλικός.

Καταστροφικό πρώτο ημίχρονο...

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήδη στο δεκάλεπτο είχε δύο καλές στιγμές. Αρχικά στο 3', ο Μπλάζιτς σούταρε από θέση μέσα δεξιά, με τον Τσέναμο να πέφτει και να διώχνει με τις γροθιές, ενώ στο 7' ο Βάντερσον εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση πάνω στα σώματα, με την προσπάθεια του Μπλάζιτς στην επαναφορά να είναι απελπιστικά άστοχη.

Την πρώτη φορά ωστόσο που ο Παναιτωλικός πέρασε την σέντρα, στο 12' άνοιξε το σκορ. Οι Αγρινιώτες εκμεταλλεύτηκαν το τεράστιο κενό στην άμυνα της ομάδας μας, ο Μαρινάκης σέντραρε από δεξιά, ο Ντίας ολομόναχος μέσα από την περιοχή σούταρε, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και ο Ρόσα στο... ριμπάουντ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι «κυανόλευκοι» έψαξαν γρήγορα την απάντηση, με το ματς να έχει ρυθμό και αρκετές φάσεις.

Στο 22ο λεπτό η Λαμία έφτασε κοντά στο 1-1, με τον Βασιλαντωνόπουλο να πιάνει ένα δύσκολο ευθύβολο σουτ από πλάγια θέση και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ. Σε αντεπίθεση για σεμινάριο, ο Παναιτωλικός έκρυψε τη μπάλα, με τον Ντίας να γίνεται τελικός αποδέκτης και να νικάει τον Παπαδόπουλο για το 2-0.

Μάλιστα, στο 28' λίγο έλειψε οι Αγρινιώτες να κάνουν και το 3-0, με τον Μάζουρεκ να «χορεύει» τους πάντες στην άμυνα της Λαμίας, να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο με μεγάλη επέμβαση να κρατάει το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Μπάμπη Τεννέ να προχωράει σε δύο αλλαγές ώστε να της αλλάξει εικόνα. Είναι χαρακτηριστικό ωστόσο πως μέχρι ο Βουό να περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 42', οι «κυανόλευκοι» αγωνίζονταν χωρίς καθαρόαιμο φορ.

Εν τω μεταξύ, στο 40' ο Αναστασόπουλος τη... γλύτωσε, αφού είδε κίτρινη κάρτα σε δολοφονικό τάκλιν που κάλλιστα θα μπορούσε να τον αποβάλει. Στην τελευταία άξια αναφοράς στιγμή στο πρώτο μέρος, το δυνατό σουτ του Μπλάζιτς στο 43' έφυγε πάνω από την εστία του Τσέναμο. Έτσι, το 2-0 έμεινε, με τον κόσμο να αποδοκιμάζει στο τέλος του ημιχρόνου τον διαιτητή για τα λίγα λεπτά καθυστερήσεων που κράτησε.

«Ξύπνησε» αργά, αποδείχθηκε επτάψυχη

Ίδια η εικόνα και στην επανάληψη. Η Λαμία είχε ανούσια κατοχή, με τον Παναιτωλικό να είναι εξαιρετικός ανασταλτικά και να κλείνει σωστά τους χώρους. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως στη μία ώρα παιχνιδιού δεν υπήρχε καμία αξιοσημείωτη φάση, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε εύκολα το 2-0.

Μια προσπάθεια του Μάζουρεκ στο 58' μετά από φάουλ, έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ της ομάδας μας μπλόκαρε τη μπάλα σε σουτ του ίδιου παίκτη. Από το πουθενά ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» στο 69ο λεπτό ξανά μπήκαν στο παιχνίδι.

Ο Βάντερσον συνδυάστηκε ωραία με τον Καραγιάννη, ο τελευταίος γύρισε στον Ακόστα, αυτός μπήκε εντός περιοχής και με ωραίο διαγώνιο σουτ μείωσε για την ομάδα μας. Τρία λεπτά αργότερα ο Καραγιάννης εκ νέου είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση ήταν αδύναμο και ο Τσέναμο μπλόκαρε εύκολα. Εκεί που η Λαμία δεν υπήρχε στο γήπεδο, μετά το 2-1 πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε πολύ.

Η εξέδρα είχε πάρει τα πάνω της, με τον Παναιτωλικό να κρατάει όμως. Παρότι οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ είχαν μόνιμα τη μπάλα και έφταναν με ευκολία στην περιοχή, οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει τους χώρους και δεν τους επέτρεπαν να ολοκληρώσουν τις ενέργειές τους.

Έτσι φτάσαμε στα τελευταία λεπτά, με τους Μπεχεράνο και Ακόστα να αποβάλλονται στο 96' για αψιμαχία που είχαν και τη Λαμία να κλείνει στους Αγρινιώτες στα καρέ τους. Και δικαιώθηκε! Στο 97ο λεπτό και από λάθος του Τσοκάνη, έγινε σέντρα από δεξιά, ο Όμο πήρε την κεφαλιά, ο Μπλάζιτς έπιασε τη δεύτερη και ο Βουό με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε, με τον Παπαδόπουλο να βλέπει χωρίς λόγο κόκκινη κάρτα στο 98', να αποβάλλεται και τον Παντελιάδη να κάθεται κάτω από τα δοκάρια για τα δύο τελευταία λεπτά του ματς.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Κουκόλης (42' Βουό), Κουτρομάνος (29' Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι (62' Καραγιάννης), Βάντερσον, Ακόστα

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μιχάι, Μπεχαράνο, Πάουλο, Ρόσα (70' Κλέσιο), Ντίας, Μάζουρεκ (76' Τσοκάνης), Ρότσα, Μαρινάκης, Μόρας, Μοράρ (78' Μακρόφσκι)

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.