ΑΕΚ - ΠΑΣ Λαμία 2-0

Μέσα στο πρόγραμμα…

Φυσιολογική ήττα με σκορ 2-0 από την ΑΕΚ γνώρισε το βράδυ του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΣ Λαμία.

Κόντρα σε έναν σαφώς πολύ ανώτερο αντίπαλο και με σημαντικές απουσίες και αλλαγές στην ενδεκάδα, η ομάδα μας στάθηκε αξιοπρεπέστατα. Θα μπορούσε μάλιστα σε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε να πετύχει κάποιο τέρμα.

«Λύγισε» στο τέλος!

Η ΑΕΚ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ξάφνιασε τη Λαμία, πλησιάζοντας στο πεντάλεπτο δύο φορές το γκολ. Αρχικά, στο 4' και μετά από κόρνερ με πάσα από δεξιά, ο Μπακασέτας έπιασε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο απέναντι δοκάρι! Ένα λεπτό αργότερα και από εξαιρετική σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Μασούντ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Πίτκας απογειώθηκε και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Σταδιακά, στο δεκάλεπο οι «κυανόλευκοι» πήραν κάποια μέτρα και προσπάθησαν να συνέλθουν. Η «Ένωση» όμως συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της, με την διαφορά ποιότητας να είναι ξεκάθαρη. Στο 11' και από κάθετη του Μασούντ, ο Λιβάγια μπήκε από δεξιά στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε -από δύσκολη γωνία- πέρασε παράλληλα με την εστία του Πίτκα. Έξι λεπτά αργότερα, ο Χριστοδουλόπουλος επιχείρησε μια φαλτσαριστή σέντρα-σουτ από δεξιά, αλλά δεν ήταν καλή και έφυγε μακριά από την εστία της Λαμίας.

Είναι χαρακτηριστικό, πως το πρώτο σουτ της ομάδας μας καταγράφηκε στο 23ο λεπτό, όταν ο Αναστασόπουλος έξω από την περιοχή έπειτα σε εκτέλεση κόρνερ, δοκίμασε το πόδι του, αλλά το σουτ που έκνε ήταν κακό και έφυγε άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Λιβάγια έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Στο 28' και από κόντρα του Μπακασέτα από αριστερά, ο Λιβάγια πρόλαβε τον Αναστασιάδη κι έπιασε δύσκολη κεφαλιά-ψαράκι, που έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.

Ο «Δικέφαλος» συνέχισε να πιέζει. Στο 36' ο Μασούντ έκανε μια ωραία ενέργεια -αδειάζοντας έναν αντίπαλο και γυρνώντας από αριστερά την μπάλα- αλλά ο Πίτκας έκανε μια ακόμα αποτελεσματική έξοδο. Ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Λιβάγια έβγαλε εξαιρετική σέντρα από αριστερά για τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά εκείνος (παρόλο που ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι) έστειλε την κεφαλιά έξω από την κλειστή γωνία.

Εν τέλει, η υπεροχή της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, καρποφόρησε στο 40ο λεπτό. Ύστερα από όμορφο συνδυασμό των Λιβάγια-Μπακασέτα και Σιμόες, ο Πορτογάλος γύρισε παράλληλα με την εστία και ο επερχόμενος Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε από κοντά, για να κάνει το 1-0.

Η «Ένωση» θα μπορούσε να έει πετύχει και δεύτερο γκολ στον εναπομείναντα χρόνο, αφού σπατάλησε δύο σημαντικές ευκαιρίες πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Στο 44' και ύστερα από κόντρες στην περιοχή, ο Λιβάγια έπιασε ένα φοβερό σουτ με εξωτερικό φάλτσο από πλάγια θέση δεξιά, αλλά ο Πίτκας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ με το δεξί, που έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι του Πίτκα. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Είχε τις ευκαιρίες της, αλλά...

Μην έχοντας τίποτα να χάσει, η Λαμία μπήκε πιο... τσαμπουκαλεμένη στην επανάληψη! Μάλιστα, μόλις στο 47' έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Από λάθος του Γκάλο και κόντρα που ευνόησε την ομάδα μας, ο Αναστασόπουλος έφτασε απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά το πλασέ που έκανε, αποκρούστηκε σωτήρια από τον Έλλην ατερματοφύλακά της. Ο ρυθμός δεν ήταν ίδιος στο δεύτερο μέρος και έτσι δεν υπήρχαν πολλές φάσεις.

Στην αμέσως επόμενη πάντως, η ΑΕΚ έκανε και το 2-0. Στο 63ο λεπτό συγκεκριμένα και από δυνατό σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, ο Πίτκας δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Λιβάγια -που πήρε την επαναφορά- πλάσαρε εύκολα και έκανε το 2-0. Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, με αποτέλεσμα το ματς από εκεί και πέρα το τελευταίο μισάωρο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο 76' και από κούρσα και σέντρα του Λόπες από αριστερά, ο αμαρκάριστος Γιακουμάκης δεν πρόλαβε για λίγο να πιάσει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα προς την εστία. Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά των «κυανολεύκων» να πλησιάσουν το γκολ. Ο Καραγιάννης έστρωσε την μπάλα στο αριστερό και έπιασε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Τσιντώτας απογειώθηκε και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα, το τέμπο του ματς έπεσε κι άλλο, με την ομάδα μας να δείχνει... συμβιβασμένη. Στο 89' ο Μπακασέτας έστρωσε την μπάλα στο αριστερό και εξαπέλυσε έναν κεραυνό, που έφυγε λίγο πάνω από την εστία της Λαμίας. Έτσι, το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες (80' Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Χριστοδουλόπουλος (69' Κλωναρίδης), Μασούντ, Μπακασέτας, Λιβάγια (73' Γιακουμάκης)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Μπουλούλης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Όμο, Αναστασόπουλος, Ορτέγκα (75' Λινάρδος), Καραγιάννης, Ακόστα (57' Παντελιάδης), Τσούκαλος (61' Μπούτνικ)

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ.