ΑΟ Λαμίας - Απόλλων Πατρών 3-0

Εδώ είναι… Λαμία! (pics)

Εκμεταλλευόμενος τη δύναμη της έδρας του, ο ΑΟ Λαμίας επέστρεψε στις νίκες το Σάββατο, επικρατώντας στο Χαλκιοπούλειο του Απόλλων Πατρών με 3-0 σετ.

Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη άφησαν πίσω τους τη σφαγιαστική διαιτησία της προηγούμενης εβδομάδας και πανηγύρισαν μία ακόμα σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Pre-League, με αποτέλεσμα να εδραιωθούν στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Σημειώνεται πως πλήθος κόσμο βρέθηκε στο γήπεδο. Μεταξύ τους παίκτες, προπονητής και διοίκηση του Εσπέρου, καθώς και οι Βουό, Ασίγκμπα, εκπροσωπόντας τον ΠΑΣ Λαμία.

Ο ΑΟΛ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 6-2, για να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στη συνέχεια και να αποκτήσει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας με 14-7. Η διαφορά αυτή παρέμεινε (19-12) και μεγάλωσε στη συνέχεια, με τις Λαμιώτισσες να φτάνουν εν τέλει στο 1-0 με σκορ 25-15.

Ίδιο το σκηνικό και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τα κορίτσια του Ηλία Αγγελη να παίρνουν προβάδισμα 5-2. Ο Απόλλωνας μείωσε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7, όμως ο ΑΟΛ συνεχίσε να βρίσκει λύσεις και να έχει κεφάλι (8-7, 11-9). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν εκ νέου στο 12-12, με τις Λαμιώτισσες στη συνέχεια να κάνουν ένα επιμέρους 6-1 και να ξεφεύγουν με 18-13. Κάπου εκεί, πήραν ψυχολογία, διεύρυναν κι άλλο τη διαφορά τους (21-14) και έφτασαν εύκολα στο 25-16 και το 2-0.

Έχοντας τον... αέρα του 2-0, ο ΑΟΛ μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ. Προηγήθηκε 7-2, με τον Απόλλωνα να επιχειρεί να ξανά μπει στο ματς και να μειώνει σε 15-12 και 18-15 στη συνέχεια. Οι γηπεδούχες όμως είχαν τη δύναμη της έδρας και διατήρησαν το προβάδισμα (21-17). Έφτασαν έτσι στο 25-18 και «καθάρισαν» το ματς με 3-0 σετ.

Αξίζει να αναφερθεί πως στο τέλος του παιχνιδιού την εμφάνισή της στο γήπεδο έκανε μια... τούρτα, προς έκπληξη μιας αθλήτριας των Παγκορασίδων του ΑΟ Λαμίας, η οποία έσβησε τα κεράκια μαζί με την πρώτη ομάδα.

Τα σετ: 25-15, 25-16, 25-18

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Η. Αγγέλης): Σαββίδου, Ζαχαρή, Φαλέγκα, Γιοκαρίνη, Αργυροπούλου, Νικολίτσα, Τσιλαλή, Ζιώγα, Παπαμίχου, Διπλάρη, Ταγαράκη, Κόμνου, Κλέτσα.

ΑΣΠ Απόλλων (Γ. Λυκούδης): Πατακοπούλου, Παυλοπούλου, Γιαννακοπούλου, Μπακλέση, Κάνιστρα, Γιαννοπούλου, Ξάνθη, Πεφάνη, Κόλλια, Κούρκουλου, Σπυροπούλου, Φαλτσέτα.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy 16 copy 17 copy 18 copy 19 copy 20 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος