Νίκη Αμαρουσίου - Έσπερος Λαμίας 82-84

Πήρε το… ντέρμπι ο Έσπερος! (pics&vid)

Πολύ μεγάλη νίκη με σκορ 84-82 επί της Νίκης Αμαρουσίου πανηγύρισε στο Μαρούσι την Κυριακή ο Έσπερος στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη αποδείχθηκε πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη που τους διατηρεί κοντά στις πρώτες θέσεις.

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Ρουμελιώτης με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε με 21 ο Παπαργυρόπουλος και με 15 ο Σέττος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται συνέχεια στο σκορ, τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 19-15, τον Έσπερο να το γυρνάει και να πηγαίνει στη δεύτερη περίοδο με 22-21. Η Νίκη πήρε και πάλι ελαφρύ προβάδισμα (26-22), όμως οι Λαμιώτες εκ νέου ισοφάρισαν και το ματς πήγε πόντο-πόντο, μέχρι οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη να ξεφύγουν στο +6 (39-33). Οι γηπεδούχοι μείωσαν και ο Έσπερος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-39.

Ίδιο το σκηνικό και στην επανάληψη, με τους Λαμιώτες να προηγούνται με 48-42 και εν συνεχεία με 58-50. Η Νίκη ωστόσο μάζεψε τη διαφορά και κατάφερε να μειώσει στο -3 (61-58), πριν το τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του, με τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγουν στο σκορ, τον Έσπερο να ξεφεύγει με 80-76 λίγο πριν το τέλος και εν τέλει να παίρνει τη νίκη με 84-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 39-42, 58-61, 82-84

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 15 (2), Πάππος, Ρουμελιώτης 22 (4), Παπαργυρόπουλος 21, Φύκας 8 (1), Μαντζούκας, Φούντας 2, Δαχρετζής 11, Κατράνας 2, Παπανικολάου 3 (1).