πανιωνιος πας λαμια 1-0

Τίποτα δεν χάθηκε…

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Λαμία από τον Πανιώνιο στο πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό Κυπέλλου και πλέον θα παίξει τα... ρέστα της για την πρόκριση στο ΔΑΚ.

Η ομάδα μας κατάφερε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τους «κυανέρυθρους» το απόγευμα της Τετάρτης. Αυτοί μπορεί να βρήκαν το γκολ, ωστόσο το τελικό 1-0 κρατάει τους «κυανόλευκους» στο κόλπο της πρόκρισης στους «4». Στις 7 Φλεβάρη η ρεβάνς του ΔΑΚ που θα πρέπει να «φλέγεται» προκειμένου να έρθει η ιστορική πρόκριση.

Περίπου 2.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στη Νέα Σμύρνη, μεταξύ τους και 30 ιδιαίτερα εκδηλωτικοί Λαμιώτες από την πόλη μας και την Αθήνα.

Όταν πιέστηκε, ήταν αυτή που έπρεπε!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να καταγράφει με τη σέντρα την πρώτη του τελική. Στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, ο Σιώπης έκανε ένα μονοκόμματο σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, στο κατέβασμα της μπάλας, με τη μπάλα να φεύγει πολύ άουτ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν ψηλά, προσπαθόντας να πετύχουν κάποιο γρήγορο γκολ, όμως η Λαμία είχε δυνατά πατήματα και δεν τους επέτρεπαν να γίνουν απειλητικοί.

Έτσι, φτάσαμε στο 13' για να ξανά δούμε κάποια αξιόλογη φάση, όταν σε οργανωμένη επίθεση των Νεοσμυρνιωτών, ο Μασούρας βρήκε χώρο να σουτάρει από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Μελίσσα. Η ομάδα μας έπαιζε το... γνωστό της αμυντικό παιχνίδι, εγκλωβίζοντας τον Ντουρμισάι που δεν μπορούσε να πάρει μπαλιές. Επιθετικά ωστόσο δεν ήταν επικίνδυνη.

Στο 25λεπτο είχε καταφέρει να δώσει αργό τέμπο στο ματς και να μην απειλείται ιδιαίτερα από τους «κυανέρυθρους». Αυτοί, στο μισάωρο ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 27' έχασαν την πρώτη του καλή ευκαιρία. Ο Μπραχίμι εκτέλεσε με γέμισμα ένα μακρινό φάουλ, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά μεταξύ των αμυντικών και έστειλε τη μπάλα διαγώνια περίπου δύο μέτρα έξω.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πανιώνιος απείλησε εκ νέου, με τον Μασούρα να ανοίγει ωραία στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος από δεξιά επιχείρησε να... σκάψει, όμως ο Παντελιάδης έβαλε το πόδι και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του, ο Σταυρόπουλος βρήκε τη μπάλα με το... καλάμι προ του Μελίσσα, όμως η προσπάθειά του δεν είχε δύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Λαμίας.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν ανεβάσειπολύ την απόδοσή τους, είχαν πάρει την κατοχή και πίεζαν ψηλά. Στο 31' ο Μασούρας βρέθηκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε, με τον Μελίσσα να πέφτει στην κλειστή του γωνία και παρότι η μπάλα αναπήδησε, την μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντουρμισάι απέφυγε τους αμυντικούς, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 40' και σε αντεπίθεση, ο Βλάχος γύρισε παράλληλα, αλλά το τελείωμα του Σπιριντόνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι ήταν κακό και έφυγε πάρα πολύ άουτ.

Η μοναδική αξιόλογη στιγμή της ομάδας μας στο πρώτο μισό, ήρθε στο 43ο λεπτό, όταν ο Μπλάζιτς είδε εκτός θέσης τον Κότνικ και προσπάθησε να τον «κρεμάσει», αυτός όμως πρόλαβε και επέστρεψε μπλοκάροντας σταθερά. Σε κάθε περίπτωση, αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Μπορούσε το «Χ», δεν άξιζε την ήττα...

Το παιχνίδι ήταν πιο μοιρασμένο στην επανάληψη, με τη Λαμία να παίρνει μέτρα και να πατάει καλύτερα και την κερκίδα να διαμαρτύρεται συνεχώς θεωρόντας πως η ομάδα μας έπαιζε σκληρά και δεν τιμωρούταν. Στο 46' ο Βλάχος γέμισε από δεξιά, ο Μασούρας πάτησε περιοχή και πήρε κεφαλιά, αλλά ο Μελίσσας έπεσε και μάζεψε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι «κυανόλευκοι» είχαν την πρώτη του ουσιαστικά καλή στιγμή.

Ο Καραγιάννης μοίρασε στον Μπλάζιτς και αυτός έπιασε πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κότνικ. Στο 54ο λεπτό και σε φάουλ από τον άξονα ο Κόρμπος το εκτέλεσε με πάσα στον Μασούρα που σούταρε από πολύ μακριά, στέλνοντας τη μπάλα ένα μέτρο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα. Επτά λεπτά αργότερα, ο Κόρμπος και πάλι, από δεξιά είδε την κίνηση του Μασούρα και σέντραρε στην περιοχή, ο Ασίγκμπα όμως πρόλαβε να βάλει το κεφάλι και να διώξει σε κόρνερ.

Με το πέρασμα του χρόνου, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ έβρισκαν περισσότερους χώρους, καθώς ο Πανιώνιος είχε ανέβει αρκετά ψηλά, ενώ ο Βάντερσον ταλαιπωρούσε πολύ τους γηπεδούχους μπροστά από το κέντρο. Κόντρα στην εικόνα της αναμέτρησης ωστόσο σε εκείνο το σημείο, οι Νεοσμυρνιώτες άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 70' και σε τρομερή μεταβίβαση του Σιώπη στον Βλάχο, αυτός γύρισε με την μία στο δεύτερο δοκάρι και ο Μασούρας πλάσαρε στην κίνηση κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Η Λαμία μετά το γκολ πήρε μέτρα και έψαξε περισσότερο το γκολ, την ώρα που οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν αρκετά και έκλεισαν τους χώρους. Μάλιστα, στο 75' η ομάδα μας έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Μπλάζιτς να βρίσκει στα δεξιά τον Ακόστα, αυτόν να συγκλίνει και να μπαίνει στην περιοχή, όμως ο Κότνικ έπεσε και είπε με δυσκολία «όχι» στο πλασέ που επιχείρησε.

Όσο η ώρα περνούσε, η ομάδα μας πίεζε περισσότερο, με τον Βάντερσον στο 85' να κάνει κούρσα από αριστερά, να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή, προτίμησε όμως αντί να σουτάρει από πλεονεκτική θέση να πάει πλάγια και να πασάρει στον Μπούτνικ, ο οποίος υπό πίεση έχασε τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς σε κόντρα επίθεση, όταν ο Κόρμπος γύρισε έξυπνα στον Σαββίδη στο πέναλτι, αυτός προσπάθησε να προλάβει τον Μελίσσα στην έξοδό του, όμως έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και ο ΠΑΣ Λαμία ναι μεν έχει πλέον μειονέκτημα, έχει ωστόσο την... έδρα του, ώστε να τον σπρώξει στην πρόκριση.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Σαραμαντάς, Βλάχος, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (93' Παπαγεωργίου), Σπιριντόνοβιτς (71' Σαββίδης), Μπραχίμι (46' Λάμπρου), Ντουρμισάι

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο, Κουτρομάνος (36' Καραγιάννης), Μπλάζιτς, Τσούκαλος (51' Βάντερσον), Ακόστα (80' Μπουλούλης), Μπούτνικ

ΓΗΠΕΔΟ: Νέας Σμύρνης.