Άμιλλα Τρικάλων - Φιλαθλητικός Λαμίας 3-1

Πλήρωσε τις απουσίες στα Τρίκαλα!

Την ήττα με σκορ 3-1 σετ, από την Άμιλλα στα Τρίκαλα, γνώρισε ο Φιλαθλητικός για την 11η αγωνιστική της Β' Εθνικής βόλεϊ ανδρών.

Οι Λαμιώτες «κατέβηκαν» με σημαντικές απουσίες και το... πλήρωσαν κόντρα στη νεανική και πολύ βελτιωμένη φέτος, ομάδα των Τρικάλων.

Η ομάδα της πόλης μας, παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης και έξι παίκτες στο παιχνίδι, με τους Θεσσαλούς να αποδεικνύονται πιο ουσιώδεις στο πρώτο σετ και να το παίρνουν με 25-21. Στο δεύτερο, ο Φιλαθλητικός έβγαλε αντίδραση και προηγήθηκε 13-7, όμως στο σημείο εκείνο ένα σερί των γηπεδούχων, αλλά και οι κακές επιλογές στην επίθεση, έφεραν την ανατροπή και το 2-0 με 25-18.

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο και τους Λαμιώτες να μειώνουν σε 2-1 με σκορ 25-23. Στο τέταρτο σετ η Άμιλλα πήρε γρήγορο προβάδισμα με 6-1, όμως ο Φιλαθλητικός αντέδρασε και μείωσε σε 9-8. Από το σημείο εκείνο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ανέπτυξαν διαφορά και τελικά επικράτησαν εύκολα με 25-15.

Πλέον, επόμενος αγώνας για την ομάδα της πόλης μας είναι το εντός έδρας παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου (3/3, 18:00) στο Χαλκιοπούλειο με την Ακαδημία Τυρνάβου.

Τα σετ: 25-21, 25-18, 23-25, 25-15

ΑΜΙΛΛΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Γουλάς Ευθ.): Δεμέναγας, Πετσιάς, Ζησόπουλος, Αναγνώστου, Τσιγαρίδας, Ψαρρής, Πάνος, Μπέγας, Κελεπούρης, Θάνο, Μητάκος

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Τσέτσος Αθ.): Μπενιάτας, Κατρης, Τζουβάρας, Δικαστόπουλος, Κουφιώτης, Μαυραδάς.