ΑΟ Λαμίας - Ηλυσιακός 3-2

ΑΟΛ με… καρύδια! (pics)

Τεράστια νίκη με 3-2 σετ πανηγύρισε ο ΑΟ Λαμίας το Σάββατο στο Χαλκιοπούλειο επί του Ηλυσιακού.

Στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της Pre League, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ, είχαν όμως υπομονή και με τη δύναμη της έδρας μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και να πανηγυρίσουν μεγάλη νίκη στο τάι-μπρέικ.

Ο Ηλυσιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα (5-1), το οποίο σταδιακά επέκτεινε (8-2, 12-3). Ο ΑΟΛ επιχείρησε να μειώσει (13-5, 15-9), όμως οι φιλοξενούμενες παρέμειναν προσεκτικές στο παιχνίδι τους έκαναν σχετικά εύκολα το 1-0 με 25-15.

Στο δεύτερο σετ οι Λαμιώτισσες ανέβασαν την απόδοσή τους και πήγαν χέρι-χέρι με τον Ηλυσιακό μέχρι το 8-8. Προηγήθηκαν 11-8, πριν οι φιλοξενούμενες ισοφαρίσουν εκ νέου στο 13-13, πάρουν προβάδισμα (16-14) και ισοφαριστούν σε 17-17. Προηγήθηκαν (19-17), όμως τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη έβγαλαν... ψυχή, ισφοάρισαν στο 23-23 και πήραν το σετ με 25-23.

Ίδιο το σκηνικό και στο τρίτο σετ, με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ (7-8, 15-14) και τον ΑΟΛ να παίρνει σε κρίσιμο σημείο προβάδισμα με 23-21. Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε σε 23-23 και με σωστές άμυνες κατάφερε να κάνει το 2-1 με σκορ 25-23.

Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να μην επιτρέπουν η μία στην άλλη να ξεφύγει. Πήγαιναν χέρι-χέρι (6-6, 10-10, 14-14, 18-18), με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Στο σημείο εκείνο, ο ΑΟΛ πήρε προβάδισμα 21-18, όμως ο Ηλυσιακός επέστρεψε και όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ με 22-21. Με τρομερή αντεπίθεση ωστόσο, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη το... γύρισαν εκ νέου και ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-23.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ, εκεί οι Λαμιώτισσες παίρνοντας δύναμη από την εξέδρα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μετά το 4-4 και να πάνε στην αλλαγή τερέν μπροστά στο σκορ με 8-4. Συνεχίζοντας το σερί τους, έφτασαν να προηγούνται με 11-4. Ο Ηλυσιακός επιχείρησε να ξαναμπεί στο ματς και μείωσε σε 14-9, ωστόσο ο ΑΟΛ έφτασε στη νίκη με 3-2 και σκορ 15-9.

Τα σετ: 15-25, 25-23, 23-25, 25-23, 15-9

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Η. Αγγέλης): Σαββίδου, Ζαχαρή, Φαλέγκα, Γιοκαρίνη, Αργυροπούλου, Νικολίτσα, Τσιλαλή, Ζιώγα, Παπαμίχου, Διπλάρη, Ταγαράκη, Κόμνου, Κλέτσα

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ε. Αποστολογιωργάκης): Σωτηρίου, Λιαρούτσου, Γιαννίκη, Τσιγαρίδα, Μπέμπη, Παπαδάκη, Χαμπηλομάτη, Τζαλαλή Κ., Τζαλαλή Σ., Αναγνώστου, Χανδρή, Χριστοδούλου.