Φιλαθλητικός Λαμίας - ΑΣ Δωρίδας 3-1

Νίκησε τη Δωρίδα ο Φιλαθλητικός!

Τη νίκη με 3-1 σετ πανηγύρισε ο Φιλαθλητικός το βράδυ του Σαββάτου επί του ΑΣ Δωρίδας στο Χαλκιοπούλειο.

Η ομάδα της πόλης μας ήταν ανώτερη και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη, παρά τις σημαντικές της ελλείψεις λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων των παικτών της.

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 20, όταν και με ένα σερί των γηπεδούχων έγινε το 25-21 και το 1-0. Στο δεύτερο σετ -και με ανεβασμένη την ψυχολογία- οι Λαμιώτες έκαναν σχετικά άνετα το 2-0 με 25-15.

Τα συνεχόμενα λάθη και η... χαλάρωση από πλευράς Φιλαθλητικού στο τρίτο σετ, έφερε την ανατροπή και το 2-1 της Δωρίδας με 26-24. Στο ίδιο τέμπο μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στο τέταρτο σετ, όμως μετά το 4-8, οι Λαμιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους. Με σωστές άμυνες και καλές επιθέσεις πήραν κεφάλι και έκαναν το τελικό 3-1 με σκορ 25-18.

Επόμενος αντίπαλος για τον Φιλαθλητικό, τα Τρίκαλα εκτός έδρας, στις 24 Φεβρουαρίου.

Τα σετ: 25-21, 25-15, 24-26, 25-18

Φ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ: Μπενιάτας Η., Τζουβάρας Στ., Σταθόπουλος Δ., Μαυράδας Κ., Κατρής Ιασ., Δικαστόπουλος Ι. / Κουφιώτης Α. (Λ)

Α.Σ. ΔΩΡΙΔΑΣ: Μαυρογεώργης Στ., Στενός Π., Ντεντεγκιόνι Αγ., Δημολάς Ν., Ζάτσε Ευθ., Τσόκας Κ., Σταθόπουλος Ι. / Αναστασόπουλος Π. (Λ)