Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Λαμία 2-0

Πάλι την… πάτησε στην επανάληψη!

Παρότι για ένα ακόμα πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετική, η Λαμία δεν απέφυγε την ήττα στη Λεωφόρο, με σκορ 2-0 από τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα μας είχε καλή παρουσία αμυντικά στο πρώτο μισό και κράτησε τους «πράσινους» στο μηδέν. Στην επανάληψη ωστόσο, δέχθηκε με το... καλημέρα γκολ και «κατέρρευσε» παραμένοντας για δέκατο παιχνίδι στα τελευταία έντεκα σε όλες τις διοργανώσεις, χωρίς νίκη. Δεν μπόρεσε έτσι να πάρει βαθμολογική ανάσα και να κάνει σημαντικό βήμα για την παραμονή της. Κάτι τέτοιο θα επιδιώξει να κάνει στον εκτός έδρας «τελικό» με τον Πλατανιά, που ακολουθεί.

Σημειώνεται πως για πρώτη φορά ξεκίνησε βασικός ο Μπεν Τζεμιά, έχοντας στο πρώτο ημίχρονο μάλιστα, αρκετά καλή παρουσία.

Καλός αμυντικά, μια από τα ίδια επιθετικά...

Ξεκάθαρη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η θέληση του Παναθηναϊκού να βρει το γρήγορο γκολ και να... λυθούν τα πόδια, την ώρα που η Λαμία παρατάχθηκε με τη γνωστή αμυντική της τακτική. Η πρώτη τελική στο ματς πάντως καταγράφηκε από την ομάδα μας, όταν στο 2' ο Πίτι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τη μπάλα να φεύγει αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου.

Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, με τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ να αμύνονται σωστά. Έτσι, φτάσαμε στο 12' για να δούμε την πρώτη καλή στιγμή από πλευράς «τριφυλλιού, με τον Κάτσε να βρίσκει χώρο και να πιάνει ένα μακρινό σουτ, το οποίο ο Μελίσσας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Το ματς πάντως δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή. Στο 19' έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Κάτσε έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχη, δοκίμασε το αριστερό του, αλλά την έστειλε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Μουνιέ σε σέντρα του Ινσούα, έφυγε επίσης άουτ.

Όσο η ώρα περνούσε, ο Παναθηναϊκός πίεζε πιο ψηλά, με τη Λαμία στο 24ο λεπτό να γίνεται «επικίνδυνη», όταν ο Μπλάζιτς βγήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν σωτήρια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λουντ έβαλε πλάτη τον Ασίγκμπα, ωστόσο δεν έπιασε καλό σουτ με το αριστερό και η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να... ενοχλήσει τον Μελίσσα.

Στο 27', οι «πράσινοι» άγγιξαν το 1-0, όταν ο Μουνιέ σέντραρε και ο Δώνης ανενόχλητος μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, το ματς είχε γίνει πλέον επιθετικός μονόλογος των παικτών του Μαρίνου Ουζουνίδη. Σε μια από τις λίγες επιθετικές ενέργειες της ομάδας μας, ο Ασίγκμπα στο 29', μετά από ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε από μακριά, η προσπάθειά του όμως ήταν απελπιστικά άστοχη.

Στο 32' ο πολύ δραστήριος Μπλάζιτς σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Τζανδάρη και πέρασε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Λουντ δοκίμασε το πόδι του, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ η πιο καλή στιγμή του ΠΑΣ Λαμία στο πρώτο μισό καταγράφηκε στο 36'. Ο Μπλάζιτς έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και σούταρε, όμως ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε. Έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε.

Όπως με τον ΠΑΟΚ...

Όπως συνέβη και το προηγούμενο Σάββατο στο ΔΑΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ, πριν βρει τα πατήματά της στην επανάληψη, η Λαμία βρέθηκε να κυνηγάει. Συγκεκριμένα, στο 48' ο Μουνιέ βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Δώνη και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα. Αυτό ήταν... από το σημείο εκείνο οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ «πάγωσαν».

Η συνέχεια ανήκε απόλυτα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος κυριάρχησε. Στο 51' ο Κάτσε σούταρε έξω από την περιοχή και έστειλε άουτ τη μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ασίγκμπα έκανε λάθος, αλλά κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα πριν ο Λουντ μπεί στη φάση και δημιουργήσει κινδύνους. Στο 56' το «τριφύλλι» έφτασε κοντά στο 2-0, όταν η μπάλα έφτασε στον Άλτμαν σε θέση βολής, αλλά ο Μελίσσας μπλόκαρε το αδύναμο πλασέ που επιχείρησε.

Οι «πράσινοι» εξακολούθησαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Στο 63' ο Άλτμαν εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Μελίσσα να διώχνει δύσκολα, για να γίνει εν τέλει το 2-0 στο 64ο λεπτό. Από μπαλιά του Λουντ, ο Ινσούα άλλαξε κατεύθυνση με τακουνάκι και με σουτ με το εξωτερικό σκόραρε από το ύψος της περιοχής.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να κρατάνε εύκολα. Στο 69' και σε αντεπίθεση, ο Μουνιέ επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και στη μοναδική αξιόλογη προσπάθεια των «κυανολεύκων» στην επανάληψη, ο Παντελιάδης σέντραρε επικίνδυνα από αριστερά, ο Ινσούα δεν «καθάρισε», με τον Βλαχοδήμο εν τέλει να διώχνει. Έτσι, το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Bλαχοδήμος, Γιοχάνσον, Ινσούα, Αυλωνίτης, Οικονόμου, Κάτσε (80' Στάικος), Λούντ, Τζανδάρης, Μουνιέ (74' Χατζηγιοβάνης), Άλτμαν, Δώνης

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο (54' Κουτρομάνος), Παντελιάδης, Φράγκος (79' Καραγιάννης), Αναστασιάδης, Μπούτνικ (55' Άστσεριτς), Σελίμ, Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι

ΓΗΠΕΔΟ: «Απόστολος Νικολαΐδης».