Πανιώνιος - ΠΑΣ Λαμία 1-0

Πολύ κρίμα…

Άτυχη στάθηκε το απόγευμα του Σαββάτου η Λαμία στη Νέα Σμύρνη, γνωρίζοντας στο τελος την ήττα με σκορ 1-0 από τον Πανιώνιο.

Παίζοντας καθαρά για το αποτέλεσμα, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ είχαν εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και εξουδετέρωσαν σε μεγάλο βαθμό τους γηπεδούχους. Μάλιστα, στην επανάληψη είχαν ευκαιρίες να προηγηθούν.

Εκεί ωστόσο που φαίνονταν ικανοί να πάρουν το βαθμό σε μία δύσκολη έδρα, ο «Ιστορικός» πήρε τη νίκη με πέναλτι στο 80ο λεπτό. Έχασε, έτσι ο ΠΑΣ Λαμία την ευκαιρία να παραμείνει στο +5 από την Κέρκυρα, που νωρίτερα έπαιρνε την ισοπαλία στην Ξάνθη.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της ομάδας μας έκανε ο Άστσεριτς, που μπήκε ως αλλαγή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

«Μπλόκαρε» τον Πανιώνιο, κράτησε το μηδέν

Ο Πανιώνιος μπήκε στο παιχνίδι με σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει από νωρίς το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 2' και σε γύρισμα του Μασούρα από δεξιά, ο Λάμπρου έγινε κάτοχος της μπάλας και σούταρε, όμως ο Παντελιάδης έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Επτά λεπτά αργότερα, η προσπάθεια του Μασούρα από μακριά, έφυγε άουτ.

Η Λαμία είχε στόχο να κρατήσει το μηδέν και μετά το πρώτο δεκάλεπτο το κατάφερε. Ισορρόπησε, έριξε πολύ το ρυθμό και παρότι οι γηπεδούχοι βρίσκονταν συνεχώς σε θέση επίθεσης, δεν τους άφηνε να απειλήσουν. Αμυντικά οι παίκτες του Μπάμπη Τέννε ήταν άψογοι και δεν άφηναν κενούς χώρους.

Έπρεπε να συμπληρώσουμε μισή ώρα στο ματς, για να δούμε πάλι κάτι αξιόλογο, όταν από το πουθενά, ο Παπαδόπουλος γλίστρησε στην έξοδό του, όμως μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στο γκολ. Σε εκτέλεση κόρνερ, ο Γκιοατά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Δεν άλλαξε τίποτα στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 40ο λεπτό ο Όμο γύρισε προς τα πίσω την μπάλα, θέλοντας να προλάβει τον Λάμπρου, όμως αυτή πέρασε δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε.

Ανέβηκε, είχε ευκαιρίες, «λύγισε» στο τέλος

Ο Μπάμπης Τεννές στην επανάληψη ανέβασε τις γραμμές της Λαμίας, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ανοίξει περισσότερο. Μάλιστα, ο Πανιώνος αιφνιδιάστηκε, με την ομάδα μας να κερδίζει τη μάχη του κέντρου στα πρώτα λεπτά και στο 48' να πλησιάζει το γκολ. Ο Βασιλαντωνόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια στην περιοχή, ο Κότνικ όμως μπλόκαρε.

Πέντε λεπτά αργότερα και μετά από... αναστάτωση στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Παπαγεωργίου έδιωξε την μπάλα πριν προλάβει ο Ακόστα, ενώ ένα λεπτό αργότερα και πάλι οι «κυανόλευκοι» άγγιξαν το 1-0. Σε σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά, ο Ακόστα έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο «Ιστορικός» κατάφερε να απαντήσει στο 56ο λεπτό, όταν ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε την κεφαλιά του Μασούτα. Τέσσερα λεπτά αργότερα και σε επικίνδυνη σέντρα του Μπραχίμι, η μπάλα πέρασε από όλους και έφυγε άουτ. Στο 66' ο Σαραμαντάς σούταρε από πλάγιο θέση, ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, όμως ο Λάμπρου που πήρε το ριμπάουντ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 71' το μακρινό σουτ του Μπραχίμι έφυγε έξω.

Όσο η ώρα περνούσε, ο ΠΑΣ Λαμία έδινε χώρους στους γηπεδούχους που πίεζαν για το γκολ. Στο 76' ο Μπανανά γύρισε στην περιοχή, ο Γκιοατά πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Εν τέλει το γκολ ήρθε λίγα λεπτά πριν το τέλος. Στο 79ο λεπτό ο Λάμπρου έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, επιχείρησε να περάσει και τον Παπαδόπουλο, αυτός τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ και άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο.

Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα μας προσπάθησε να απαντήσει, είχε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι στο 84' που πέρασε λίγο άουτ, όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Στις καθυστερήσεις, ο Παπαδόπουλος έβγαλε δύσκολα ένα ωραίο διαγώνιο σουτ του Μπραχίμι και έτσι το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαντάνα (69' Μακρύλλος), Μασούρας (63' Σπιριντόνοβιτς), Μπραχίμι, Λάμπρου, Γεσίλ (45' Νίλσεν)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Όμο, Παντελιάδης, Ασίγκμπα, Κουκόλης (32' Κουτρομάνος (82' Άστσεριτς), Ακόστα, Πίτι, Μπλάζιτς, Μπούντνικ (72' Μπουλούλης)

ΓΗΠΕΔΟ: Νέας Σμύρνης.