ΠΑΣ Λαμία - Ατρόμητος 1-1

Μπορούσε κάτι παραπάνω… (pics)

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, ο ΠΑΣ Λαμία αναδείχθηκε το απόγευμα της Κυριακής ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚ.

Πραγματοποιόντας καλή εμφάνιση, η ομάδα μας περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τους Περιστεριώτες και ευτύχησε να προηγηθεί με απίστευτο γκολ του Πίτι. Ένα τραγικό λάθος του Παπαδόπουλου και του Πριντέτα όμως, έφερε το γκολ της ισοφάρισης, με τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ να αγωνίζονται με δέκα για περίπου μισή ώρα, λόγω της αποβολής του Μπούτνικ. Στα τελευταία λεπτά πιέστηκαν πολύ, αλλά κράτησαν την πολύτιμη ισοπαλία.

Ντεμπούτο και μάλιστα βασικός έκανε ο Πριντέτα, ενώ αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Ακόστα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Κακό ματς, αλλά πέτυχε αυτό που ήθελε

Ο Ατρόμητος ήταν πιο κινητικός στο πρώτο δεκάλεπτο και προσπαθούσε να βρει διόδους προς την περιοχή. Η Λαμία ωστόσο, αμυνόταν σωστά και δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να κάνουν φάσεις. Το τέμπο ήταν χαμηλό και είναι χαρακτηριστικό πως στο εικοσάλεπτο δεν είχε καταγραφεί ούτε μία άξια αναφοράς φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι Περιστεριώτες είχαν τον έλεγχο και η ομάδα μας προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα και να οργανώσει από πίσω τις επιθέσεις της. Πάντως, στο 22' οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Ο Ακόστα εκτέλεσε από δεξιά με γέμισμα στην περιοχή ένα φάουλ, ο Παντελιάδης πήρε την κεφαλιά στην κίνηση στο πρώτο δοκάρι, όμως με εκπληκτική επέμβαση, ο Γιαννίωτης κράτησε το 0-0. Στην εξέλιξη της φάσης, το μακρινό σουτ του Μπλάζιτς έφυγε ψηλά άουτ.

Ο Ατρόμητος διατήρησε τη φλύαρη υπεροχή, με τον ΠΑΣ Λαμία ωστόσο να τον περιορίζει πάρα πολύ στο δικό της μίσο, κάνοντας ωστόσο πολλά αχρείαστα φάουλ. Στο 29' είχαμε την πρώτη ουσιαστική ευκαιρία των φιλοξενούμενων, όταν ο Ουαρντά εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από επικίνδυνη θέση, όμως ο Παπαδόπουλος έλεγχε τη φάση και μπλόκαρε.

Στο 39ο λεπτό, ήταν η σειρά των Περιστεριωτών να αγγίξουν το γκολ και σε εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη, ο Καρασαλίδης γύρισε με το κεφάλι, ο Ντάουντα βρέθηκε μόνος του μπροστά στο τέρμα, αλλά κατάφερε σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα ψηλά άουτ. Από εκείκαιπέρα, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο, με την ομάδα μας να έχει μία ακόμα υποψία φάσης.

Συγκεκριμένα, στο 45' ο Πίτι εκτέλεσε με γέμισμα από μακριά ένα κερδισμένο φάουλ, όμως ο Χατζηισαΐας πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ, πριν ο Αναστασιάδης πάρει την κεφαλιά προ του Γιαννιώτη. Έτσι, το 0-0 έμεινε στην ανάπαυλα.

Γκολάρα Πίτι, αποβολή και μεγάλη... γκέλα

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μισό, με τον Ατρόμητο να σπαταλάει μοναδική ευκαιρία στο 51'. Ο Μπουσούλαζιτς έκανε πολύ ωραία μπαλιά στον προωθημένο Κιβρακίδη, που τέλειωσε τη φάση με αριστερό πλασέ, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Η απάντηση της Λαμίας ήταν άμεση και... αποστομοτική. Ο Πίτι έκανε απίστευτη εκτέλεση σε φάουλ από πλάγια δεξιά, με τον Γιαννιώτη ανύμπορο να αντιδράσει και τη μπάλα να καρφώνεται στο βάθος της εστίας, για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα μας όμως να αμύνεται υποδειγματικά και να μην τους αφήνει. Μία απευθείας εκτέλεση σε ένα μακρινό φάουλ του Βασιλακάκη στο 57' έφυγε πολύ ψηλά άουτ, ενώ σε οργανωμένη επίθεση έξι λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα μοίρασε στον Μάντσον, ο οποίος σούταρε δυνατά από μακριά, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε ψηλά άουτ. Τα πάντα όμως άλλαξαν στο 65ο λεπτό.

Τότε, ο Μπούτνικ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι σε φάουλ του Ντιγκινί και αποβλήθηκε, αφήνοντας τη Λαμία με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο ματς. Ασφαλώς, οι Περιστεριώτες πίεσαν από το σημείο εκείνο και στο 68' άγγιξαν την ισοφάριση. Ο Ντιγκινί εκτελεσε φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε ενστικτοδώς τη μπάλα, πριν αυτή απομακρυνηθεί από τους αμυντικούς στη συνέχεια.

Η πίεση των φιλοξενούμενων έφερε καρπούς στο 70'. Παπαδόπουλος και Πριντέτα έκαναν τρομερή γκάφα σε βαθιά μπαλιά, δεν συνεννοήθηκαν, με αποτέλεσμα να χάσουν τη μπάλα έξω από την περιοχή και ο Ντιγκινί σε κενή εστία να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα ο ΠΑΣ Λαμία και σε σέντρα από δεξιά στο 72', ο Πριντέτα βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής, έκανε το τακουνάκι, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο διαιτητής Σκουλάς την... χάρισε στον Ουάρντα, ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι τον Ασίγκμπα και τον έριξε στο έδαφος. Ωστόσο, αντί να αποβληθεί τη γλύτωσε με φάουλ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπλάζιτς έκανε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στα τελεταία λεπτά το παιχνίδι είχε πολλές διακοπές και φάουλ εκατέρωθεν.

Ο Ατρόμητος πίεζε, αλλά δεν είχε την τελική προσπάθεια και ένα μακρινό σουτ του Ούμπιντες έφυγε ψηλά άουτ στο 85'. Ένα λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα σούταρε από δεξιά, ο Παπαδόπουλος έκανε ασταθή επέμβαση και στο ριμπάουντ ο Ντάουντα έστειλε τη μπάλα πάλι πάνω στον Έλληνα τερματοφύλακα. Οι Περιστεριώτες βρέθηκαν κοντά στο 2-1 και στο 87', όταν ο Ντάουντα έβαλε την προβολή σε σέντρα και προ του Παπαδόπουλου έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν ακόμα περισσότερο για το γκολ της νίκης και το πλησίασαν στο 92', όταν ο Όμο απομάκρυνε πάνω στην πλάτη του Μάντσον και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα και σε φάση που ξεκίνησε από οφσάιντ, μετά από απόκρουση του Παπαδόπουλου, ο Αναστασόπουλος έδιωξε με ψαλιδάκι λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Πριντέτα (74' Αναστασόπουλος), Ασίγκμπα, Όμο, Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Ακόστα (37' Πίτι), Βάντερσον (84' Καραγιάννης), Μπούτνικ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Κιβρακίδης (80' Σάκιτς), Μάντσον, Μπουσούλατζιτς (69' Ούμπιντες), Βασιλακάκης (69' Μπρούνο), Γιαννούλης, Ντάουντα, Ουάρντα, Ντιγκινί

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.