ΠΑΣ Λαμία - Πανιώνιος 1-4

Ψηλά το κεφάλι, τώρα… παραμονή! (pics)

Παρότι έκανε ότι μπορούσε, η Λαμία ηττήθηκε με σκορ 4-1 από τον Πανιώνιο το βράδυ της Τετάρτης στο ΔΑΚ και αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι από τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Γνωρίζοντας πως έχουν πολύ δύσκολο έργο μετά το 1-0 της Νέας Σμύρνης, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ κοίταξαν στα μάτια μία δεδομένα ανώτερη και ποιοτικότερη ομάδα, πίεσαν και μπορεί να ηττήθηκαν, ωστόσο δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.

Πλέον, αφοσιώνονται στον αποκλειστικό στόχο της φετινής σεζόν, που είναι η παραμονή στη Super League.

Σημειώνεται πως ο Αναστασόπουλος πέτυχε το γκολ της ομάδας μας, ενώ για τον «Ιστορικό» σκόραραν ο Μασούρας, Λάμπρου και ο Ντουρμισάι. Ο τελευταίος μάλιστα, προς τιμήν του δεν πανηγύρισε τα δύο γκολ που πέτυχε, ενώ αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο κατά την αλλαγή του.

Συγκλονιστική η παρουσία των οπαδών και των δύο ομάδων, που ήταν ιδιαίτερα εκδηλωτικοί, χωρίς σε κανένα σημείο να προκαλέσουν οι μεν του δε.

Δύο γκολ... δώρα, άξιζε κάτι παραπάνω

Γνωρίζοντας πως πρέπει να βρει γκολ, η Λαμία μπήκε στο ματς προσπαθόντας από τα πρώτα λεπτά να κρατήσει τη μπάλα. Η ομάδα μας έψαχνε τους διαδρόμους, την ώρα που ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του ματς. Όσο λοιπόν οι «κυανόλευκοι» γύριζαν τη μπάλα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη τελική. Συγκεκριμένα, στο 8' ο Μασούρας δοκίμασε από τα αριστερά το πόδι του, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ έξω.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο ματς, οι Νεοσμυρνιώτες ανέβασαν το πρεσάρισμά τους και έψαξαν την... τρύπα στην άμυνα. Στο 16' συνδυάστηκαν ωραία με τη μπάλα να καταλήγει στον Μασούρα που έπιασε γεμάτο πλασέ έξω από την περιοχή, αλλά ήταν άστοχος. Η ελαφρά υπεροχή του Πανιωνίου σε εκείνο το σημείο, έφερε και το 1-0 στο 17'. Ο Βλάχος από τα δεξιά, γύρισε στον Ντουρμισάι, που ύστερα από αδράνεια της άμυνας, με πλάτη στην εστία γύρισε και σούταρε, ανοίγοντας το σκορ. Προς τιμήν του δε, δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε.

Ασφαλώς, μετά το 1-0 ο «Ιστορικός» δεν είχε λόγο να επιτεθεί και έτσι έδωσε μέτρα στη Λαμία που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δεν είχε όμως την τελική πάσα παρότι κυκλοφορούσε τη μπάλα. Η πρώτη άξια αναφοράς στιγμή για την ομάδα μας, σημειώθηκε στο 24', όταν ο Πίτι από αριστερά προσπάθησε να κάνει κάτι μεταξύ σουτ και γεμίσματος σε εκτέλεση φάουλ, η μπάλα όμως πήρε πολλά φάλτσα και έφυγε ψηλά άουτ.

Στο μισάωρο, η ομάδα μας πλησίασε για πρώτη φορά το γκολ, όταν σε γύρισμα από δεξιά, ο Πίτι έστρωσε τη μπάλα εκτός περιοχής και σούταρε, αυτή όμως έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κόντρα στη ροή του ματς ωστόσο, στο 31ο λεπτό, ο Πανιώνιος βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Μελίσσας έκανε λάθος εκτίμησε σε μια φαινομενικά ελεγχόμενη φαση από ωραία κάθετη του Σαντάνα, προσπάθησε να διώξει με το ένα χέρι προ του Σπιριντόνοβιτς που βγήκε στην πλάτη της άμυνας και ο επερχόμενος Μασούρας σκόραρε σε κενή εστία.

Κάπου εκεί, η υπόθεση πρόκριση φάνηκε να τελειώνει. Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι και έψαξαν το γκολ. Στο 36' και από δυνατό πλάγιο του Παντελιάδη, οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στον Βασιλαντωνόπουλο που κοντράλαρε και γύρισε, το σουτ που επιχείρησε όμως μπλόκαρε εύκολα ο Κότνικ. Τρία λεπτά αργότερα, οι «κυανόλευκοι» σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία...

Ο Ασίγκμπα έκανε ταχύτατο σπριντ από δεξιά σε μπαλιά του Βάντερσον, ξέφυγε με αυτοθυσία από έναν αμυντικό, όμως υπό πίεση το σουτ του βρήκε και κατέληξε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης, ο Πίτι από δεξιά προσπάθησε να γεμίσει, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Αναστασόπουλο που από θέση μέσα δεξιά, γύρισε και πλάσαρε, σημαδεύοντας το δοκάρι και το βάθος της εστίας.

Η Λαμία μείωσε σε 2-1 και πήρε... ψυχολογία. Μάλιστα, θα μπορούσε να έχει πάει και με το 2-2 στα αποδυτήρια. Στο 44' από ωραία εκτέλεση φάουλ του Πίτι με γέμισμα, ο Αναστασιάδης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, η κεφαλιά του όμως πέρασε ελάχιστα άουτ. Έτσι, το 2-1 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Τυπική διαδικασία...

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρυ ημιχρόνου, είχαν πολύ γρήγορο ρυθμό. Ο Πανιώνιος μπήκε στο γήπεδο με μεγάλη ευκαιρία, αφού στο 49' και από λάθος γύρισμα του Πριντέτα στο χώρο του κέντρου, ο Ντουρμισάι «έκλεψε» και έφυγε στην κόντρα, απέφυγε τον Αναστασιάδη που τον καταδίωκε, αλλά άργησε να πλασάρει τον Μελίσσα και τελικά ο Ουκρανός στόπερ διόρθωσε το λάθος του, γύρισε και «καθάρισε». Στο επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά της Λαμίας να φτάσει κοντά στο γκολ...

Σε κόντρα επίθεση και σέντρα από αριστερά, η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στον Μπλάζιτς που βρήκε χώρο και σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η προσπάθειά του έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 54ο λεπτό και πάλι οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 3-1. Ο Ντουρμισάι από αριστερά έκανε πανέξυπνη μπαλιά στον Σπιριντόνοβιτς που βγήκε πολύ γρήγορα στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του από πλάγια αριστερά.

Εν τέλει, η υπεροχή του «Ιστορικού» καρποφόρησε στο 55'. Από την εκτέλεση του κόρνερ του Μασούρα, ο Ντουρμισάι πήδηξε και ανενόχλητος νίκησε τον Μελίσσα και «καθάρισε» τη νίκη. Για δεύτερη φορά δε, δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε, «κερδίζοντας» τα χειροκροτήματα της εξέδρας. Ουσιαστικά πάντως, κάπου εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι. Η ομάδα μας προσπάθησε να βρει τρόπο να απειλήσει και να πετύχει ένα ακόμα γκολ ωστόσο.

Στο 61' ο Ασίγκμπα πήγε να αιφνιδιάσει από πάρα πολύ μακριά, έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε όμως και έφυγε κόρνερ. Την εκτέλεση από δεξιά ανέλαβε ο Πίτι, ο Αναστασιάδης έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα όμως έσκασε και έφυγε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, οι «κυανόλευκοι» γύρισαν τη μπάλα, ο Κουτρουμάνος έγινε κάτοχος της, έκανε λίγα μέτρα και σουτάρε έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

Στο 65ο λεπτό και από κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα απομακρύνθηκε και έφτασε στον Μπλάζιτς που έπιασε ένα σκαστό σουτ που έφυγε άουτ. Από το σημείο εκείνο έπεσε αισθητά ο ρυθμός, αφού ουσιαστικά δεν υπήρχε κίνητρο. Μάλιστα, το τελευταίο δεκάλεπτο η Λαμία αναγκάστηκε να αγωνιστεί με αριθμητικό μειονέκτημα, αφού με τον Μπάμπη Τεννέ να έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές, ο Αναστασόπουλος τραυματίστηκε και αναγκάστηκε να αποχωρήσει.

Στο 85' ο Πίτι έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ, αυτό όμως έφυγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, οι «κυανόλευκοι βρέθηκαν κοντά στο 3-2, όταν σε οργανωμένη επίθεση ο Παντελιάδης επιχείρησε να... κρεμάσει από μακριά και πολύ πλάγια αριστερά τον Κότνικ, ο οποίος για καλό και κακό πήδηξε και έδιωξε με τις γροθιές σε κόρνερ. Πάντως, πριν τελειώσει το ματς ήρθε και το 4-1. Σε γύρισμα από δεξιά στο 92', ο Λάμπρου απέφυγε ωραία τους αμυντικούς και με λόμπα νίκησε τον Μελίσσα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Mελίσσας, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο (36' Αναστασόπουλος), Μπλάζιτς, Πριντέτα (56' Κουτρομάνος), Πίτι, Τσούκαλος (46' Καραγιάννης), Βάντερσον

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Σαντάνα, Σταυρόπουλος, Βλάχος, Σαραμαντάς, Κόρμπος (74' Λάμπρου), Σαββίδης, Μασούρας (58' Παπαγεωργίου), Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι (65' Νίλσεν)

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.