ΠΑΣ Λαμία - ΠΑΟΚ 0-2

Άντεξε μόνο ένα ημίχρονο… (pics)

Μόλις για ένα ημίχρονο άντεξε το Σάββατο ο ΠΑΣ Λαμία κόντρα στον σαφώς ανώτερο ΠΑΟΚ, που πέρασε δίκαια από το ΔΑΚ με σκορ 2-0.

Εξαιρετική η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη όμως δέχθηκε δύο γκολ και δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει. Παρουσία περίπου 1.400 φιλάθλων το παιχνίδι, με την πόλη να είναι αστυνομοκρατούμενη από το πρωί.

Σημειώνεται πως ντεμπούτο έκανε ο Μπεν Τζεμιά με την ομάδα μας, που πέρασε ως αλλαγή στην επανάληψη.

Εξαιρετική αμυντικά, «μπλόκαρε» τον ΠΑΟΚ

Η Λαμία μπήκε στο ματς με ξεκάθαρο στόχο να κρατήσει το μηδέν, την ώρα που ο ΠΑΟΚ προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει τον ρυθμό του και να ψάξει το γκολ. Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν αναγνωριστικά, με τους Θεσσαλονικείς να ψάχνουν χώρους και τους «κυανόλευκους» να αμύνονται πολύ σωστά. Πέραν δύο προσπαθειών του Πέλκα ωστόσο, στο 4' και στο 9', το ματς δεν είχε κάποια σοβαρή ευκαιρία.

Στο 16' οι Μακ και Μαουρίσιο συνεργάστηκαν ωραία, ο Βαρέλα έστρωσε τη μπάλα στον Πέλκα που σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος όμως ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο. Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα μας βγήκε με προϋποθέσεις μπροστά, όταν ο Μπλάζιτς έκλεψε από τον Κάνιας, τροφοδότησε ωραία τον Μπούτνικ, ο Ουκρανός όμως μέσα στην περιοχή καθυστέρησε αδικαιολόγητα να σουτάρει και οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν.

Ο ΠΑΣ Λαμία στεκόταν εξαιρετικά στα πρώτα 20' της αναμέτρησης, με τον «Δικέφαλο» ωστόσο να είναι ανώτερος. Μάλιστα, στο 23ο λεπτό άγγιξε το γκολ. Σε κόρνερ του Πέλκα από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Βαρέλα από κοντινή απόσταση, αλλά ο Παπαδόπουλος έκανε τεράστια επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Βάντερσον είχε την ευκαιρία για σουτ από καλή θέση, αλλά τη σπατάλησε κάνοντας ντρίπλες, με αποτέλεσμα να κοπεί.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, ο ΠΑΟΚ έχασε μία ακόμα καλή ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Μακ γύρισε ωραία το κορμί του και σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος έπεσε και μπλόκαρε στην κλειστή του γωνία. Δύο λεπτά αργότερα, καταγράφηκε στην ουσία η πρώτη τελική της ομάδας μας στο παιχνίδι, όταν ο Πίτι έκανε ένα σουτ από πολύ μακριά, η μπάλα βρήκε στα σώματα και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 34' ο Βασιλαντωνόπουλος με αυτοθυσία πρόλαβε μια κακή μπαλιά, έβγαλε τη σέντρα, ο Ακόστα πήρε την κεφαλιά, έστειλε όμως πολύ έξω τη μπάλα. Στο σημείο εκείνο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έψαξαν περισσότερο το γκολ. Στο 37' ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μακ έστρωσε στον Πέλκα, αυτός όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει. Η μπάλα στην εξέλιξη της φάσης έφτασε στον Μαουρίσιο, ο οποίος έκανε ένα συρτό σουτ από τον άξονα έξω από την περιοχή και πάλι όμως ο Παπαδόπουλος έπεσε και μπλόκαρε σταθερά.

Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι την ανάπαυλα με το 0-0 να παραμένει. Στη μοναδική άξια αναφοράς στιγμή μέχρι το ημίχρονο, ο Πέλκας στις καθυστερήσεις έκανε ωραία προσπάθεια και σούταρε, η μπάλα όμως βρήκε στα σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Δυο γκολ σε ένα 20λεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένταση στην κερκίδα, εκεί όπου δέκα φίλοι του ΠΑΟΚ φώναζαν συνθήματα της ομάδας τους, με αποτέλεσμα να αποδοκιμαστούν πολύ έντονα και τα πνεύματα να ξεφύγουν για λίγο. Ο «Δικέφαλος» είχε την κατοχή και πάλι, όμως η Λαμία αμυνόταν εξαιρετικά μέχρι το 56'. Τότε και σε οργανωμένη επίθεση των Θεσσαλονικέων, ο Μακ έκανε σέντρα, ο Μπίσεσβαρ γύρισε ωραία στον Μαουρίσιο, αυτός «έσκαψε» στον Πέλκα, που από κοντά δεν έκανε λάθος ανοίγοντας το σκορ.

Η ένταση μεταφέρθηκε στα δημοσιογραφικά, με μερίδα του κόσμου να επιτίθεται φραστικά σε ρεπόρτερ του ΠΑΟΚ και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 61' ήρθε και το 2-0. Ο Μακ έκανε νέα σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον Μαουρίσιο στο δεύτερο δοκάρι που με κεφαλιά - ψαράκι έκανε το 2-0, προκαλώντας ολοκληρωτική παγωμάρα στην εξέδρα.

Ο Ακόστα στο 63' επιχείρησε να απαντήσει, βγήκε με προϋποθέσεις μπροστά και σούταρε, η μπάλα όμως βρήκε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Πασχαλάκη. Οι φιλοξενούμενοι, όπως ήταν φυσιολογικό, έδωσαν χώρο στην ομάδα μας στη συνέχεια, με τον ρυθμό να πέφτει πολύ. Στο 77' ο Μακ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή μετά από πάσα του Πέλκα, όμως το δυνατό σουτ του έφυγε ψηλά άουτ. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μακ και πάλι, σούταρε μετά από πάσα του Μαουρίτσιο εντός της περιοχής αλλά το σουτ του Σλοβάκου βρήκε στον Αναστασιάδη και έφυγε κόρνερ.

Σταδιακά ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο. Στο 88' ο Παντελιάδης σούταρε απευθείας ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, με τη μπάλα να φεύγει έξω, ενώ στο 91' ο Ασίγκμπα δοκίμασε ένα σουτ της απελπισίας που έφυγε πολύ ψηλά άουτ. Στην τελευταία φάση του ματς πάντως, ο ΠΑΣ Λαμία θα μπορούσε να μειώσει, όμως ο Άστσεριτς έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, αφού ήταν άστοχος από το μισό μέτρο και με τον Πασχαλάκη εξουδετερωμένο.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο (67' Μπεν Τζεμιά), Μπλάζιτς, Ακόστα, Πίτι, Βάντερσον (75' Καραγιάννης), Μπούτνικ (60' Άστσεριτς)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Πρίγιοβιτς, Κρέσπο, Μπίσεσβαρ (71' Λημνιός), Μακ (89' Κουλούρης), Κάνιας, Πέλκας (78' Μουλέν), Βιεϊρίνια

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.