Πεντέλη - Έσπερος Λαμίας 83-72

Ήττα με… κέρδη στην Πεντέλη! (pics)

Την ήττα με σκορ 83-72 γνώρισε την Κυριακή ο Έσπερος στο εκτός έδρας ντέρμπι κορυφής με την Πεντέλη.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και παρότι οι Λαμιώτες προσπάθησαν να είναι ανταγωνιστικοί, έφτασαν στη νίκη. Το θετικό ωστόσο για τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη είναι πως δεν έχασαν την καλύτερη διαφορά πόντων, αφού είχαν νικήσει με 13 στο ματς του πρώτου γύρου. Διατηρούν έτσι το πάνω χέρι στο ενδεχόμενο της ισοβαθμίας.

Κορυφαίος για την ομάδα της πόλης μας ο Ρουμελιώτης με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Κατράνας με 19 και ο Παπαργυρόπουλος με 11.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν ένα προβάδισμα μόνιμα, με τον Έσπερο όμως να παραμένει κοντά (10-6, 16-14), πριν η Πεντέλη ξεφύγει στο +5 (19-14) και πάει στη δεύτερη περίοδο με σκορ 21-16. Εκεί, ο ρυθμός ήταν ίδιος, με το σκορ να παραμένει επίσης στα ίδια επίπεδα (26-22, 32-26), όμως ένα επιμέρους 10-1 των γηπεδούχων, τους έστειλε στο +15 (42-27). Προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη, μείωσαν στο -9 (42-33) και πήγαν πίσω στο σκορ με 46-33 στα αποδυτήρια.

Ίδιο το ματς και στην επανάληψη. Ο Έσπερος προσπαθούσε να βρει λύσεις, όμως η Πεντέλη ήταν εύστοχη και διατηρούσε τη διαφορά ασφαλείας (48-39, 56-40, 62-50), για να καταφέρει να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το +15 (68-53). Εκεί δεν άλλαξε τίποτα στο ματς, με τους Λαμιώτες να προσπαθούν τουλάχιστον να ρίξουν όσο το δυνατόν περισσότερο τη διαφορά για να κρατήσουν το +13 του πρώτου γύρου. Λίγο πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 83-66, με τον Έσπερο να σκοράρει τελευταίος, να κάνει το 83-72 και να διατηρεί τουλάχιστον το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-33, 68-53, 83-72

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σογογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 5, Παπαργυρόπουλος 11, Ρουμελιώτης 20, Τριανταφυλλίδης, Φύκας 5, Φούντας 2, Δαχρετζής 10, Κατράνας 19 (4), Παπανικολάου.