ΑΕΚ - ΠΑΣ Λαμία 5-0

Μπήκε στο ΟΑΚΑ στο… δεύτερο ημίχρονο!

Η ΑΕΚ την αιφνιδίασε και η Λαμία γνώρισε τη φιλική ήττα με σκορ 5-0 το απόγευμα της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ.

Ο Μπάμπης Τεννές είχε την ευκαιρία να κρατήσει σε καλή αγωνιστική κατάσταση τους ποδοσφαιριστές του, ελέω διακοπής πρωταθλήματος και ταυτόχρονα να τους τσεκάρει κόντρα σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο.

Παρότι δε στο πρώτο μισό η ομάδα μας παρατάχθηκε με τους λογιζόμενους ως βασικούς, είχε την ατυχία να μείνει με τη σέντρα πίσω στο σκορ και να... μπλοκάρει με αποτέλεσμα να πάει στο ημίχρονο με τρία γκολ στην πλάτη. Καλύτερη η εικόνα των «κυανολεύκων» στην επανάληψη, όμως δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς. Αντίθετα, δέχθηκαν δύο ακόμα γκολ στο τέλος.

Γκολ με το καλημέρα και... κατηφόρα!

Το ξεκίνημα για τη Λαμία ήταν καταστροφικό! Στην πρώτη της επίθεση στο παιχνίδι, η ΑΕΚ προηγήθηκε στα 51 δευτερόλεπτα. Ο Γιακουμάκης βγήκε κερδισμένος από κόντρα με τον Μπεν Τζεμιά, η μπάλα έφτασε στον Μασούντ που σέντραρε από δεξιά, ο Αϊντάρεβιτς έγινε κάτοχος στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Το γρήγορο 1-0 -όπως ήταν λογικό- επηρέασε τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ και «πάγωσε» τον ρυθμό τους. Έτσι, στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς, η «Ένωση» είχε την κατοχή της μπάλας και κρατούσε εύκολα. Στο 14' ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ περίπου δέκα μέτρα έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο «Δικέφαλος» εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την ομάδα μας.

Η τελευταία με τη σειρά της δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους. Στο 19' ο Αϊντάρεβιτς επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Μελίσσα από το κέντρο, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Έπρεπε να φτάσουμε στο 28ο λεπτό, για να απειλήσουν οι «κυανόλευκοι». Τότε, ο Πίτι μοίρασε στον Βάντερσον, που σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

Πάνω όμως που ο ΠΑΣ Λαμία είχε αρχίσει να ισορροπεί, ήρθε και το 2-0 από τους γηπεδούχους. Ο Γιακουμάκης κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα και γύρισε στον Μπακασέτα που έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα. Η εξέλιξη αυτή «πάγωσε» εκ νέου τους «κυανόλευκους» και από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ κυριάρχησε.

lamiaole.gr

Στο 33' ο Γιακουμάκης σούταρε δυνατά, με τον Μελίσσα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Κλωναρίδης σούταρε άουτ από πλάγια θέση. Στο 39ο λεπτό ο Χουλτ σέντραρε, ο Αϊντάρεβιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Η... απάντηση από πλευράς Λαμίας ήρθε στο 41', όταν ο Παντελιάδης σέντραρε από αριστερά, ο Μπούτνικ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και έβαλε το κεφάλι του, ήταν όμως άστοχος.

Οι δύο ομάδες πάντως, πήγαν στα αποδυτήρια και με τρίτο γκολ. Στο 45' ο δραστήριος Αϊντάρεβιτς έκανε ασίστ στον Γιακουμάκη και αυτός νίκησε τον Μελίσσα, διαμρφώνοντας το 3-0 του ημιχρόνου.

Βελτιώθηκε, αλλά στο τέλος...

Η Λαμία μπήκε πιο ορεξάτη στην επανάληψη. Είχε μια ελαφρά υπεροχή, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κινδύνους στην ΑΕΚ. Γενικά το παιχνίδι, δεν είχε ρυθμό στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες εμφανώς επηρεασμένες από τις πολλές αλλαγές.

Στο 54' ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Κλωναρίδης πλάσαρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Πίτκας έδιωξε. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας στο παιχνίδι, οι «κιτρινόμαυροι» ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Λιβάγια, με τον διαιτητή κ. Ρατσιάτο να δείχνει «παίζεται».

Από εκεί και πέρα πάντως, ο ρυθμός του ματς έπεσε ακόμα περισσότερο και δεν είχαμε φάσεις. Έπρεπε λοιπόν να φτάσουμε στο 90' για να δούμε κάποια επικίνδυνη κατάσταση. Τότε, ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε και πάλι απευθείας ένα φάουλ και αυτή τη φορά νίκησε τον Πίτκα, κάνοντας το 4-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε και το 5-0 από λάθος του Πριντέτα. Ο Μεληκιώτης πίεσε τον Ουκρανό στόπερ και του «έκλεψε» τη μπάλα για να κάνει τη... λόμπα και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Χουλτ, Γκάλο, Γιαννούτσος, Βράνιες, Μοράν, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Γιακουμάκης
Έπαιξαν και οι Μπάρκας, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος Μπακάκης, Λόπες, Κονέ, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Μεληκιώτης

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελισσάς, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Μπεν Τζεμιά, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Αναστασόπουλος, Ακόστα, Μπούντνικ, Πίτι, Βάντερσον
Έπαιξαν και οι Πίτκας, Κουτρομάνος, Καραγιάννης, Άστσεριτς, Λινάρδος, Άντρονικ, Φράγκος, Κουκόλης, Πριντέτα, Παπαργυρίου

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ.