Άρης Νικαίας - Έσπερος Λαμίας 79-61

Πισωγύρισμα στη Νίκαια… (pics)

Στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής έμεινε ο Έσπερος, ο οποίος το μεσημέρι της Κυριακής ηττήθηκε με σκορ 79-61 από τον Άρη Νικαίας εκτός έδρας.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, με τους Λαμιώτες να ξεμένουν από δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη διαφορά και το ροζ φύλλο αγώνα.

Σε κάθε περίπτωση, τίποτα ωστόσο δεν τελείωσε, με την ομάδα της πόλης μας να παραμένει εντός του στόχου της ανόδου.

Από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ξεχώρισαν οι Ρουμελιώτης και Παπαργυρόπουλος που σημείωσαν από 13 πόντους. Άλλους 12 πέτυχε ο Φύκας και 10 ο Σέττος.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τον Έσπερο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (8-5, 11-5, 14-10), για να φτάσει στο 21-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ίδια η εικόνα και στη δεύτερη, με τον Άρη να ισοφαρίζει στο 25-25 και να περνάει μπροστά στο σκορ στο 30-27. Οι Λαμιώτες έκαναν άμεσα το 30-30, όμως οι γηπεδούχοι με δύο καλάθια, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-30.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα επιμέρους 5-1, ο Άρης ξέφυγε για πρώτη φορά στο +8 (39-31), ενώ στη συνέχεια έφτασε ακόμα και στο 43-34. Ο Έσπερος αντέδρασε και μείωσε σε 46-40, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν εκ νέου στους εννιά (49-40). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη με προσεκτική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν με ένα 7-2 από το 52-45 και έπειτα, να μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 54-52.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τον Άρη να ξεφεύγει στο 59-52 και τον Έσπερο να μειώνει σε 59-56. Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν λύσεις και με ένα σερί 9-2 έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (68-58). Κάπου εκεί, οι Λαμιώτες έμειναν από δυνάμεις, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εν τέλει στη νίκη με σκορ 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 34-30, 54-52, 79-61

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 10 (1), Πάππος, Ρουμελιώτης 13 (1), Παπαργυρόπουλος 13, Φύκας 12, Μαντζούκας, Φούντας, Δαχρετζής 7 (1), Κατράνας 6 (1), Παπανικολάου.