Έσπερος Λαμίας - Έσπερος Καλλιθέας 77-59

Ψυχάρες!!! Εσπεράρα για άνοδο! (pics)

Το μεγαλύτερο βήμα για την άνοδο στη Β' Εθνική του μπάσκετ έκανε ο Έσπερος Λαμίας το απόγευμα της Κυριακής, επικρατώντας στο Χαλκιοπούλειο του Έσπερου Καλλιθέας με 77-59.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η ομάδα της πόλης μας ήταν αυτή που έπρεπε και με... ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν. Μάλιστα, την ίδια ώρα, η Πεντέλη γνώριζε την ήττα από τη Νίκη Αμαρουσίου και οι Λαμιώτες έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά.

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Σέττος που σημείωσε 25 πόντους, ενώ στους 21 σταμάτησε ο Παπαργυρόπουλος και στους 11 ο Κατράνας.

Σημειώνεται πως το «παρών» στο γήπεδο έδωσαν ο βουλευτής Φθιώτιδας του ΣΥΡΙΖΑ, Ιωάννης Σαρακιώτης, ο σύμφωνα με πληροφορίες υποψήφιος βουλευτής με τη Νέα Δημοκρατί, Σπύρος Καπράλος, όπως και ο Αντιπεριφερειάρχης, Θύμιος Καραΐσκος.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του ματς, όπου υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (7-6, 10-8, 10-11), μέχρι οι Λαμιώτες να ξεφύγουν στο 15-11. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15, όμως οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πήγαν με το 17-15 στη δεύτερη περίοδο. Εκεί, η ομάδα της Καλλιθέας πήρε προβάδισμα (18-17), όμως ένα επιμέρους 8-0 έφερε τον Έσπερο στο 25-18. Εν συνεχεία διατήρησε το προβάδσμα (30-23, 35-27). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν come back και μείωσαν στους τρεις (35-32), για να μείνουν ψύχραιμοι οι Λαμιώτες και να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι 40-39.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας (45-40, 49-42), για να φτάσουν και πάλι στο +8 (52-44) και στο +10 εν συνεχεία (54-44). Μάλιστα, στο τέλος της περιόδου προηγούνταν με 13 πόντους (57-46). Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο (68-46), με τους Καλλιθεώτες να προσπαθούν να μειώσουν, όμως την ομάδα της Λαμίας να κρατάει το σκορ σε υψηλά επίπεδα (73-50), φτάνοντας εν τέλει στο 77-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-39, 57-46, 77-59

EΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 25 (2), Πάππος 5 (1), Ρουμελιώτης 3 (1), Τριανταφυλλίδης, Φύκας, Παπαργυρόπουλος 21 (1), Φούντας 3, Δαχρετζής 9 (1), Κατράνας 11 (2), Παπανικολάου.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος