ΠΑΣ Λαμία - ΑΕΛ 2-1

Πειστική εικόνα και νίκη επί της ΑΕΛ! (pics)

Παρουσιάζοντας πολύ καλύτερο πρόσωπο από εκείνο της προηγούμενης εβδομάδας, η Λαμία επικράτησε της Λάρισας με σκορ 2-1 σε φιλική αναμέτρηση την Παρασκευή στο ΔΑΚ.

Ο Μπάμπης Τεννές χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και αυτοί... ρόλαραν, κάνοντας ικανοποιητικό παιχνίδι. Η ομάδα μας έφτιαξε πολλές ευκαιρίες στο κεκλεισμένων των θυρών τεστ και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, μπόρεσε στην επανάληψη να κάνει την ανατροπή με τους Φράγκο και Κουκόλη.

Είχε τις ευκαιρίες, έμεινε πίσω στο σκορ

Το ματς ξεκίνησε με τον Μπούτνικ να κάνει ατομική ενέργεια και σουτ, το οποίο πέρασε αρκετά άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του Λαγού από μακριά. Μόλις στο 5', η Λαμία άγγιξε το γκολ, όταν σε σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά, ο Ακόστα δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και από πλεονεκτική θέση να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε και πάλι στους «κυανόλευκους», όταν στο 15' ο Παπαργυρίου εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 22ο λεπτό, ο ΠΑΣ σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 1-0, όταν ο Άντρονικ έκανε πολύ ωραίο γέμισμα στην περιοχή και ο Ακόστα ολομόναχος έκανε κάτι σαν... κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Θεοδωρόπουλου.

Ακόμα κι έτσι, κόντρα στη ροή του ματς στο 26' ο Μλαντένοβιτς έγινε κάτοχος της μπάλα μετά από κακό διώξιμο της άμυνας και με δυνατό σουτ από μακριά άνοιξε το σκορ. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στη Λάρισα, που στο μισάωρο λίγο έλειψε να κάνει και το 2-0, όταν ο Ναζλίδης άδειασε δύο αμυντικούς και γύρισε στον Λαγό, αυτός όμως δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή προ του Πίτκα.

Η Λαμία έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία της στο 40', όταν ο Βάντερσον «κατέβασε» τη μπάλα από δεξιά, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ελάχιστα άουτ. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε στην ανάπαυλα.

Το ανέτρεψε με πειστική εικόνα!

Στην επανάληψη ο Μπάμπης Τεννές προχώρησε σε μαζικές αλλαγές και αλλαγή σχηματισμού. Μέχρι η Λαμία να βρει τα πατήματά της, η ΑΕΛ έχασε μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία στο 53', όταν ο Κριζμάν από αριστερά μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Χουμπόεφ, το πλασέ του τελευταίου όμως έφυγε έξω. Η ομάδα μας απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο δύο λεπτά αργότερα, με τον Φράγκο να αδυνατεί να τελειώσει μια φάση που ξεκίνησε από κόρνερ του Μπουλούλη και σέντρα του Λινάρδου.

Ωστόσο, «διόρθωσε» την αδράνειά του του στο 59', όταν έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, γύρισε τοκορμί του και πλάσαρε σωστά, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το γκολ αυτό «έλυσε» τα πόδια των «κυανολεύκων» που θα μπορούσαν να αατρέψουν άμεσα το σκορ, με τον Λινάρδο από αριστερά να κάνει ατομική ενέργεια και ψηλοκρεμαστό σουτ και τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Ο ίδιος παίκτης στο 70 λεπτό έχασε μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Παντελιάδης από αριστερά μπήκε στην περιοχή και γύρισε τη μπάλα, όμως η προσπάθεια του Λινάρδου κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο Λινάρδος από αριστερά, απέφυγε δύο αμυντικούς, όμως το πλασέ του κόντραρε σε παίκτης της Λάρισας. Αμυντικά στην επανάληψη η ομάδα μας ήταν άριστη, για να πάρει αυτό που δικαιούταν στο 90'...

Τότε, ο Φράγκος σέντραρε από δεξιά, με τον Κουκόλη να πετάγεται στη μικρή περιοχή και να πλασάρει εύστοχα τον Σαφαρίκα, διαμορφώνοντας το 2-1. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Παπαργυρίου, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Άντρονικ, Μπλάζιτς, Τσούκαλος, Ακόστα, Μπούτνικ, Βάντερσον
Έπαιξαν και οι: Παπαδόπουλος, Μπεν Τζεμιά, Πριντέτα, Λινάρδος, Φράγκος, Μπουλούλης, Κουτρομάνος, Παντελιάδης, Μανιάς, Πατσαρούχας

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας, Μόρας, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Λαγός, Φατιόν, Ναζλίδης, Μπλάντενοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετις.
Έπαιξαν και οι: Σαφαρικας, Κριζμάν, Περόνε, Λεοζίνιο, Γκοΐκοβιτς, Χούμπτσεφ, Καρατάσιος, Λυκούργος, Δερμιτζάκης, Μακρής, Μπάλλας, Γκόλιας

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy 16 copy 17 copy 18 copy 19 copy 20 copy

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Θύμιος Αντωνόπουλος