ΠΑΣ Λαμία - Λεβαδειακός 1-1

Άτυ«Χ»η, αλλά όχι χαμένη… (pics)

Παρότι ήταν πολύ ανώτερη, η Λαμία έμεινε στο 1-1 με τον Λεβαδειακό την Κυριακή στο ΔΑΚ και παρέμεινε ζωντανή στο κόλπο της παραμονής.

Η ομάδα μας κυριάρχησε -ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο- δημιούργησε πολλές φάσεις, είχε δοκάρι, όμως δεν κατάφερε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να πανηγυρίσει ένα υπερπολίτιμο τρίποντο.

Κόντρα στη ροή του ματς, οι Βοιωτοί προηγήθηκαν με τον Γιακουμάκη, όμως πριν την ανάπαυλα οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Τσούκαλο. Σε κάθε περίπτωση, ο βαθμός της ισοπαλίας ναι μεν δεν ήταν το ιδανικό αποτέλεσμα, διατήρησε ωστόσο τον ΠΑΣ Λαμία γερά στο κόλπο της παραμονής.

Παρουσία περισσότερων από 2.500 φιλάθλων το ντέρμπι της Στερεάς Ελλάδας, μεταξύ των οποίων και περίπου 30 οπαδοί των φιλοξενούμενων.

Ήταν καλύτερη, την κράτησε «ζωντανή» ο Τσούκαλος

Ο Λεβαδειακός φάνηκε να μπαίνει πιο ορεξάτος στο ματς, αλλά η Λαμία ισορρόπησε πολύ γρήγορα και πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Μόλις στο 5', ο Μπλάζιτς από θέση έξω αριστερά πήγε να πιάσει στον... ύπνο τον Σωτηρίου, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σέρβος «κατέβασε» τη μπάλα από τη σέντρα, έφτασε και πάλι στην κορυφή της περιοχής και αριστερά, σούταρε, αλλά ο Σωτηρίου έπεσε και έδιωξε δύσκολα.

Η ομάδα μας κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και στο 9' επιχείργσε να να βγει στην αντεπίθεση, με τον Βάντερσον να συγκλίνει, να σουτάρει με το αριστερό, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Από εκεί και πέρα, είχαμε παιχνίδι κέντρου, με τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ να έχουν την πρωτοβουλία. Ανασταλτικά και πάλι οι «κυανόλευκοι» ήταν καλοί, με τον Ασίγκμπα να είναι μέσα σε όλες τις φάσεις.

Στην πρώτη άξια αναφοράς στιγμή των Βοιωτών στο 24', Αναστασιάδης και Παπαργυρίου μπερδεύτηκαν, με τον Μητρόπουλο να... στρώνει στον Σουμπίνιο, το σουτ του οποίου λίγο έξω από την περιοχή, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο τελευταίος εκτέλεσε απευθείας ένα μακρινό φάουλ, αλλά η προσπάθειά του ήταν αδύναμη και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα.

Στο 32ο λεπτό και σε κόντρα επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Γιακουμάκης προσπάθησε από μακριά να αιφνιδιάσει τον Παπαδόπουλο, όμως το συρτό σουτ που έκανε μπλόκαρε εύκολα ο Έλληνας τερματοφύλακας. Κόντρα στη ροή του ματς, ένα λεπτό αργότερα, ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ. Ο Γιουσούφ έκανε τρομερή κάθετη μπαλιά στον Γιακουμάκη, η άμυνα «κοιμήθηκε» και αφού ο τελευταίος έφυγε στην πλάτη της, με πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ του ΠΑΣ και άνοιξε το σκορ.

Το ΔΑΚ «πάγωσε», με τη Λαμία να ανεβάζει στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο και να ψάχνει την ισοφάριση. Στο 36' ο Βάντερσον έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Φαβάρο, όμως ο Τζήλος έδειξε «παίζεται» μετά από υπόδειξη της βοηθού. Η απόφαση αυτή έφερε έντονες διαμαρτυρίες, όπως και εκείνη του 38', όταν ο Τριποτσέρης φάνηκε να ανατρέπει τον Μπούτνικ.

Η υπεροχή της ομάδας μας στο πρώτο μέρος έφερε ωστόσο καρπούς πριν την ανάπαυλα. Συγκεκριμένα, στο 40' ο Τσούκαλος έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πήγε απέναντι σε τρεις αμυντικούς και σούταρε έξω από την περιοχή και αριστερά, νικώντας τον Σωτηρίου, μέσα σε ντελίριο από την εξέδρα. Μέχρι την ανάπαυλα τίποτα δεν άλλαξε, με το 1-1 να παραμένει.

Έπαιξε μονότερμα, αλλά...

Στην επανάληψη, η Λαμία ήταν πολύ πιο κινητική, είχε την υπεροχή και προσπαθούσε με υπομονή να βγει σε θέση βολής. Την ίδια ώρα, ο Λεβαδειακός είχε κλείσει τους χώρους και αμυνόταν μαζικά. Στο 57' και στην πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, η ομάδα μας έφτασε κοντά στην ανατροπή. Ο Μπλάζιτς με επιμονή έμεινε όρθιος στα μαρκαρίσματα και τροφοδότησε στην καρδιά της περιοχής τον Βασιλαντωνόπουλο, που γύρισε το σώμα του και σούταρε, αναγκάζοντας τον Σωτηρίου σε δύσκολη επέμβαση, πριν ο Τριποτσέρης διώξει σε κόρνερ.

Οι «κυανόλευκοι» όσο η ώρα περνούσε ανέβαζαν την πίεσή τους, με τους Βοιωτούς να είναι κλεισμένοι στο δικό τους μισό και να κρατάνε με... νύχια και με δόντια. Στο 66' και πάλι ο ΠΑΣ Λαμία άγγιξε το 2-1. Ο Αναστασόπουλος από τα δεξιά έκανε το γύρισμα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά βρήκε, σε κάποιο σώμα και στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου, πριν ο Τσαμπούρης διώξει σε πλάγιο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ έχασαν μοναδική ευκαιρία...

Ο Βάντερσον από δεξιά μπήκε στην περιοχή, πέρασε όλους τους αντιπάλους του, γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Καραγιάννη, που πλάσαρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Τριποτσέρη και κόπηκε στη γραμμή, με τη Λαμία να διαμαρτύρεται για χέρι. Στο 72ο λεπτό και σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ακόστα στη γραμμή της περιοχής και δεξιά, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος, η ομάδα μας έψαχνε ακόμα περισσότερο το γκολ. Στο 83' ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αντιλέχου πάνω στον Άστσεριτς, αλλά ο διαιτητής Τζήλος εκ νέου έδειξε πέναλτι. Στο επόμενο λεπτό και σε φάση διαρκείας στα καρέ του Λεβαδειακού μετά από κόρνερ, ο Βάντερσον γέμισε από δεξιά, ο Σωτηρίου όμως έκανε ένα γύρισμα στον αέρα και μπλόκαρε με δυσκολία.

Στο 88ο λεπτό και σε σέντρα από δεξιά, ο Μπούτνικ στην καρδιά της περιοχής έπιασε μια ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 93' η Λαμία έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Σε αναμπουμπούλα στην άμυνα του Λεβαδειακού, ο Αναστασιάδης γύρισε το σώμα του, σούταρε από κοντά, αλλά σημάδεψε... άουτ. Έτσι, το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαργυρίου (58' Αναστασόπουλος), Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο (80' Άστσεριτς), Μπλάζιτς, Ακόστα, Μπούντνικ, Τσούκαλος (69' Καραγιάννης), Βάντερσον

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Αντιλέχου, Σουμπίνιο (63' Σαβαντογκό), Φαβάρο (75' Ζαραδούκας), Μαρκόφσκι, Νιάσε, Γιουσούφ (83' Νίκας), Γιακουμάκης, Μητρόπουλος, Τσιποτσέρης, Τσαμπούρης

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.