Πλατανιάς - ΠΑΣ Λαμία 1-2

Πήρε μισή… παραμονή στα Περιβόλια! (pics)

Βγάζοντας διάθεση και μέταλλο, η Λαμία πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 2-1 στα Περιβόλια επί του Πλατανιά το μεσημέρι του Σαββάτου και πήρε μεγάλη ανάσα παραμονής.

Σαφώς βελτιωμένο το πρόσωπο των «κυανόλευκων» που ειδικά στην επανάληψη κυριάρχησαν και βρήκαν δυο γκολ. Θα μπορούσαν δε, να έχουν «καθαρίσει» ακόμα νωρίτερα, ωστόσο είχαν δύο χαμένα τετ-α-τετ, ενώ το εύστοχο πέναλτι των Κρητικών τους... άγχωσε στο τέλος.

Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα μας πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, ενόψει της πολύ κρίσιμης συνέχειας.

Σημειώνεται πως ο ΠΑΣ Λαμία ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες το ματς λόγω της αποβολής του Πίτι στο 90ο λεπτό.

Δεν απέδωσε το 4-3-3

Η Λαμία μπήκε με διάθεση στο ματς και πίεσε ψηλά τον Πλατανιά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι Κρητικοί να βρίσκουν χώρους κάτω από το κέντρο και να βγαίνουν ταχύτατα στην κόντρα. Σε γενικές γραμμές πάντως, οι «κυανόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς στο πρώτο 20λεπτο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, καταγράφηκε στο 6', όταν ο Νίλι έκανε ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά και γύρισε την κατάλληλη στιγμή, όμως ο Κασάλιτσα δεν μπόρεσε να κάνει το τακουνάκι προ του Παπαδόπουλου και η μπάλα πέρασε. Η υπεροχή της ομάδας μας στα πρώτα λεπτά, λίγο έλειψε να φέρει καρπούς στο 14', όταν από πλάγιο του Παντελιάδη, ο Πίτι ξέφυγε ωραία από τον προσωπικό του αντίπαλο, έπιασε και ένα φαλτσαριστό σουτ από πολύ πλάγια δεξιά, με τον Κλιάγιτς να διώχνει με υπερένταση.

Κυριαρχούσαν στο σημείο εκείνο οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, που κυκλοφορούσαν τη μπάλα, όταν όμως έφταναν έξω από την περιοχή, τη γύριζαν χωρίς ουσία και δεν έβρισκαν χώρους να σουτάρουν. Στο 22' ο Βάντερσον κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, με τον αμυντικό του Πλατανιά να μπερδεύεται με τον Κλιάγιτς, τη μπάλα να κοντράρει στο Βραζιλιάνο και να περνάει λίγο έξω.

Στο σημείο εκείνο, ο Τεννές πέρασε τον Ακόστα στη θέση του Μπεν Τζεμιά, γυρνόντας το σύστημα σε φουλ επίθεση και 4-3-3. Αυτό όχι μόνο δεν απέδωσε, αλλά αντίθετα δημιούργησε προβλήματα, με τους «κυανόλευκους» να έχουν πολλά κενά στη μεσαία γραμμή και τους γηπεδούχους να παίρνουν μέτρα και να απειλούν.

Στο 30' ο Νίλι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ουντόζι πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά, έστειλε όμως την μπάλα λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πλατανιάς έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς μέχρι τότε, όταν ο Ουντόζι από αριστερά έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, γύρισε στο Νίλι που έκανε το χαμηλό πλασέ στο πρώτο δοκάρι, με τον Παπαδόπουλο να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα, η ομάδα μας ισορρόπησε και το 0-0 έμεινε στην ανάπαυλα χωρίς άλλες συγκινήσεις.

Άλλη... Λαμία, δίκαια νίκη!

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης το τέμπο ήταν αργό, με τη Λαμία σταδιακά να ανεβάζει την απόδοσή της. Ο Πλατανιάς ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, όταν στο 53' ο Νίλι έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά, απέφυγε τον Παντελιάδη και από θέση πλάγια δεξιά, σούταρε δυνατά προ του Αναστασιάδη, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει με υπερένταση με τις γροθιές σε κόρνερ. Η ομάδα μας από το σημείο εκείνο και έπειτα, ανέβασε την πίεσή της.

Στο 55' ο Ακόστα έκανε μια σέντρα από δεξιά, ο Μπούτνικ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά, με τον Κλιάγιτς να μπλοκάρει σταθερά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πίτι εκτέλεσε ένα κόρνερ με πολλά φάλτσα, ο Αναστασιάδης έκανε πίσω βήματα και πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 59' οι «κυανόλευκοι» άγγιξαν το 1-0, όταν ο Μπλάζιτς έκανε «γλυκιά» σέντρα από δεξιά, ο Μπούτνικ πήρε τη δύσκολη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Κλιάγιτς να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Εν τέλει, η υπεροχή της Λαμίας στην επανάληψη, έφερε το γκολ στο 62ο λεπτό. Από μακρινή μπαλιά στα δεξιά, ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε πάνω στον Στάμου που στην προσπάθειά του να απομακρύνει, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, ο ΠΑΣ θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει», όταν ο Βάντερσον βγήκε ταχύτατα στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, πλάσαρε, αλλά ο Κλιάγιτς τον «νίκησε».

Στο 69' και σε οργανωμένη επίθεση για τη Λαμία, οι παίκτες γύρισαν τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Μπλάζιτς λίγο έξω από την περιοχή, το πλασέ που επιχείρησε όμως έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος, οι γηπεδούχοι πήραν κάποια μέτρα και στο 71' έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Νίλι έκανε ένα βαθύ γέμισμα από δεξιά, ο Στόιτσεφ στο δεύτερο δοκάρι έκανε μονοκόματο σουτ, έστειλε όμως λίγο άουτ τη μπάλα.

Η απάντηση της ομάδας μας ήταν άμεση και στο 75ο λεπτό ο Τσούκαλος έκανε τρομερή ατομική ενέργεια, «τρύπησε» την άμυνα, βγήκε προ του Κλιάγιτς, αυτός τον νίκησε σε τετ-α-τετ και στην επαναφορά ο Λαμιώτης επιθετικός έστειλε τη μπάλα πάνω του. Ακόμα και έτσι, τρία λεπτά αργότερα, ήρθε το 2-0. Ο Μπλάζιτς έκανε μια κούρσα, έδωσε στον Βασιλαντωνόπουλο, που την κατάλληλη στιγμή του... επέστρεψε τη μπάλα και αυτός με αριστοτεχνικό πλασέ μέσα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί, με τον Πλατανιά στο 83' να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Κασάλιτσα από τον Παπαδόπουλο Ο Ενσικουλού από την άσπρη βούλα μείωσε σε 2-1, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Σημειώνεται πως στο 90' αποβλήθηκε ο Πίτι, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, που κανείς δεν αντιλήφθηκε από που προήλθε.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Πλιάτσικας, Ουντόζι (51' Στόιτσεφ), Κασάλιτσα, Καρυπίδης, Στάμου, Μαλσά, Δημούτσος, Ουές (80' Γκρζέλτσακ), Νίλι, Ενσικουλού

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Μπεν Τζεμιά (22' Ακόστα), Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος, Μπούτνικ (68' Τσούκαλος), Πίτι, Βάντερσον (82' Καραγιάννης), Βασιλαντωνόπουλος

ΓΗΠΕΔΟ: Περιβολίων.