ΧΒΑ Χαλκίδας - Έσπερος Λαμίας 56-52

Κρίμα! Έχασαν τον τίτλο στα σημεία οι Παίδες! (pics&vid)

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό το βράδυ της Κυριακής, οι Παίδες του Έσπερου ηττήθηκαν από τον ΧΒΑ Χαλκίδας με σκορ 58-52.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με το ενδιαφέρον να παραμένει μέχρι τέλους αμείωτο. Ωστόσο, οι Ευβοιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι στα σημεία και κατάφεραν να πάρουν τον τίτλο, αφήνοντας τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη στη 2η θέση.

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Μαντζούκας που σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ 16 συμπλήρωσε ο Θεοφανόπουλος και 13 ο Ψυχούλης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τον Έσπερο που έφτασε ακόμα και στο +10 στα πρώτα λεπτά (12-2). Ωστόσο, σταδιακά οι Χαλκιδέοι ροκάνισαν τη διαφορά, μείωσαν στους δύο (12-10), για να πάνε πίσω στο σκορ στη δεύτερη περίοδο με σκορ 14-11. Ίδιο το τέμπο και εκεί, με τους Λαμιώτες να ξεφεύγουν στο +6 (17-11) και τον ΧΒΑ να μειώνει μέχρι και σε 21-20. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν με τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη μπροστά στο σκορ με 26-24.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Χαλκιδέοι ισοφάρισαν (26-26) για να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 33-30. Στο σημείο εκείνο πήραν το μομέντουμ και προηγήθηκαν ακόμα και με οκτώ πόντους (40-32), για να πάνε στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με σκορ 42-36. Εκεί ο Έσπερος τα έπαιξε όλα για όλα και μείωσε στους τέσσερις (44-40), ενώ παρότι οι Ευβοιώτες ξέφυγαν εκ νέου (49-42), ισοφάρισε σε κομβικό σημείο στο 49-49.

Τα τελευταία λεπτά ήταν ντέρμπι με τον ΧΒΑ να προηγείται και τους Λαμιώτες λίγο πριν το τέλος να μειώνουν σε 54-52. Κάποια λάθη ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να κάνουν την ανατροπή και εν τέλει ηττήθηκαν με σκορ 58-52.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 24-26, 42-36, 58-52

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Ζαρκαδούλας, Ψυχούλης 13, Φασούλας, Μαντζούκας 21 (2), Τάκης, Χαρίλας, Παπαηρακλής, Μαραζιάρης, Θεοφανόπουλος 16 (1), Αυγίκος, Κολώνιας, Ευθυμίου 2.