ΑΟ Λαμίας - ΓΣ Πετρούπολης 3-1

Εδώ ανήκει! Και του χρόνου στην Pre League! (vid&pics)

Την παραμονή του στην Pre League του βόλεϊ γυναικών εξασφάλισε ο ΑΟ Λαμίας την Κυριακή!

Τι κι αν οι υπεύθυνοι τον έστειλαν να παίξει την παραμονή του στο... Καρπενήσι; Στο ασφυκτικά γεμάτο κλειστό, 300 Λαμιώτες το έκαναν να θυμίζει Χαλκιοπούλειο και έσπρωξαν τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη στη νίκη με 3-1 σετ επί της Πετρούπολης, που τους επιτρέπει και τη νέα χρονιά να αγωνιστούν στην ίδια κατηγορία. Στο γήπεδο βρέθηκαν και δέκα περίπου φίλοι της αθηναϊκής ομάδας.

Πήγε να στραβώσει το ματς για τον ΑΟΛ που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση όμως, οι Λαμιώτισσες έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν δίκαια τη νίκη.

Η Πετρούπολη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα προβάδισμα (6-3), με τον ΑΟΛ να παραμένει κοντά (9-7, 12-10). Τα λάθη ωστόσο, επέτρεψαν στις τυπικά φιλοξενούμενες να ξεφύγουν με 15-11. Με ένα επιμέρους 4-2, οι Λαμιώτισσες μείωσαν σε 17-15 και παρότι η Πετρούπολη ξανά ξέφυγε (20-16), τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη ισοφάρισαν στο 20-20. Η αθηναϊκή ομάδα όμως, αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και έκανε το 1-0 στις λεπτομέρειες με σκορ 25-21.

Ο ΑΟ Λαμίας διόρθωσε τα λάθη του στο δεύτερο σετ και έκανε πιο σωστές επιλογές στην επίθεση. Προηγήθηκε και παρότι ισοφαρίστηκε στο 8-8, δεν τα έχασε. Ξανά πήρε κεφάλι (15-13) και μεγάλωσε τη διαφορά του (18-14, 21-16), φτάνοντας δίκαια στο 1-1 με 25-19.

Το τρίτο σετ ήταν... ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 11-11. Εκεί, ο ΑΟΛ ανέβασε την απόδοσή του και με τη βοήθεια της εξέδρας προηγήθηκε 15-12 και 20-15 εν συνεχεία. Η Πετρούπολη προσπάθησε να επιστρέψει (20-17), όμως τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη δεν τα έχασαν και έκαναν την ανατροπή και το 2-1 με 25-18.

Έχοντας πλέον την ψυχολογία, ο ΑΟ Λαμίας μπήκε με... φόρα στο τέταρτο σετ και πήρε το προβάδισμα (4-1). Το διατήρησε στη συνέχεια (6-4, 9-7, 12-9), με την Πετρούπολη να μην μπορεί να αντιδράσει και τις τυπικά γηπεδούχες να ξεφεύγουν στο 20-14 και στο 21-16. Έτσι, έφτασαν δίκαια στο 25-18 και το 3-1 σετ.

Μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα, με την ομάδα και τον κόσμο να γίνονται ένα... κουβάρι!

Τα σετ: 21-25, 25-19, 25-18, 25-18

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Η. Αγγέλης): Σαββίδου, Ζαχαρή, Φαλέγκα, Παπαμίχου, Ζιώγα, Τσιλαλή, Γιοκαρίνη, Αργυροπούλου, Ταγαράκη, Κόμνου, Κλέτσα, Νικολίτσα

ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ν. Παπαϊωάννου): Εικοσπεντίδου, Φωκιανού, Σκλιβανίτη, Τσίκα, Κοτσαμπά, Πολίτη, Βασιλείου, Καρατερζή, Πανοπούλου, Δημητροπούλου, Μασούρα, Κατσιμπούλα.