Ερμής Σχηματαρίου - Έσπερος Λαμίας 70-82

«Αγκάλιασε» την άνοδο στο Σχηματάρι! (pics&vids)

Ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στη Β' Εθνική βρίσκεται από το απόγευμα της Κυριακής ο Έσπερος, ο οποίος «άλωσε» το Σχηματάρι, επικρατώντας με σκορ 82-70 του Ερμή.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ: Θύμιος Αντωνόπουλος

Η ομάδα της πόλης μας πήγε... τσαμπουκαλεμένη στο παιχνίδι, δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους και έφτασε δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα, που της δίνει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για την άνοδο, τέσσερις στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Κορυφαίοι από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ήταν οι Ρουμελιώτης και Φύκας που πέτυχαν από 17 πόντους, ενώ 16 πέτυχε ο Παπαραγυρόπουλος, 12 ο Σέττος και 10 ο Κατράνας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 5-0, όμως ο Έσπερος σύντομα ισορρόπησε και προηγήθηκε στο 6-5. Από εκεί και πέρα, οι δυο τους πήγαν χέρι-χέρι, μέχρι οι Λαμιώτες να ξεφύγουν με πέντε πόντους στο 17-12 και στο 19-14. Έτσι, έφτασαν να προηγούνται στο δεκάλεπτο με σκορ 22-16. Με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ερμής μείωσε σε 22-20, με τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη να ξανά ξεφεύγουν στο +5 στο 27-22 και στο 29-24 εν συνεχεία. Παρότι μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 31-24, η ομάδα του Σχηματαρίου κατάφερε να ισοφαρίσει στο 31-31, να το κάνει και πάλι ντέρμπι και να πάει προηγούμενη με 35-34 στο ημίχρονο.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται συνέχεια στο σκορ και τον Έσπερο να καταφέρνει να ξεφύγει στο 41-37, για να φτάσει στη συνέχεια να προηγείται για πρώτη φορά στο παιχνίδι με εννιά πόντους (46-37, 49-40) και να πάει στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (54-44). Εκεί, οι Λαμιώτες είχαν πλέον και ψυχολογία. Έτσι, άνοιξαν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα και έφτασαν ακόμα και στο +19 (63-44). Οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για να ξανά μπουν στο παιχνίδι (63-49), όμως ο Έσπερος είχε το μομέντουμ, διατήρησε το μαξιλαράκι ασφαλείας (66-51, 71-55, 76-60) και έφτασε δίκαια στο τελιό 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 35-34, 44-54, 70-82

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 12 (2), Πάππος 3 (1), Ρουμελιώτης 17 (3), Παπαργυρόπουλος 16 (2), Φύκας 17 (3), Μαντζούκας, Φούντας, Δαχρετζής 7 (2), Κατράνας 10 (1), Παπανικολάου.

Θα ακολουθήσει αναλυτικό φωτορεπορτάζ...