Έσπερος Λαμιας - Άρης Πετρόπουλης 93-69

Ένα βήμα πιο κοντά! (pics)

Με ένα... ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Έσπερος επικράτησε του Άρη Πετρούπολης το απόγευμα της Κυριακής με σκορ 93-69 στο Χαλκιοπούλειο έφτασε ένα βήμα πιο κοντα στην άνοδο.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα για ένα ημίχρονο στην ομάδα της Λαμίας. Στην επανάληψη ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και άνοιξαν την ψαλίδα, φτάνοντας δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα.

Έτσι, διατηρούν το πάνω χέρι στη μάχη της ανόδου στη Β' Εθνική του μπάσκετ ανδρών και ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές ακόμα.

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Φύκας που σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Παπαργυρόπουλος με 17 και ο Σέττος με 16. Άλλους 13 πόντους σημείωσε ο Πάππος και 10 ο Κατράνας.

Η Πετρούπολη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε (3-2, 5-4), με τον Έσπερο να ανεβαίνει, να προσπερνάει για πρώτη φορά στο σκορ στο 8-7 και να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων (13-8). Ο Άρης ισοφάρισε (13-13) και ξανά πέρασε μπροστά στο 17-16, με τους Λαμιώτες να πηγαίνουν στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 20-19. Ίδιο το σκηνικό και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Έσπερο να διατηρεί το μικρό προβάδισμα (22-21) και να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο +6 (27-21). Ο Άρης κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (32-30) και να προηγηθεί (37-36), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 38-38 και να περνάνε μπροστά στο σκορ με 43-39, για να πάνε στο ημίχρονο με το 46-41.

Με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, ο Έσπερος ξέφυγε στο +10 (51-41). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράση, αλλά οι Λαμιώτες είχαν το μομέντουμ και ανέβασαν σταδιακά τη διαφορά (59-43, 67-47, 67-50), φτάνοντας ακόμα και στο +19 (69-50). Έτσι, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη να προηγούνται με σκορ 69-53. Ο Άρης επιχείρησε να... επιστρέψει στο ματς στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (69-57), με τον Έσπερο όμως να ελέγχει το παιχνίδι και να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας (74-59, 81-62). Μάλιστα, έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 (83-63) και στο +22 στη συνέχεια (88-66), για να φτάσει δικαιότατα στη νίκη με το τελικό 93-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 46-41, 69-53, 93-69

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 2, Μπερτσιμάς, Σέττος 16 (2), Πάππος 13 (1), Ρουμελιώτης 5, Μαντζούκας, Φύκας 28 (5), Παπαργυρόπουλος 17 (1), Φούντας, Δαχρετζής 2, Κατράνας 10 (2), Παπανικολάου.