Έσπερος Λαμίας - Εθνική Εφήβων 61-90

Φιλική ήττα από την Εθνική Εφήβων! (vids&pics)

Τη φιλική ήττα με σκορ 90-61, γνώρισε το απόγευμα της Δευτέρας ο Έσπερος από την Εθνική Εφήβων στο Χαλκιοπούλειο.

Σε ένα παιχνίδι που ο Γιάννης Σοφογιάννης είχε τη δυνατότητα να δώσει χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ξεχώρισε για τους Λαμιώτες ο Παπαργυρόπουλος, που σημείωσε 21 πόντους. Τον ακολούθησαν ο Φύκας με 10 και οι Μαντζούκας, Κατράνας με οκτώ.

Σημειώνεται πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προετοιμάζεται για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Λετονίας.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο ξεκίνημα του ματς (10-10, 12-14, 15-14, 15-17), με την Εθνική να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-15. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων διευρύνθηκε κι άλλο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όπου έφτασαν να προηγούνται με 26-15. Ο Έσπερος μείωσε προσωρινά (28-21), για να πάρει και πάλι τα ηνία η Εθνική να φτάσει στο +15 (36-21) και στο ημίχρονο να πηγαίνει με το +20 (47-27).

Ίδιο το τέμπο και στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τη διαφορά ασφαλείας (52-34, 59-36, 61-40) και να πηγαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το 68-47. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί και η τελευταία περίοδος είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Εθνική διατήρησε το μεγάλο προβάδισμα (71-50, 78-59, 86-61), για να ολοκληρωθεί το ματς με τον Έσπερο να χάνει με 90-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 27-47, 47-68, 61-90

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Μαντζούκας 8 (1), Ζερντίτσκι, Σέττος 7 (2), Πάππος 2, Ρουμελιώτης, Τριανταφυλλίδης, Φύκας 10 (1), Παπαργυρόπουλος 21, Φούντας 1, Δαχρετζής 4, Κατράνας 8 (2), Παπανικολάου, Κουνάνος

ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ (Γιώργος Βλασσόπουλος): Καράμπελας 6, Ψαρράς 2, Χουγκάζ 6, Τσουμάνης 16, Κρανιάς 4, Ζευγαράς 8, Τσιρογιάννης 9, Αρσενόπουλος 14, Κουρτίδης 8, Γάργαλης 2, Βουλγαρόπουλος 8, Καματερός 7.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΒΙΝΤΕΟ: Θύμιος Αντωνόπουλος