Έσπερος Λαμίας - Σύλλας Αιδηψού 65-51

«Καθάρισαν» στο τρίτο δεκάλεπτο! (pics)

Με αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο οι γυναίκες του Εσπέρου επικράτησαν με σκορ 65-51 το Σάββατο το μεσημέρι του Σύλλα Αιδηψού στο Χαλκιοπούλειο.

Οι φιλοξενούμενες έβαλαν δύσκολα στα κορίτσια του Γιάννη Σοφογιάννη, αυτές όμως... απάντησαν και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Σε ένα ακόμα ματς ξεχωρισε η Δημήτρη με 22 πόντους, ενώ την ακολούθησαν η Αντωνίου με 18 και η Αλεξίου με 16.

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, μέχρι ο Έσπερος να πάρει μια διαφορά ασφαλείας και να πάει στο δεκάλεπτο προηγούμενος με 14-7. Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο, ο Σύλλας περιόρισε τα λάθη, είχε πιο σωστές επιλογές και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 23-20. Διατήρησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 33-27.

Ο Έσπερος μπήκε με άλλο αέρα στο δεύτερο ημίχρονοκαι αφού μείωσε σε απόσταση αναπνοής (35-33), πέρασε μπροστά στο σκορ στο 40-37. Στο σημείο εκείνο πήρε το μομέντουμ, προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους για να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο με 50-41. Εκεί δεν την... πάτησε και συνέχισε να έχει διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα, έφτασε να προηγείται ακόμα και με +15 (60-45), για να φτάσει δίκαια στη νίκη με το τελικό 65-51.

Τα δεκάλεπτα: 14-7, 27-33, 50-41, 65-51

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Παπαδημητρίου, Καλτσά 2, Γεωργαντζά 3, Πανουργιά 2, Αντωνίου 18, Στουρνάρα 2, Χαντζή, Δημήτρη 22 (2), Αλεξίου 16.

01 copy 02 copy 03 copy 04 copy 05 copy 06 copy 07 copy 08 copy 09 copy 10 copy 11 copy 12 copy 13 copy 14 copy 15 copy

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος