ΑΟ Κέρκυρα - ΠΑΣ Λαμία 0-0

Δεν την «Χ»άλασε καθόλου!

Μπορεί η νίκη να μην ήρθε, το τελικό 0-0 στην Κέρκυρα ωστόσο την Κυριακή, διατήρησε τη Λαμία σε θέση ισχύος για την παραμονή της στη Super League.

Σε ένα μας με χαρακτήρα «τελικού» και για τις δύο ομάδες, οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να βρουν το γκολ στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη δεν είχαν καλή εικόνα, κράτησαν όμως την πολύτιμη ισοπαλία, με τον Παπαδόπουλο να κάνει μεγάλες επεμβάσεις.

Την ίδια ώρα, ο Απόλλων Σμύρνης έπαιρνε τη νίκη επί της ΑΕΛ και μπορεί να πλησίασε την ομάδα μας στον βαθμό, όμως οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ με το σημερινό τους αποτέλεσμα διατήρησαν το +5 από την επικίνδυνη ζώνη και διατήρησαν το πλεονέκτημα για την σωτηρία.

Το πήγε στα μέτρα της, είχε τις ευκαιρίες...

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ήταν πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά. Δεν υπήρχαν όμως φάσεις και είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική καταγράφηκε από την Κέρκυρα στο 9'. Ο Τουράμ έστρωσε τη μπάλα στον Ρόλε, όμως το σουτ του τελευταίου έφυγε ψηλά άουτ.

Η απάντηση των «κυανολεύκων» ήρθε στο 12', όταν και πλησίασαν το γκολ. Ο Πίτι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τα 30 μέτρα, αλλά με εκπληκτική επέμβαση ο Γιαννακόπουλος έδιωξε σε πλάγιο άουτ και κράτησε το μηδέν. Η ομάδα μας εξακολουθούσε να είναι ελαφρά ανώτερη και τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το 1-0.

Συγκεκριμένα, στο 16ο λεπτό ο Πίτι έπιασε ένα τρομερό σκαστό σουτ, όμως έστειλε τη μπάλα να «τραντάξει» το δοκάρι και να φύγει άουτ. Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ ανέβασαν κατακόρυφα σε εκείνο το σημείο την απόδοσή τους και στο 18' έχασαν μία ακόμα καλή ευκαιρία να σκοράρουν. Τότε, ο Παπαργυρίου έκανε τη μπαλιά στην περιοχή με τον Τσούκαλο να κοντρολάρει, αλλά ο Γιαννακόπουλος τον πρόλαβε και κέρδισε το επιθετικό φάουλ.

Οι Φαίακες έκαναν και πάλι αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του ΠΑΣ Λαμία στο 24', όταν ο Ρόλε εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει εντυπωιακά. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Πίτι εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από δεξιά, η μπάλα έσκασε στη μικρή περιοχή, όμως Κουκόλης και Αναστασιάδης δεν μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της και να τη σπρώξουν στα δίχτυα.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, έπεσε ο ρυθμός στο ματς, με τις δύο ομάδες να δείχνουν συμβιβασμένες με το 0-0 στην ανάπαυλα και να οδηγούνται με αυτό στα αποδυτήρια.

Πιέστηκε αλλά είχε... Παπαδόπουλο!

Η Κέρκυρα χρειαζόταν το αποτέλεσμα και στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά. Πίεσε πιο ψηλά, αλλά το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό. Στο 56' είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, όταν ο Ρόλε βρέθηκε σε θέση βολής στο ημικύκλιο της περιοχής και σούταρε, με τον Κουκόλη να πέφτει με αυτοθυσία στα πόδια του και να του... κλέβει τη μπουκιά από το στόμα.

Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, με τον Επστάιν να βγαίνει απέναντι από τον Παπαδόπουλο, ωστόσο ο Έλληνας πορτιέρε τον νίκησε σε τετ-α-τετ. Ο Τουράμ πήρε το ριμπάουντ από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Λαμία δεν είχε καλή εικόνα στο δεύτερο 45λεπτο, όμως αμυνόταν σωστά και όσες φορές απειλούταν τα μετόπισθεν, κρατούσε το μηδέν.

Μια κεφαλιά του Ζορμπά στο 72', σε σέντρα του Επστάιν από αριστερά, έφυγε έξω, ενώ στο 75ο λεπτό και πάλι οι Φαίακες άγγιξαν το 1-0, με τον Ζορμπά να σεντράρει από δεξιά. Εκ νέου ωστόσο, ο Παπαδόπουλος... κατέβασε ρολά και νίκησε τον Επστάιν που έπιασε το σουτ στην κίνηση.

Σε μια από τις ελάχιστες τελικές του ΠΑΣ Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο, στο 77' ο Βάντερσον εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, αλλά δεν ήταν καλό και έφυγε άουτ χωρίς να απειλήσει. Στο 85' ο Σιόντης σούταρε στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, η ενέργεια του Αρτυματά από το ύψος του ημικυκλίου, ήταν απελπιστικά άστοχη.

Οι «κυανόλευκοι» ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, αφού στις καθυστερήσεις Ασίγκμπα και Μπουλούλης συγκρούστηκαν, με αποτέλεσμα να ανοίξει το κεφάλι του δεύτερου και να αποχωρήσει από το γήπεδο τη στιγμή που ο Μπάμπης Τεννές είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Ακόμα κι έτσι πάντως, τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρόλε εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Επστάιν έπιασε την κεφαλιά, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει με ασφάλεια και να διατηρεί το 0-0 μέχρι τέλους.

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Κρητικός (79' Μυτίδης), Τουράμ (84' Αρτυματάς), Παμλίδης (25' Ζορμπάς), Σιόντης, Ρόλε, Μπαλάφας, Επστάιν, Γρομητσάρης

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαργυρίου (78' Μπεν Τζεμιά), Αναστασιάδης, Πίτι, Μπλάζιτς, Μπουλούλης, Κουκόλης, Μπούτνικ (86' Άντρονικ), Τσούκαλος (62' Βάντερσον), Ασίγκμπα

ΓΗΠΕΔΟ: ΕΑΚ Κέρκυρας.